Najlepsze filmy wakacyjne. Ranking Top 8

Polub stronę

1. Dirty Dancing, Wirujący seks 1987

Dirty Dancing

  • Ocena:
Dirty Dancing, Wirujący seks

Stany Zjednoczone, rok 1963. 17-letnia Frances „Baby” Houseman (Jennifer Grey) wybiera się razem z rodzicami na letnie wakacje do kurortu położonego w górach Catskill. Pochodząca z porządnej rodziny przyszła studentka ekonomii zakochuje się w miejscowym instruktorze tańca Johnnym Castle'u (Patrick Swayze). Johnny po godzinach spotyka się Więcej

Stany Zjednoczone, rok 1963. 17-letnia Frances „Baby” Houseman (Jennifer Grey) wybiera się razem z rodzicami na letnie wakacje do kurortu położonego w górach Catskill. Pochodząca z porządnej rodziny przyszła studentka ekonomii zakochuje się w miejscowym instruktorze tańca Johnnym Castle'u (Patrick Swayze). Johnny po godzinach spotyka się z przyjaciółmi, by tańczyć pełne erotyzmu mambo. Kiedy stała partnerka Castle'a zmuszona jest z powodu aborcji opuścić wieńczący turnus pokaz tańca, jej miejsce zajmuje Baby. Zanim jednak zatańczy, będzie musiała przejść intensywny kurs tańca, w trakcie którego – ku niezadowoleniu ojca – zakocha się w Johnnym jeszcze bardziej.

Nakręcona za niespełna sześć milionów dolarów produkcja nieznanego studia Vestron Pictures nie spotkała się z przychylnym przyjęciem ze strony krytyków. Niepochlebne recenzje nie powstrzymały jednak widzów, którzy zakochali się w filmie wyreżyserowanym przez Emile'a Ardolino i sprawili, że Dirty Dancing został jednym z największych przebojów sezonu. Prawdziwe szaleństwo zaczęło się jednak wtedy, gdy film trafił na kasety wideo. Dirty Dancing został pierwszym filmem w historii, który został sprzedany w liczbie ponad miliona kopii. Po latach jego popularność nie słabnie, a Dirty Dancing to jeden z najbardziej kultowych filmów lat 80. ubiegłego wieku. Szeroko otworzył drzwi do kariery dla Patricka Swayze, który stał się ulubieńcem kobiet. Przyczyn popularności filmu Dirty Dancing należy upatrywać nie tylko w romantycznej historii, ale i pełnej hitów ścieżce dźwiękowej. Wykonywany przez Billa Medleya i Jennifer Warnes utwór „(I've Had) The Time of My Life” został nagrodzony Oscarem dla najlepszej filmowej piosenki.

2. Szczęki 1975

Jaws

  • Ocena:
Szczęki

W nadmorskim kurorcie Amity dochodzi do tragedii. Z wody wyłowione zostają szczątki młodej dziewczyny, a obrażenia wskazują na to, że została zaatakowana przez rekina. Szeryf Amity Martin Brody (Roy Schneider) uważa, że do czasu schwytania żarłacza powinno zamknąć się wszystkie plaże. Przeciwny takiemu rozwiązaniu jest burmistrz Amity, który wie, Więcej

W nadmorskim kurorcie Amity dochodzi do tragedii. Z wody wyłowione zostają szczątki młodej dziewczyny, a obrażenia wskazują na to, że została zaatakowana przez rekina. Szeryf Amity Martin Brody (Roy Schneider) uważa, że do czasu schwytania żarłacza powinno zamknąć się wszystkie plaże. Przeciwny takiemu rozwiązaniu jest burmistrz Amity, który wie, że zrujnowałoby to ekonomię miasta, które żyje z turystów. Niedługo wciągnięty pod wodę i pożarty zostaje mały chłopiec. W Amity wybucha panika, a za schwytanie rekina wyznaczona zostaje nagroda pieniężna. Do miasta przybywają rzesze myśliwych, a także młody oceanograf Matt Hooper (Richard Dreyfuss). Swoje usługi oferuje również twardy łowca rekinów Quint (Robert Shaw).

Film legenda. Wyreżyserowany przez Stevena Spielberga pobił wszelkie rekordy kasowe i wyznaczył drogę, którą w następnych latach podążało kino. Tak zwany pierwszy letni blockbuster zarobił w kinach blisko pół miliarda dolarów i do czasu premiery Gwiezdnych wojen był najbardziej dochodowym filmem w historii. Jak na ironię, nic nie wskazywało na taki sukces. Autorzy tego filmu, opartego na motywach powieści pod tym samym tytułem autorstwa Petera Benchleya, zmagali się w trakcie zdjęć z wieloma problemami. Znacznie przekroczono budżet oraz zaplanowaną liczbę dni zdjęciowych. Do tego systematycznie psuł się gumowy rekin, główny „gwiazdor” filmu. Szczęki na dobre rozpoczęły reżyserską karierę Stevena Spielberga, a w kolejnych latach powstały następne części filmu. Nie były już jednak tak dobre i nie odniosły choćby ułamka sukcesu pierwowzoru.

3. W krzywym zwierciadle: Europejskie wakacje 1985

European Vacation

  • Ocena:
W krzywym zwierciadle: Europejskie wakacje

Dzięki zwycięstwu w telewizyjnym teleturnieju, rodzina Griswaldów zwycięża objazdowe wakacje po Europie. Clark (Chevy Chase), Ellen (Beverly D'Angelo) oraz ich dzieci: Audrey i Rusty (Dana Hill, Jason Lively) rozpoczynają swoją przygodę z kontynentem europejskim od wizyty w Londynie. Kolejnymi miejscami, jakie odwiedzą będą m.in. Stonehenge, Paryż, Więcej

Dzięki zwycięstwu w telewizyjnym teleturnieju, rodzina Griswaldów zwycięża objazdowe wakacje po Europie. Clark (Chevy Chase), Ellen (Beverly D'Angelo) oraz ich dzieci: Audrey i Rusty (Dana Hill, Jason Lively) rozpoczynają swoją przygodę z kontynentem europejskim od wizyty w Londynie. Kolejnymi miejscami, jakie odwiedzą będą m.in. Stonehenge, Paryż, bawarska wioska oraz Rzym. W każdym z tych miejsc czekają na nich zwariowane przygody, w głównej mierze spowodowane ich pechem i nieporadnością. Griswaldowie z pierwszej ręki zderzą się ze wszystkimi europejskimi stereotypami.

Rodzina Griswoldów to w zasadzie synonim kinowych wakacji (w filmie Europejskie wakacje jedyny raz pojawia się inna wersja ich nazwiska: Griswald). Swoją przygodę z wakacjami rozpoczęli od rodzinnej wyprawy do wesołego miasteczka Walley World, później „zaliczyli” przerwę bożonarodzeniową, by na koniec udać się do Las Vegas. Nam do gustu najbardziej przypadła ich europejska przygoda, stąd miejsce filmu W krzywym zwierciadle: Europejskie wakacje na liście najlepszych wakacyjnych filmów w historii. Ale można je również traktować jako wyraz uznania da całej serii. W 2015 roku nakręcony został remake serii, w której główne role przypadły dzieciom Griswoldów (w ich rolach Ed Helms i Christina Apllegate). Film W nowym zwierciadle: Wakacje nie był jednak tak udany jak jego poprzednicy.

4. Mamma mia! 2008

Mamma mia!

  • Ocena:
Mamma mia!

20-letnia Sophie Sheridan (Amanda Seyfried) przygotowuje się do ślubu, który odbędzie się na greckiej wyspie Kalokari w hoteliku należącym do jej matki Donny (Meryl Streep). Dziewczyna w sekrecie zwierza się swoim druhnom, że w tajemnicy przed matką zaprosiła na wesele trzech mężczyzn, których podejrzewa o to, że jeden z nich może być jej ojcem. Więcej

20-letnia Sophie Sheridan (Amanda Seyfried) przygotowuje się do ślubu, który odbędzie się na greckiej wyspie Kalokari w hoteliku należącym do jej matki Donny (Meryl Streep). Dziewczyna w sekrecie zwierza się swoim druhnom, że w tajemnicy przed matką zaprosiła na wesele trzech mężczyzn, których podejrzewa o to, że jeden z nich może być jej ojcem. O ich istnieniu dowiedziała się z lektury pamiętnika Donny. Wkrótce do hotelu przybywają architekt Sam Carmichael (Pierce Brosnan), podróżnik Bill Anderson (Stellan Skarsgard) oraz bankier Harry Bright (Colin Firth). Na nowo zawrócą w głowie nie tylko Donnie, ale też jej przyjaciółkom: Rosie (Julie Walters) oraz Tanyi (Julie Walters).

Choć wyreżyserowany przez Phyllidę Lloyd film Mamma Mia! nie jest stricte wakacyjnym filmem, to jednak wszystko w nim krzyczy: Wakacje! W hotelu położonym na malowniczej wyspie trwają przygotowania do weselnej zabawy, a bohaterowie spędzają czas na opalaniu i rejsach statkiem po okolicznych zatoczkach skąpanych w słońcu. A wszystkiemu przygrywają wpadające w ucho hity zespołu ABBA. Mamma Mia! to ekranizacja odnoszącego sukcesy musicalu pod tym samym tytułem, który został napisany na podstawie piosenek tej szwedzkiej supergrupy. W wakacje 2018 roku do kin trafiła kontynuacja filmu Lloyd: Mamma Mia: Here We Go Again!

5. Letnia szkoła 1987

Summer School

  • Ocena:
Letnia szkoła

Nauczyciel wychowania fizycznego Freddy Shoop (Mark Harmon) odlicza sekundy do wakacyjnego wyjazdu na Hawaje razem ze swoją dziewczyną. Niestety zostaje zmuszony odłożyć plany na półkę, gdy prowadzący zajęcia letniej szkoły nauczyciel wygrywa na loterii sporą sumę. Wicedyrektor na jego zastępstwo wybiera właśnie Shoopa, który nie jest w stanie Więcej

Nauczyciel wychowania fizycznego Freddy Shoop (Mark Harmon) odlicza sekundy do wakacyjnego wyjazdu na Hawaje razem ze swoją dziewczyną. Niestety zostaje zmuszony odłożyć plany na półkę, gdy prowadzący zajęcia letniej szkoły nauczyciel wygrywa na loterii sporą sumę. Wicedyrektor na jego zastępstwo wybiera właśnie Shoopa, który nie jest w stanie wykręcić się od niechcianej wakacyjnej pracy. Pod jego skrzydła trafia grupka krnąbrnych uczniów, którzy z różnych powodów nie zaliczyli języka angielskiego. Zarówno Shoop jak i jego uczniowie lekceważąco podchodzą do zajęć, które przeszkadzają im w wakacjach. Wkrótce jednak podejmą wyzwanie rzucone przez wicedyrektora szkoły.

Naszym skromnym zdaniem Letnia szkoła to jedna z najlepszych i najbardziej niedocenianych komedii lat 80. ubiegłego wieku. Paradoksalnie, choć jej akcja rozgrywa się w trakcie szkolnych wakacji, sporą część filmu spędzimy razem z jego bohaterami w szkolnych ławkach. Siłą komedii Letnia szkoła jest ciekawy dobór bohaterów, wśród których prym wiedzie dwóch nastoletnich miłośników filmu Teksańska masakra piłą mechaniczną: Dave (Gary Riley) i Francis (Dean Cameron). To właśnie im zawdzięczamy najbardziej zapadającą w pamięci scenę filmu, w trakcie której ucharakteryzowani na ofiary sadystycznego mordercy uczniowie starają się zniechęcić do siebie nową nauczycielkę, która ma przyjść na miejsce pana Shoopa.

Podobne rankingi

Najlepsze filmy o ogromnych stworzeniach. Top 5

plakat filmu Godzilla: Król potworów (1954) plakat filmu King Kong (1933) plakat filmu Park Jurajski. Steven Spielberg plakat filmu Projekt: Monster plakat filmu Pacific Rim
cały ranking

Najlepsze filmy z wodą w tle. Top 5

plakat filmu Szczęki. Steven Spielberg plakat filmu Gniew oceanu zdjęcie z filmu Ocean strachu plakat filmu Wodny świat
cały ranking

Najlepsze filmy o zemście. Top 10

plakat filmu Kill Bill plakat filmu Oldboy plakat filmu Leon Zawodowiec plakat filmu Gladiator. Ridley Scott plakat z filmu Żądło, George Roy Hill
cały ranking

Najlepsze filmy o zaginionych osobach. Top 10

zdjęcie z filmu Piknik pod Wiszącą Skałą, Peter Weir zdjęcie z filmu Zniknięcie, George Sluizer zdjęcie z filmu Zaginiona dziewczyna, Gone Girl. Ben Affleck plakat filmu Labirynt, Prisoners plakat filmu Dziewczyna z tatuażem
cały ranking