Top 10 filmów Stevena Spielberga

Polub stronę

1. Lista Schindlera 1993

Schindler's List

  • Ocena:
Lista Schindlera

Trwa II wojna światowa. Do Krakowa przybywa niemiecki przemysłowiec, członek partii nazistowskiej Oskar Schindler (Liam Neeson). Dzięki licznym przekupstwom udaje mu się tu otworzyć fabrykę naczyń emaliowanych, w której zatrudnia Żydów z miejscowego getta. Stanowią oni bardzo tanią siłę roboczą, dzięki której Schindler szybko się wzbogaca. Więcej

Trwa II wojna światowa. Do Krakowa przybywa niemiecki przemysłowiec, członek partii nazistowskiej Oskar Schindler (Liam Neeson). Dzięki licznym przekupstwom udaje mu się tu otworzyć fabrykę naczyń emaliowanych, w której zatrudnia Żydów z miejscowego getta. Stanowią oni bardzo tanią siłę roboczą, dzięki której Schindler szybko się wzbogaca. W prowadzeniu interesu pomaga mu Itzhak Stern (Ben Kingsley), który w imieniu Schindlera dba o dobre kontakty z przedstawicielami miejscowego czarnego rynku i żydowskiej mniejszości. Wszystko zmienia przybycie do Krakowa Amona Götha (Ralph Fiennes), który w Płaszowie buduje obóz koncentracyjny. Rozpoczynają się masowe mordy, a fabryka Schindlera to jedyne miejsce, w którym Żydzi mogą czuć się względnie bezpieczni.

Historia Oskara Schindlera, który w trakcie II wojny światowej uratował przed zagładą ponad tysiąc Żydów, okazała się punktem zwrotnym w karierze Stevena Spielberga. Uważany do czasu premiery filmu Lista Schindlera za reżysera filmów rozrywkowych, od lat starał się pozbyć tej łatki. Wcześniejsze próby – Kolor purpury czy Na zawsze – nie spotkały się z równie przychylnym przyjęciem co inne jego filmy. Dopiero przejmująca Lista Schindlera oparta na podstawie książki Thomasa Keneally'ego udowodniła, że również w filmowym dramacie Spielberg jest mistrzem. Nakręcona w całości na taśmie czarno-białej Lista Schindlera została zrealizowana w Krakowie, a wśród twórców znalazło się wielu polskich aktorów i filmowców. Film został nominowany do dwunastu Oscarów, zwyciężając w siedmiu kategoriach. Lista Schindlera została najlepszym filmem 1993 roku, a Spielberg odebrał nagrodę za najlepszą reżyserię. Oscarami zostali uhonorowani też m.in. polscy twórcy: autor zdjęć Janusz Kamiński oraz autorzy scenografii: Allan Starski i Ewa Braun.

2. Szeregowiec Ryan 2005

Saving Private Ryan

  • Ocena:
Szeregowiec Ryan

Po krwawym zdobyciu Normandii przez wojska aliantów, mieszczący się w Waszyngtonie amerykański Departament Wojny ma pełne ręce roboty za sprawą listów kondolencyjnych wysyłanych do bliskich zabitych. Okazuje się, że jedna z rodzin: Ryanowie, straciła aż trzech synów, a czwarty (Matt Damon) zaginął gdzieś za liniami wroga. Z polecenia Więcej

Po krwawym zdobyciu Normandii przez wojska aliantów, mieszczący się w Waszyngtonie amerykański Departament Wojny ma pełne ręce roboty za sprawą listów kondolencyjnych wysyłanych do bliskich zabitych. Okazuje się, że jedna z rodzin: Ryanowie, straciła aż trzech synów, a czwarty (Matt Damon) zaginął gdzieś za liniami wroga. Z polecenia generała, śladem Ryana wysłany zostaje oddział żołnierzy pod dowództwem kapitana Millera (Tom Hanks). Mają za wszelką cenę odnaleźć zaginionego szeregowca i sprowadzić go bezpiecznie do domu. To niebezpieczne zadanie na terytorium wroga szybko przynosi pierwsze ofiary.

Wiele filmów wyreżyserowanych przez Stevena Spielberga rewolucjonizowało kino. Nie inaczej było w przypadku dramatu wojennego Szeregowiec Ryan. Otwierająca film kilkuminutowa scena lądowania na plażach Normandii to arcydzieło realizacji, które całkowicie zmieniło sposób pokazywania wojny na ekranie. Dużą rolę w końcowym efekcie miał polski operator Janusz Kamiński, który wraz z kamerą niemal uczestniczył w całej akcji „zdobywając” Normandię razem z alianckim żołnierzami. Kolejnymi zdobyczami Spielberga i Kamińskiego były Oscary za reżyserię i zdjęcia. Szeregowiec Ryan ostatecznie otrzymał 5 Oscarów i 11 nominacji do tej nagrody.

3. Park Jurajski 1993

Jurassic Park

  • Ocena:
Park Jurajski

Richard Hammond (Richard Attenborough) to bogaty przemysłowiec, który przygotowuje się do otwarcia wielkiego parku tematycznego, którego główną atrakcją są żywe dinozaury. Ich stworzenie było możliwe dzięki sklonowaniu materiału DNA odnalezionego w bursztynie. Przed otwarciem atrakcje parku jurajskiego mają sprawdzić paleontolodzy Alan Więcej

Richard Hammond (Richard Attenborough) to bogaty przemysłowiec, który przygotowuje się do otwarcia wielkiego parku tematycznego, którego główną atrakcją są żywe dinozaury. Ich stworzenie było możliwe dzięki sklonowaniu materiału DNA odnalezionego w bursztynie. Przed otwarciem atrakcje parku jurajskiego mają sprawdzić paleontolodzy Alan Grant (Sam Neill) i Ellie Sattler (Laura Dern) oraz sceptyczny matematyk Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Ich wizyta na terenie parku szybko ujawnia pierwsze problemy związane z jego działalnością. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy dinozaury wydostają się na wolność, zagrażając wszystkim członkom pierwszej wycieczki po parku.

Oparty na motywach powieści Michaela Crichtona Park jurajski to kolejny film z bogatej filmografii Stevena Spielberga, który zrewolucjonizował kino. Tym razem przełomowe okazały się komputerowe efekty specjalne, które wkrótce miały zawładnąć całym kinem. Jednak to w Parku jurajskim po raz pierwszy zastosowano je na tak szeroką skalę. Dzięki nim możliwe było odtworzenie na dużym ekranie dinozaurów tak, jak jeszcze nigdy wcześniej. Efektem był między innymi Oscar dla najlepszych efektów wizualnych. Park jurajski pobił wszelkie rekordy kinowe rozbudzając zainteresowanie widzów paleontologią i dinozaurami. Udowodnił tym samym, że widowiskowe efekty komputerowe mogą być jedynie dodatkiem do filmu, ale nigdy nie zastąpią porządnej historii. W kolejnych latach powstały dwie następne części filmu, a pomysł na Park jurajski powrócił w 2015 roku filmem Jurassic World, który ponownie pobił kolejne rekordy popularności.

4. Poszukiwacze zaginionej Arki 1981

Raiders of the Lost Ark

  • Ocena:
Poszukiwacze zaginionej Arki

Indiana Jones (Harrison Ford) to światowej sławy archeolog, podróżnik i zawadiaka. Z prośbą o pomoc zgłaszają się do niego agenci CIA, wypytując Jonesa o jego byłego mentora, profesora Ravenwooda. Ravenwood jest w posiadaniu artefaktu, który według starożytnych legend umożliwiał znalezienie miejsca spoczynku Arki Przymierza. Na jego tropie są Więcej

Indiana Jones (Harrison Ford) to światowej sławy archeolog, podróżnik i zawadiaka. Z prośbą o pomoc zgłaszają się do niego agenci CIA, wypytując Jonesa o jego byłego mentora, profesora Ravenwooda. Ravenwood jest w posiadaniu artefaktu, który według starożytnych legend umożliwiał znalezienie miejsca spoczynku Arki Przymierza. Na jego tropie są naziści, którzy uważają, że ten, kto zdobędzie Arkę, posiądzie razem z nią nieograniczoną moc, dzięki której ich armie będą niepokonane. Indiana Jones zostaje wysłany z misją odnalezienia Arki przed Niemcami. Wkrótce spotyka się z byłą kochanką, córką profesora Ravenwooda: Marion (Karen Allen). Artefakt ojca jest teraz w jej posiadaniu. Sprawy szybko się komplikują, gdy knajpa w Nepalu, którą prowadzi Marion zostaje zrównana z ziemią przez nazistów.

Nie ma chyba na świecie osoby, która nigdy nie słyszałaby o Indianie Jonesie. Ten wykreowany przez Harrisona Forda archeolog to jedna z najbardziej popularnych postaci w historii kina. Film Poszukiwacze zaginionej Arki był efektem współpracy pomiędzy Stevenem Spielbergiem, a twórcą Gwiezdnych wojen George'em Lucasem. Ich zamierzeniem było stworzenie nowoczesnego, rozrywkowego filmu, który zawładnąłby wyobraźnią widzów. Założenie udało się wykonać w stu procentach, a Poszukiwacze zaginionej Arki teraz, po 37 latach od premiery, dalej ogląda się z takim samym zainteresowaniem co wtedy. To najlepszy wyznacznik ponadczasowego kina, które na dobre ugruntowało pozycję Stevena Spielberga jako najbardziej kasowego reżysera wszech czasów. A także zapełniło Harrisonowi Fordowi nieśmiertelność. Indiana Jones powrócił potem w trzech kolejnych filmach.

5. Szczęki 1975

Jaws

  • Ocena:
Szczęki

Dla żyjących z turystyki mieszkańców nadmorskiego miasteczka Amity Island okres letni to najgorętszy czas w roku. Spokój plażowiczów zakłóca atak żarłacza białego, w wyniku którego ginie młoda dziewczyna. Miejscowy szeryf Martin Brody (Roy Scheider) zaleca zamknięcie plaży w Amity, ale nie ma na to zgody burmistrza, który Więcej

Dla żyjących z turystyki mieszkańców nadmorskiego miasteczka Amity Island okres letni to najgorętszy czas w roku. Spokój plażowiczów zakłóca atak żarłacza białego, w wyniku którego ginie młoda dziewczyna. Miejscowy szeryf Martin Brody (Roy Scheider) zaleca zamknięcie plaży w Amity, ale nie ma na to zgody burmistrza, który boi się o utratę zysków. Wkrótce dochodzi do kolejnej tragedii, a schwytanie krwiożerczego rekina jest teraz priorytetem. Do Amity przybywa młody oceanolog Matt Hooper (Richard Dreyfuss), który łączy siły z Brodym oraz lokalnym łowcą rekinów Quintem (Robert Shaw). We trzech wyruszają w morze, by upolować żarłacza.

Wkrótce po niezbyt przychylnie przyjętym filmie Sugarland Express, Steven Spielberg niechętnie zajął się reżyserią ekranizacji bestsellerowej powieści autorstwa Petera Benchleya. Produkcja filmu od początku borykała się z problemami, a rosnące koszty sprawiły, że projekt był bliski przerwania. Największe problemy sprawiał gumowy rekin, który miał być najjaśniejszą gwiazdą filmu. Nic nie wskazywało na to, że Szczęki odniosą sukces. Stało się inaczej, a film Spielberga okazał się przełomowym w historii kina rozrywkowego. Na nowo zdefiniował pojęcie kinowej rozrywki i pobił wszelkie rekordy kasowe zmieniając oblicze kina. Pierwszy w historii blockbuster zainicjował tzw. Kino Nowej Przygody, w ramach którego na ekrany kin wkrótce triumfalnie wkroczyły Gwiezdne wojny czy Poszukiwacze zaginionej Arki. Do historii przeszedł też ikoniczny motyw muzyczny z filmu Szczęki autorstwa Johna Williamsa. Krwiożerczy rekin powracał na ekran jeszcze trzy razy, ale Spielberg nie reżyserował już ani jednej z kolejnych części.

Podobne rankingi

Top 5 filmów Władysława Pasikowskiego

zdjęcie z filmu Psy plakat filmu Pokłosie Cezary Pazura w filmie Kroll Marcin Dorociński w filmie Jack Strong Bogusław Linda w filmie Psy 2
cały ranking

Najlepsze filmy w reżyserii Guillermo del Toro. Top 5

plakat filmu Labirynt fauna plakat filmu Kształt wody plakat filmu Hellboy: Złota armia plakat filmu Kręgosłup diabła plakat filmu Pacific Rim
cały ranking

Najlepsze filmy Quentina Tarantino. Top 5

plakat filmu Pulp Fiction, Uma Thurman Bękarty wojny. Plakat filmu Quentina Tarantino plakat filmu Wściekłe psy/Monolith Video plakat z filmu Django. Imperial Cinepix plakat filmu Kill Bill
cały ranking

Top 5 filmów wyreżyserowanych przez Eliego Rotha

plakat filmu Hostel. Eli Roth plakat filmu Śmiertelna gorączka. Eli Roth plakat filmu Kto tam? Eli Roth plakat filmu Hostel, część II. Eli Roth plakat filmu The Green Inferno. Eli Roth
cały ranking

Top 6 filmów M. Nighta Shyamalana

plakat filmu Szósty zmysł. Bruce Willis, M. Night Shyamalan plakat filmu Niezniszczalny. Bruce Willis, M. Night Shyamalan plakat filmu Split. United International Pictures, TylkoHity.pl plakat filmu Znaki, M. Night Shyamalan zdjęcie z filmu Wizyta
cały ranking

Top 5 najlepszych filmów Wesa Andersona

plakat filmu Grand Budapest Hotel. Wes Anderson plakat filmu Fantastyczny Pan Lis. Wes Anderson zdjęcie z filmu Genialny klan plakat  z filmu Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom. Wes Anderson zdjęcie z filmu Podwodne życie ze Stevem Zissou. Wes Anderson
cały ranking