Najlepsze filmy o superbohaterach. Ranking Top 10

Polub stronę

1. Mroczny Rycerz 2008

The Dark Knight

  • Ocena:
Mroczny Rycerz

Pieniądze z zuchwałego napadu na bank w Gotham City trafiają w ręce tajemniczego Jokera (Heath Ledger). To przestępca ukryty za upiornym makijażem cyrkowego klauna. W mieście od lat z przestępczością walczy zamaskowany mściciel – Batman. Prywatnie to miliarder Bruce Wayne (Christian Bale). Sprzymierzeńcem Batmana w walce z panującą w policji korupcją Więcej

Pieniądze z zuchwałego napadu na bank w Gotham City trafiają w ręce tajemniczego Jokera (Heath Ledger). To przestępca ukryty za upiornym makijażem cyrkowego klauna. W mieście od lat z przestępczością walczy zamaskowany mściciel – Batman. Prywatnie to miliarder Bruce Wayne (Christian Bale). Sprzymierzeńcem Batmana w walce z panującą w policji korupcją jest komisarz Jim Gordon (Gary Oldman). Dołącza do nich również prokurator Harvey Dent (Aaron Eckhart). Życie Batmana jest zagrożone, kiedy zlecenie zabójstwa Człowieka-Nietoperza przyjmuje pewny siebie Joker.

Wyreżyserowana przez Christophera Nolana trylogia o przygodach Mrocznego Rycerza – Batmana raz na zawsze odmieniła postrzeganie kina komiksowego. Traktowane do tej pory jako kolorowa rozrywka dla młodzieży nabrało większej głębi, a ważniejsza od efektownej akcji stała się psychologia postaci. Batman w wydaniu Nolana to poważne kino, w którym najważniejsi są bohaterowie i motywacja stojąca za ich czynami. Nie bez znaczenia dla popularności filmu „Mroczny Rycerz” była wybitna kreacja Heatha Ledgera, który zastąpił Jacka Nicholsona w roli filmowego Jokera. O roli Ledgera było głośno także za sprawą jego niespodziewanej, tragicznej śmierci niedługo po zakończeniu zdjęć do filmu. Nagrodzony Oscarem za rolę Jokera, Ledger został pierwszym aktorem, który otrzymał tę nagrodę pośmiertnie. Christian Bale wcielał się w postać Batmana jeszcze w filmach „Batman – Początek” oraz „Mroczny Rycerz powstaje”. Później rolę i kostium Batmana przejął Ben Affleck.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

2. Watchmen. Strażnicy 2009

Watchmen

  • Ocena:
Watchmen. Strażnicy

Strażnicy to grupa superbohaterów powołana do walki z przestępcami, ale nie tylko. Doktor Manhattan (Billy Crudup) pomaga Stanom Zjednoczonym wygrać wojnę w Wietnamie. W efekcie całkowicie zmienia się historia świata. Richard Nixon na kolejną kadencję zostaje wybrany na urząd prezydenta, a do roku 1985 superbohaterowie zostają zmuszeni do przejścia Więcej

Strażnicy to grupa superbohaterów powołana do walki z przestępcami, ale nie tylko. Doktor Manhattan (Billy Crudup) pomaga Stanom Zjednoczonym wygrać wojnę w Wietnamie. W efekcie całkowicie zmienia się historia świata. Richard Nixon na kolejną kadencję zostaje wybrany na urząd prezydenta, a do roku 1985 superbohaterowie zostają zmuszeni do przejścia na emeryturę. Kiedy zamordowany zostaje jeden ze Strażników, Komediant (Jeffrey Dean Morgan), jego przyjaciel Rorschach (Jackie Earle Haley) podejrzewa, że ktoś zamierza zamordować wszystkich pozostałych przy życiu Strażników. Rorschach kontaktuje się z nimi, a wkrótce trafiają na intrygę, od której efektów zależeć będą losy świata.

Przedstawiająca alternatywną historię świata ekranizacja powieści graficznej Alana Moore’a przez wielu uważana jest za najlepszy komiksowy film o superbohaterach w historii. Trudno jednoznacznie osądzić o wyższości filmu Zacka Snydera nad innymi produkcjami komiksowymi (bądź vicve versa), ale jedno pozostaje bez wątpliwości. To przemyślane pod każdym względem widowisko, które zobaczyć należy. Jednym z największych atutów filmu „Watchmen. Strażnicy” jest jego scenariusz, a także pozbawiona zahamowań akcja. No i nieopatrzony, zupełnie świeży zestaw zapadających w pamięć superbohaterów.

3. Logan: Wolverine 2017

Logan

  • Ocena:
Logan: Wolverine

Akcja filmu „Logan: Wolverine” rozgrywa się w roku 2029. Od ćwierć wieku na świecie nie narodził się żaden mutant. Jednymi z ostatnich mutantów, którzy wciąż pozostali przy życiu są Logan zwany Wolverine’em (Hugh Jackson), Caliban (Stephen Merchant) oraz cierpiący na chorobę mózgu Profesor X, Charles Xavier (Patrick Stewart). Więcej

Akcja filmu „Logan: Wolverine” rozgrywa się w roku 2029. Od ćwierć wieku na świecie nie narodził się żaden mutant. Jednymi z ostatnich mutantów, którzy wciąż pozostali przy życiu są Logan zwany Wolverine’em (Hugh Jackson), Caliban (Stephen Merchant) oraz cierpiący na chorobę mózgu Profesor X, Charles Xavier (Patrick Stewart). Logan ukrywa swoje zdolności szybkiej regeneracji, a także używane do walki adamantowe szpony. Obecnie pracuje jako kierowca limuzyny. Z zadaniem bezpiecznego eskortowania 11-letniej Laury (Daphne Keen) zgłasza się do niego była pielęgniarka tajemniczej korporacji. Spotkanie z Laurą zmieni w życiu Logana wszystko. Wkrótce ich tropem podąży grupa najemników z Donaldem Pierce’em (Boyd Holbrook) na czele.

„Logan: Wolverine” w reżyserii Jamesa Mangolda to kolejna z komiksowych propozycji filmowych, która przekierowała ten gatunek na nowe tory. Sygnał do zmian dał wcześniejszy o rok „Deadpool”, który udowodnił, że publiczność oczekuje komiksowych ekranizacji przeznaczonych dla dorosłych. Podczas gdy „Deadpool” pozostał bliski komedii, w filmie „Logan: Wolverine” zaprezentowano rasowy, a zarazem krwawy dramat, długimi momentami odległy od komiksowego kina, do jakiego przyzwyczaiło wcześniejszymi produkcjami. W filmie Mangolda, Hugh Jackman po raz trzeci w solowym filmie wcielił się w postać Wolverine’a i wiele wskazuje na to, że była to jego ostatnia przygoda z tą rolą. Było to pożegnanie w wielkim stylu, a film „Logan: Wolverine” w samych kinach zarobił ponad pół miliarda dolarów.

Dystrybucja w Polsce: Imperial Cinepix

4. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów 2016

Captain America: Civil War

  • Ocena:
Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów

W wyniku kolejnej akcji grupy Avengersów ginie kilka niewinnych ofiar. By zapobiec takim wypadkom w przyszłości, Organizacja Narodów Zjednoczonych planuje wprowadzenie specjalnej ustawy umożliwiającej nadzór nad działaniami superbohaterów. Nie wszystkim takie rozwiązanie się podoba. Po stronie buntowników staje Steve Rogers znany Więcej

W wyniku kolejnej akcji grupy Avengersów ginie kilka niewinnych ofiar. By zapobiec takim wypadkom w przyszłości, Organizacja Narodów Zjednoczonych planuje wprowadzenie specjalnej ustawy umożliwiającej nadzór nad działaniami superbohaterów. Nie wszystkim takie rozwiązanie się podoba. Po stronie buntowników staje Steve Rogers znany jako Kapitan Ameryka (Chris Evans). Konflikt z Tonym Starkiem, Iron-Manem (Robert Downey Jr.) przybiera na sile, gdy podczas specjalnej sesji ONZ dochodzi do zamachu bombowego. O jego przeprowadzenie oskarżony zostaje przyjaciel Rogersa, Bucky Barnes (Sebastian Stan). Zarówno Kapitan Ameryka, jak i Iron-Man zbierają swoich zwolenników. Nic nie wskazuje na to, żeby ich konfrontacji dało się zapobiec.

Jedną z największych słabości filmów o superbohaterach, na jakie wskazuje się najczęściej, są słabe postaci czarnych charakterów, z jakimi muszą oni walczyć. „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” rozwiązał tę sprawę w najlepszy z możliwych sposobów. Po dwóch stronach konfliktu stanęli superbohaterowie, którzy do tej pory zgodnie bronili świata przez wszelkim zagrożeniem. W efekcie film braci Russo przyniósł jedną z najlepszych i najbardziej oczekiwanych scen spośród wszystkich filmów na podstawie komiksów. Kilkuminutowe starcie superbohaterów na płycie niemieckiego lotniska przeszło do historii kina. Choć ilość superbohaterów na centymetr kwadratowy taśmy filmowej jest tu ogromna, udało się do filmowej rodziny Marvela dołączyć jeszcze dwie nowe postaci, które w przyszłości otrzymały swoje solowe filmy: nowego Spider-Mana (Tom Holland) oraz Czarną Panterę (Chadwick Boseman).

5. Powrót Batmana 1992

Batman Returns

  • Ocena:
Powrót Batmana

Oswald Cobblepot (Danny DeVito) przed laty został wyrzucony przez swoich rodziców do rzeki Gotham. Udało mu się przetrwać i obecnie jest uważany za króla przestępczego podziemia znanego pod pseudonimem Pingwin. Oswald chciałby jednak zostać szanowanym obywatelem miasta, w czym pomóc ma mu skorumpowany biznesmen Max Shreck (Christopher Walken). Więcej

Oswald Cobblepot (Danny DeVito) przed laty został wyrzucony przez swoich rodziców do rzeki Gotham. Udało mu się przetrwać i obecnie jest uważany za króla przestępczego podziemia znanego pod pseudonimem Pingwin. Oswald chciałby jednak zostać szanowanym obywatelem miasta, w czym pomóc ma mu skorumpowany biznesmen Max Shreck (Christopher Walken). Shreck jest aktualnie w trakcie realizacji tajemniczego planu budowy elektrowni, która będzie zbierać elektryczność z całego Gotham. Na plany inwestycji wpada sekretarka Shrecka, Selina Kyle (Michelle Pfieffer). Szef bezskutecznie próbuje ją zamordować. W Selinie zakochuje się miliarder Bruce Wayne (Michael Keaton), znany również jako Batman. Nie wie, że Seline to niebezpieczna Kobieta-Kot.

Mało kto pamięta, ale jeszcze stosunkowo niedawno temu komiksowe filmy uważane były za margines kina, a kolejne ekranizacje komiksów zaliczały klapę za klapą. Dwa filmy Tima Burtona o przygodach Batmana to jedne z najlepiej ocenianych filmów o superbohaterach z czasów przed ekspansją Avengersów i członków Ligi Sprawiedliwości. Dla współczesnego widza z pewnością mogą wydać się nieco infantylne, ale o ich miejscu w historii kina trudno się sprzeczać. Kolejne części sagi o Batmanie, do których nie powrócili Burton i Keaton, nie cieszyły się już taką popularnością. Sytuację odmieniły dopiero Batmany Nolana.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

Podobne rankingi

Top 10 najlepszych komiksowych filmów 2017 roku!

zdjęcie z filmu Logan. Imperial Cinepix plakat filmu Thor: Ragnarok. Disney plakat filmu Atomic Blonde. Monolith Films plakat filmu Spider-Man Homecoming. United International Pictures, TylkoHity.pl plakat filmu Wonder Woman. Galapagos Films
cały ranking

Top 5 najlepszych komiksowych filmów 2016 roku!

plakat filmu Deadpool. Ryan Reynolds plakat filmu Doktor Strange, Benedict Cumberbatch Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów plakat filmu Batman v Superman: Świt sprawiedliwości zdjęcie z filmu X-Men: Apocalypse
cały ranking

Najlepsze ekranizacje komiksów i gier komputerowych 2018 roku. Ranking Top 9

plakat filmu Avengers: Wojna bez granic plakat filmu Spider-Man Uniwersum Plakat filmu Aquaman, Jason Mamoa plakat filmu Deadpool 2. Ryan Reynolds plakat filmu Rampage: Dzika furia
cały ranking