Najlepsze filmy muzyczne. Ranking Top 10

Polub stronę

1. Amadeusz 1984

Amadeus

  • Ocena:
Amadeusz

Starzejący się kompozytor Antonio Salieri (F. Murray Abraham) przyznaje się do zamordowania Wolfganga Amadeusza Mozarta (Tom Hulce). Po nieudanej próbie samobójczej trafia do ośrodka dla obłąkanych, gdzie wspomina wydarzenia z przeszłości. Salieri już od małego chciał komponować muzykę, a po skończeniu studiów w Wiedniu został nadwornym Więcej

Starzejący się kompozytor Antonio Salieri (F. Murray Abraham) przyznaje się do zamordowania Wolfganga Amadeusza Mozarta (Tom Hulce). Po nieudanej próbie samobójczej trafia do ośrodka dla obłąkanych, gdzie wspomina wydarzenia z przeszłości. Salieri już od małego chciał komponować muzykę, a po skończeniu studiów w Wiedniu został nadwornym kompozytorem cesarza Józefa II Habsburga. Kiedy na dwór cesarza trafia młody i nieokrzesany Mozart, Salieri zaczyna traktować go jak wroga. Utalentowany muzyk zagraża jego pozycji na dworze. Próbując za wszelką cenę zniszczyć Mozarta, Salieri zdaje sobie sprawę, że jego wróg jest o wiele bardziej utalentowanym muzykiem od niego.

Scenariusz wyreżyserowanego przez Milosa Formana filmu „Amadeusz” został napisany przez Petera Shaffera na podstawie jego własnej sztuki teatralnej pod tym samym tytułem. W 1998 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił „Amadeusza” na 53. miejscu listy stu najlepszych filmów na stulecie kina. Na koncie filmu jest imponująca ilość 53 nominacji do różnych nagród, z których aż 40 zamieniło się w nagrody. Wśród nich jest m.in. osiem Oscarów, w tym ten dla najlepszego filmu roku. Kompozytorski pojedynek Salieriego i Mozarta brzmi najlepszą muzyką z epoki, a odważny film Formana zachwycił większość krytyków. W 2002 roku wydana została jego trzygodzinna, reżyserska wersja.

2. Ściana 1982

Pink Floyd The Wall

  • Ocena:
Ściana

Pink (Bob Geldof) to muzyk rockowy cierpiący na depresję. Jego ojciec zginął w trakcie II wojny światowej, gdy Pink był jeszcze malutki. Z tego powodu zawsze brakowało mu męskiego wzoru do naśladowania. Chłopak w liceum zaczął pisać wiersze, co stało się powodem naśmiewania z niego jednego z nauczycieli. Negatywny wpływ na Pinka ma również jego Więcej

Pink (Bob Geldof) to muzyk rockowy cierpiący na depresję. Jego ojciec zginął w trakcie II wojny światowej, gdy Pink był jeszcze malutki. Z tego powodu zawsze brakowało mu męskiego wzoru do naśladowania. Chłopak w liceum zaczął pisać wiersze, co stało się powodem naśmiewania z niego jednego z nauczycieli. Negatywny wpływ na Pinka ma również jego nadopiekuńcza matka (Christine Hargreaves). To kolejny element tzw. cegły składającej się na metaforyczny mur oddzielający Pinka od reszty społeczeństwa. Nieudane małżeństwo sprawia, że poglądy Pinka się radykalizują, a w jego życiu pojawiają się narkotyki.

„Ściana” to połączenie kina autorskiego i animacji. Film został zainspirowany albumem „The Wall” autorstwa Pink Floyd, a scenariusz filmu napisał wokalista i basista tej grupy Roger Waters. Film w reżyserii Alana Parkera to surrealistyczne i mocno metaforyczne dzieło, które szybko osiągnęło status kina kultowego. Amerykański krytyk Roger Ebert nazwał go jednym z najbardziej przerażających filmów muzycznych wszech czasów. Do historii przeszły animowane sekwencje autorstwa Geralda Scarfe’a pojawiające się w najważniejszych momentach filmu Parkera. W filmie „Ściana” znalazły się komentarze do polityki imperializmu symbolizowanej przez Margaret Thatcher i politykę zagraniczną brytyjskiego rządu.

3. Blues Brothers 1980

The Blues Brothers

  • Ocena:
Blues Brothers

Elwood Blues (Dan Aykroyd) przyjeżdża po swojego brata Jake’a (John Belushi), który właśnie zakończył odsiadywanie trzyletniego wyroku. Wychowani w katolickim sierocińcu bracia dowiadują się, że zostanie on zamknięty, jeśli prowadzące go siostry nie zapłacą pięciu tysięcy dolarów. Podczas jednego z kazań Jake doznaje objawienia. Postanawia Więcej

Elwood Blues (Dan Aykroyd) przyjeżdża po swojego brata Jake’a (John Belushi), który właśnie zakończył odsiadywanie trzyletniego wyroku. Wychowani w katolickim sierocińcu bracia dowiadują się, że zostanie on zamknięty, jeśli prowadzące go siostry nie zapłacą pięciu tysięcy dolarów. Podczas jednego z kazań Jake doznaje objawienia. Postanawia reaktywować swój dawny zespół „The Blues Brothers” i zebrać pieniądze na ratowanie sierocińca. Ścigani przez policję za niezapłacone mandaty i cudem ocaleli z zamachu bombowego zorganizowanego przez tajemniczą kobietę, bracia Blues rozpoczynają poszukiwania dawnych członków zespołu.

The Blues Brothers po raz pierwszy pojawili się w telewizyjnym programie amerykańskiej stacji NBC „Saturday Night Live”. Ich popularność sprawiła, że już dwa lata później Dan Aykroyd i John Belushi wcielili się w te postaci w filmie muzycznym wyreżyserowanym przez Johna Landisa. W obsadzie filmu „Blues Brothers” wystąpiły takie ikony amerykańskiego i światowego rhythm and bluesa jak James Brown, Cab Calloway, Aretha Franklin, Ray Charles i John Lee Hooker. Produkcja filmu nie obyła się bez kłopotów, ale wbrew obawom studia filmowego, „Blues Brothers” odniósł kasowy sukces i zyskał status filmu kultowego. Osiemnaście lat po premierze do kin trafiła kontynuacja historii Jake’a i Elwooda Bluesa, film „Blues Brothers 2000”, ale okazał się on klapą artystyczną i finansową.

4. Whiplash 2014

Whiplash

  • Ocena:
Whiplash

Andrew Neiman (Miles Teller) to student pierwszego roku renomowanego nowojorskiego konserwatorium Shaffera. Jego specjalnością jest gra na perkusji, w której chce osiągnąć doskonałość. Uczelnia, na której studiuje, to najlepsza droga w tym kierunku. Wszystko za sprawą wymagającego nauczyciela muzyki Terence’a Fletchera (J.K. Simmons). Neimanowi Więcej

Andrew Neiman (Miles Teller) to student pierwszego roku renomowanego nowojorskiego konserwatorium Shaffera. Jego specjalnością jest gra na perkusji, w której chce osiągnąć doskonałość. Uczelnia, na której studiuje, to najlepsza droga w tym kierunku. Wszystko za sprawą wymagającego nauczyciela muzyki Terence’a Fletchera (J.K. Simmons). Neimanowi udaje się trafić do jego jazz bandu, gdzie szybko poznaje wybuchowy charakter Fletchera. Nauczyciel stosuje bezkompromisowe metody nauczania, często wyśmiewając uczniów i nie akceptując żadnej drogi na skróty. W pogoni za marzeniem i doskonałością Andrew rezygnuje z życia prywatnego, nie kontynuując znajomości z poznaną w szkole Nicole (Melissa Benoist).

„Whiplash” to jedna z największych sensacji kinowych 2014 roku, dzięki której światu objawił się talent reżyserski Damiena Chazelle’a. Reżysera, który dwa lata później nakręcił głośny „La La Land”. „Whiplash” to o wiele bardziej kameralny film od kolorowego musicalu z Ryanem Goslingiem i Emmą Stone. Jego głównym tematem jest poświęcenie, jakie jest niezbędne do uzyskania muzycznej perfekcji. A także próba odpowiedzi na to, ile jest w stanie poświęcić się dla sukcesu. Film Chazelle’a otworzył festiwal kina niezależnego w Sundance i od tej pory nie schodził z ust krytyków. „Whiplash” nie tylko przyniósł dochód w wysokości prawie 50 milionów dolarów (film został nakręcony za niecałe trzy i pół miliona dolarów), ale również został nominowany do pięciu Oscarów. W tym dla najlepszego filmu roku. Ostatecznie zwyciężył w trzech kategoriach.

5. Sugar Man 2012

Searching for Sugar Man

  • Ocena:
Sugar Man

Mieszkający w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki Stephen „Sugar” Segerman i Craig Bartholomew Strydom to dwóch fanów twórczości muzyka Rodrigueza, którzy postanawiają dowiedzieć się czegoś więcej o swoim idolu. Niewiele o nim wiadomo poza tym, że nagrana przez niego płyta „Cold Fact” była w RPA wielkim Więcej

Mieszkający w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki Stephen „Sugar” Segerman i Craig Bartholomew Strydom to dwóch fanów twórczości muzyka Rodrigueza, którzy postanawiają dowiedzieć się czegoś więcej o swoim idolu. Niewiele o nim wiadomo poza tym, że nagrana przez niego płyta „Cold Fact” była w RPA wielkim hitem rozprowadzanym w podziemnym obiegu. Utwory Rodrigueza pomagały mieszkańcom RPA w walce z apartheidem, dając nadzieję na lepsze jutro. Pierwsze ustalenia w sprawie Rodrigueza są tragiczne. Wiele wskazuje na to, że muzyk nie żyje. Prawda jest jednak zupełnie inna.

„Sugar Man” to klasyczna opowieść z gatunku: życie pisze najlepsze scenariusze. Laureat Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego roku opowiada niesamowitą historię artysty niemal nieznanego w Stanach Zjednoczonych, który w RPA uznawany był mianem kultowego. Rodriguez, bo o nim mowa, nie miał świadomości swojego afrykańskiego sukcesu. W końcu jednak wyruszył do RPA, by dać tam serię niezapomnianych koncertów. Na koncie filmu „Sugar Man” oprócz Oscara znalazło się wiele nagród, w tym BAFTA dla najlepszego filmu dokumentalnego. Również w Polsce „Sugar Man” cieszył się dużą popularnością. Odpowiedzią na nią były koncerty, jakie Rodriguez zagrał w Polsce. Zainteresowanie nimi było tak duże, że trzeba było zorganizować dodatkowy koncert.

Podobne rankingi

Najlepsze filmy o tańcu. Ranking Top 10 najlepszych filmów tanecznych

plakat filmu Dirty Dancing, Wirujący seks plakat filmu Billy Elliot plakat filmu Gorączka sobotniej nocy plakat filmu Footloose plakat filmu Czyż nie dobija się koni?
cały ranking

Najlepsze musicale filmowe. Ranking Top 10

plakat z filmu Kabaret plakat z filmu Czarnoksiężnik z Oz plakat z filmu Hair plakat z filmu Deszczowa piosenka plakat z filmu Skrzypek na dachu
cały ranking