Najlepsze filmy historyczne. Ranking Top 10

Polub stronę

1. Barry Lyndon 1975

Barry Lyndon

  • Ocena:
Barry Lyndon

Nakręcony w 1975 roku przez Stanleya Kubricka dramat historyczny „Barry Lyndon” powstał na motywach powieści Williama Makepeace’a Thackeraya. Opowiada historię fikcyjnego XVIII-wiecznego awanturnika, który wykorzystując nadarzającą się okazję, poślubił bogatą wdowę, by wspiąć po szczeblach awansu społecznego i zaistnieć w arystokracji, Więcej

Nakręcony w 1975 roku przez Stanleya Kubricka dramat historyczny „Barry Lyndon” powstał na motywach powieści Williama Makepeace’a Thackeraya. Opowiada historię fikcyjnego XVIII-wiecznego awanturnika, który wykorzystując nadarzającą się okazję, poślubił bogatą wdowę, by wspiąć po szczeblach awansu społecznego i zaistnieć w arystokracji, korzystając z pozycji jej zmarłego męża.

Pierwotnie Kubrick miał nakręcić film o Napoleonie. Finansowe niepowodzenie podobnego projektu „Waterloo” ostudziło jego zapały. Zamiast tego zdecydował się na ekranizację powieści Thackeraya. Oczekiwania były duże po poprzednim filmie Kubricka – „Mechanicznej pomarańczy”. Efekt, jak to zwykle w przypadku filmów Kubricka bywa, wybitny. „Barry Lyndon” wymieniany jest jednym tchem pośród filmów, które zmieniły kino.  Zachwycająca praca kamery, sceny oświetlane naturalnym światłem świec czy kompozycje kadrów wzorowane obrazami Williama Hogartha to tylko część magii „Barry’ego Lyndona”.

Film Kubricka został nominowany do siedmiu Oscarów – w tym dla najlepszego filmu. Został nagrodzony czterema statuetkami.

2. Tron we krwi 1957

Kumonosu jô

  • Ocena:
Tron we krwi

XVI wiek to jeden z najbardziej burzliwych okresów w historii feudalnej Japonii. W kraju wybucha wojna domowa, nad którą traci panowanie cesarz. Trwa krwawa walka o wpływy. Ambitny wojskowy samuraj Washizu (Toshiro Mifune) pragnie wypełnić przepowiednię leśnej zjawy, która wywróżyła mu królewski tron. Aby osiągnąć cel, będzie Więcej

XVI wiek to jeden z najbardziej burzliwych okresów w historii feudalnej Japonii. W kraju wybucha wojna domowa, nad którą traci panowanie cesarz. Trwa krwawa walka o wpływy. Ambitny wojskowy samuraj Washizu (Toshiro Mifune) pragnie wypełnić przepowiednię leśnej zjawy, która wywróżyła mu królewski tron. Aby osiągnąć cel, będzie musiał posunąć się do zbrodni. Za namową żony Asaji (Isuzu Yamada) decyduje się wziąć los w swoje ręce.

Samurajska wersja „Makbeta” Williama Szekspira powstała na fali zainteresowania Akiry Kurosawy twórczością najsłynniejszego dramaturga wszech czasów. Jej produkcja była planowana od lat, ale japoński mistrz opóźnił kręcenie swojego filmu, by nie dublować produkcji z „Makbetem” Orsona Wellesa. W późniejszych latach Kurosawa przeniósł na ekran jeszcze dwa inne dramaty Szekspira: „Hamleta” i „Króla Leara”. Pomimo zmiany średniowiecznej Szkocji na feudalną Japonię oraz kilku zmian w fabule, „Tron we krwi” uważany jest za jedną z najlepszych adaptacji „Makbeta”.

3. Wyrok w Norymberdze 1961

Judgment at Nuremberg

  • Ocena:
Wyrok w Norymberdze

Proces w Norymberdze obserwuje cały świat. Przed sądem stają członkowie hitlerowskiego wymiaru sprawiedliwości odpowiedzialni za zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w trakcie II wojny światowej. Odpowiedzialność ciążąca na Międzynarodowym Trybunale Wojskowym jest ogromna. Na czele składu sędziowskiego stoi Dan Haywood (Spencer Tracy). Rozpoczynają Więcej

Proces w Norymberdze obserwuje cały świat. Przed sądem stają członkowie hitlerowskiego wymiaru sprawiedliwości odpowiedzialni za zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w trakcie II wojny światowej. Odpowiedzialność ciążąca na Międzynarodowym Trybunale Wojskowym jest ogromna. Na czele składu sędziowskiego stoi Dan Haywood (Spencer Tracy). Rozpoczynają się przesłuchania, w których uczestniczą prokurator Ted Lawson (Richard Widmark) oraz obrońca Hans Rolfe (Maximiliam Schell).

Opowiadający o trzecim z dwunastu procesów norymberskich „Wyrok w Norymberdze” poświęcony jest zbrodniom popełnionym przez nazistowski reżim przeciwko ludności cywilnej. Wyreżyserowany przez Stanleya Kramera zwraca uwagę nie tylko tematyką, ale i gwiazdorską obsadą. W filmie wystąpili również Burt Lancaster, Marlene Dietrich, Judy Garland, William Shatner i Montgomery Clift. Film Kramera został nominowany do Oscara w jedenastu kategoriach, zwyciężając ostatecznie w dwóch z nich: najlepszy aktor pierwszoplanowy (Schell), najlepszy scenariusz adaptowany (Abby Mann).

4. Kleopatra 1963

Cleopatra

  • Ocena:
Kleopatra

48 rok p.n.e. Do Egiptu przybywa Juliusz Cezar (Rex Harrison). Zachwycony urodą wydziedziczonej siostry monarchy Kleopatry (Elizabeth Taylor) przywraca jej tron faraonów. Oboje łączą marzenia o wielkiej chwale. Kleopatra chciałaby u boku Juliusza Cezara rządzić całym światem. Marzy jej się też wzmocnienie pozycji Egiptu kosztem Cesarstwa Rzymskiego. Owocem Więcej

48 rok p.n.e. Do Egiptu przybywa Juliusz Cezar (Rex Harrison). Zachwycony urodą wydziedziczonej siostry monarchy Kleopatry (Elizabeth Taylor) przywraca jej tron faraonów. Oboje łączą marzenia o wielkiej chwale. Kleopatra chciałaby u boku Juliusza Cezara rządzić całym światem. Marzy jej się też wzmocnienie pozycji Egiptu kosztem Cesarstwa Rzymskiego. Owocem małżeństwa Kleopatry i Cezara jest syn. Po przybyciu Kleopatry do Rzymu, Juliusz Cezar zostaje zdradzony i zamordowany. Piękna królowa poznaje Marka Antoniusza (Richard Burton).

Choć wyreżyserowana przez Josepha L. Mankiewicza „Kleopatra” została najbardziej dochodowym filmem 1963 roku, to i tak przyniosła straty. Wystawne widowisko pełne przepychu i monumentalnych cen zmagało się z wieloma problemami spowodowanymi pogodą, zmianami na stanowisku reżysera i osobistymi problemami Taylor i Burtona. „Kleopatra” to jedno z najwspanialszych filmowych widowisk historycznych. Nominowane do Oscara w dziewięciu kategoriach, zwyciężyło w czterech z nich. Kleopatra została zaś najbardziej rozpoznawalną rolą w aktorskiej karierze Elizabeth Taylor.

5. Ran 1985

Ran

  • Ocena:
Ran

I jeszcze jedna adaptacja dramatu Szekspira wyreżyserowana przez japońskiego mistrza Akirę Kurosawę, który tym razem wziął na swój warsztat „Króla Leara”. W filmie oprócz elementów klasycznego dramatu Szekspira znalazły się też nawiązania do legend związanych z XVI-wiecznym feudalnym władcą Mōri Motonari. Więcej

I jeszcze jedna adaptacja dramatu Szekspira wyreżyserowana przez japońskiego mistrza Akirę Kurosawę, który tym razem wziął na swój warsztat „Króla Leara”. W filmie oprócz elementów klasycznego dramatu Szekspira znalazły się też nawiązania do legend związanych z XVI-wiecznym feudalnym władcą Mōri Motonari.

Hidetora Ichimonji (Tatsuya Nakadai) to okrutny władca, który u schyłku swoich dni zamierza podzielić królestwo pomiędzy swoich trzech synów. Najmłodszemu z nich nie podoba się taka decyzja ojca. Wieszczy, że spowoduje ona chaos. Zostaje wygnany z królestwa, a wkrótce jego przepowiednie zaczynają się urzeczywistniać.

To jedno z najwspanialszych dzieł Kurosawy było naówczas najdroższym filmem w historii japońskiej kinematografii. „Ran” zachwycił krytyków filmowych, którzy niemal jednogłośnie uznali go za arcydzieło. Nominowany do czterech Oscarów, zwyciężył w kategorii: najlepsze kostiumy (Emi Wada).

Podobne rankingi

Najlepsze filmy biograficzne. Ranking Top 10

plakat z filmu Amadeusz plakat filmu Serpico plakat filmu Lista Schindlera. Steven Spielberg zdjęcie z filmu Andriej Rublow plakat filmu Kleopatra
cały ranking

Najlepsze polskie filmy wojenne. Ranking Top 10

zdjęcie z filmu Kanał Plakat "Wołyń" zdjęcie z filmu Jak rozpętałem drugą wojnę światową zdjęcie z filmu Westerplatte zdjęcie z filmu Eroica
cały ranking