Top 5 filmów opartych na grach komputerowych

Polub stronę

1. Resident Evil 2002

Resident Evil

  • Ocena:
Resident Evil

W mieszczącym się w podziemiach miasta Raccoon City tajnym laboratorium należącym do korporacji Umbrella dochodzi do tragedii. W związku z wydostaniem się do atmosfery zabójczego wirusa, komputer główny nazywany Czerwoną Królową zamyka szczelnie laboratorium i zabija wszystkich znajdujących się w środku, by powstrzymać rozprzestrzenianie Więcej

W mieszczącym się w podziemiach miasta Raccoon City tajnym laboratorium należącym do korporacji Umbrella dochodzi do tragedii. W związku z wydostaniem się do atmosfery zabójczego wirusa, komputer główny nazywany Czerwoną Królową zamyka szczelnie laboratorium i zabija wszystkich znajdujących się w środku, by powstrzymać rozprzestrzenianie się zarazy. Kilka godzin później z misją wyjaśnienia tragedii zostaje wysłany oddział komandosów. Razem z nimi dociera tam również strzegąca zewnętrznego wejścia do laboratorium Alice (Milla Jovovich). Kobieta cierpi na amnezję i nie pamięta, co wydarzyło się w ciągu kilku ostatnich godzin. Na miejscu okazuje się, że aktywowany przez Czerwoną Królową system ochronny wciąż działa, a komandosi znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Do ekranizacji tej jednej z najbardziej popularnych gier komputerowych przymierzał się między innymi George A. Romero, autor niezapomnianej Nocy żywych trupów. Do gry przyciągnęła go bliska mu tematyka epidemii zombie, która jest główną osią fabularną opowieści. Ostatecznie za kamerą stanął Paul W. S. Anderson, a sukces filmu zaowocował kolejnymi częściami serii. W sumie było ich aż sześć. Resident Evil to klasyczny survival-horror, czyli film, którego akcja opiera się na przetrwaniu w niebezpiecznym środowisku opanowanym przez krwiożercze potwory. Rola Alice jest jedną z najbardziej lubianych przez widzów w aktorskiej karierze Milli Jovovich. Zapewniła jej uznanie fanów, a sam film był chwalony za sceny akcji i design filmowych potworów.

2. Książę Persji: Piaski czasu 2010

Prince of Persia: The Sands of Time

  • Ocena:
Książę Persji: Piaski czasu

Dastan (Jake Gyllenhaal) to uliczny złodziejaszek, który przez piętnastoma laty został adoptowany przez perskiego króla Sharamana. Teraz na polecenie jego brata Nizama (Ben Kingsley) wyrusza u boku synów króla na podbój miasta Alamut. Jego władcy zostają oskarżeni przez Nizama o dostarczanie broni wrogom Persji. Alamut pada, a w Więcej

Dastan (Jake Gyllenhaal) to uliczny złodziejaszek, który przez piętnastoma laty został adoptowany przez perskiego króla Sharamana. Teraz na polecenie jego brata Nizama (Ben Kingsley) wyrusza u boku synów króla na podbój miasta Alamut. Jego władcy zostają oskarżeni przez Nizama o dostarczanie broni wrogom Persji. Alamut pada, a w ręce Dastana dostaje się tajemniczy sztylet dający mu możliwość podróżowania w czasie. Alamucka księżniczka Tamina (Gemma Arterton) zaprzecza oskarżeniom Nizama. Wkrótce Dastan zostaje oskarżony o zabójstwo króla Sharamana. Dzięki właściwościom magicznego sztyletu rozpoczyna niebezpieczną podróż przez czas i próbuje odkryć, kto naprawdę stoi za morderstwem króla.

Film w reżyserii Mike'a Newella (między innymi reżysera filmu Cztery wesela i pogrzeb) został oparty na motywach gry komputerowej pod tym samym tytułem. W filmie Książę Persji: Piaski czasu znaleźć można również nawiązania do dwóch innych części wchodzących w skład trylogii gier spod znaku Księcia Persji: Warrior Within oraz The Two Thrones. We współpracy z autorem gier o przygodach wygimnastykowanego księcia: Jordanem Mechnerem powstał jeden z niewielu filmów, któremu udało się z sukcesem przenieść komputerowy materiał źródłowy na duży ekran. W efekcie dostaliśmy kino przygodowe pełne spektakularnych popisów kaskaderskich, zwrotów akcji i trafionego humoru. Rozrywkę przywołującą w pamięci najlepsze filmy spod znaku Kina Nowej Przygody. Piosenkę promującą film Książę Persji: Piaski czasu: „I Remain” skomponowała Alanis Morissette.

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

3. Mortal Kombat 1995

Mortal Kombat

  • Ocena:
Mortal Kombat

Od dziesięciu lat w królestwie Zaświatów odbywa się turniej sztuk walk pomiędzy obdarzonymi nadludzkimi umiejętnościami przedstawicielami gospodarzy, a zawodnikami pochodzącymi z Ziemi. Stawką turnieju przejęcie władzy nad Ziemią. Aby do tego doszło, zawodnicy z Zaświatów muszą zwyciężyć w dziesięciu turniejach Mortal Kombat z rzędu. Więcej

Od dziesięciu lat w królestwie Zaświatów odbywa się turniej sztuk walk pomiędzy obdarzonymi nadludzkimi umiejętnościami przedstawicielami gospodarzy, a zawodnikami pochodzącymi z Ziemi. Stawką turnieju przejęcie władzy nad Ziemią. Aby do tego doszło, zawodnicy z Zaświatów muszą zwyciężyć w dziesięciu turniejach Mortal Kombat z rzędu. Do tej pory udało im się to dziewięć razy, czas dziesiątego Mortal Kombat zbliża się nieubłaganie. Do walki z okrutnym czarnoksiężnikiem Shang Tsungiem (Cary-Hiroyuki Tagawa) i jego armią oddelegowani zostają: mistrz zakonu Shaolin, Liu Kang (Robin Shou), aktor kina akcji Johnny Cage (Linden Ashby) oraz policjantka Sonya Blade (Bridgette Wilson). Po ich stronie jest również bóg Rayden (Christopher Lambert) i piękna Kitana (Talisa Soto).

Mortal Kombat to jeszcze jedna produkcja filmowa oparta na podstawie gry komputerowej, której reżyserią zajął się Paul W. S. Anderson, autor filmowej serii Resident Evil. Tym razem kanwą opowieści była bardzo popularna bijatyka, która zrewolucjonizowała rynek gier polegających na bezpośrednim pojedynku dwóch walczących ze sobą postaci. Wzbudziła przy okazji wiele kontrowersji obrazowo pokazaną przemocą i wprowadziła do gier komputerowych ograniczenia wiekowe. Filmowa wersja Mortal Kombat nie jest tak brutalnym filmem jak jej komputerowy pierwowzór. Krytykowana za słaby scenariusz i przeciętne aktorstwo zyskała uznanie ze względu na choreografię walk i wartości produkcyjne (scenografia, egzotyczne lokacje). Film Andersona przez trzy tygodnie znajdował się na szczycie amerykańskiego box office'u, a w 1997 roku powstała druga część filmu: Mortal Kombat: Unicestwienie. Powstało też kilka filmów telewizyjnych oraz serial.

4. Silent Hill 2006

Silent Hill

  • Ocena:
Silent Hill

Adoptowaną córkę Rose Da Silvy (Radha Mitchell) Sharon dręczą koszmary, w których nieustannie pojawia się zniszczone przez 30 laty miasteczko Silent Hill. Aby znaleźć powód takiego stanu rzeczy, Rose postanawia zabrać córkę do źródła i tam poszukać odpowiedzi. Na miejscu dochodzi do wypadku samochodowego, a kiedy Rose odzyskuje Więcej

Adoptowaną córkę Rose Da Silvy (Radha Mitchell) Sharon dręczą koszmary, w których nieustannie pojawia się zniszczone przez 30 laty miasteczko Silent Hill. Aby znaleźć powód takiego stanu rzeczy, Rose postanawia zabrać córkę do źródła i tam poszukać odpowiedzi. Na miejscu dochodzi do wypadku samochodowego, a kiedy Rose odzyskuje przytomność, budzi się w pochłoniętym we mgle miasteczku Silent Hill. Z przerażeniem odkrywa, że Sharon gdzieś zaginęła. Nie pozostaje jej nic innego jak rozpocząć poszukiwania w tajemniczym i opustoszałym miejscu budzącym grozę. Pomoże jej w tym policjantka Cybil Bennett (Laurie Holden).

Silent Hill to jedna z najpopularniejszych serii gier komputerowych, której kolejne odsłony zyskały miliony fanów na całym świecie. Podobnie do Resident Evil, Silent Hill również należy do survival-horrorów. W przeciwieństwie do filmu Andersona, główny nacisk skupiony jest tu jednak na opowiadanej historii i tworzeniu klimatu zagrożenia i strachu. Scenariusz do ekranizacji Silent Hill napisał Roger Avary, autor znany głównie z Oscara, jaki otrzymał razem z Quentinem Tarantino za scenariusz do filmu Pulp Fiction. Mimo to właśnie scenariusz jest w filmowym Silent Hill najsłabszym elementem układanki. O wiele lepiej prezentuje się warstwa wizualna, a filmowa podróż razem z główną bohaterką filmu poprzez mgliste zakamarki Silent Hill dostarcza wielu emocji i strachu.

5. Ace Attorney 2012

Gyakuten saiban

  • Ocena:
Ace Attorney

Stale rosnąca liczba przestępstw zmusza japoński system sprawiedliwości do reorganizacji. W jej efekcie skrócony zostaje czas każdego procesu do zaledwie trzech dni. Ryuuichi Naruhodou (Hiroki Narimiya) to początkujący adwokat, który dopiero co wygrał swoją pierwszą sprawę. Kolejna będzie o wiele trudniejsza. Ryuuichi podejmuje się obrony przyjaciela Więcej

Stale rosnąca liczba przestępstw zmusza japoński system sprawiedliwości do reorganizacji. W jej efekcie skrócony zostaje czas każdego procesu do zaledwie trzech dni. Ryuuichi Naruhodou (Hiroki Narimiya) to początkujący adwokat, który dopiero co wygrał swoją pierwszą sprawę. Kolejna będzie o wiele trudniejsza. Ryuuichi podejmuje się obrony przyjaciela z dzieciństwa, a aktualnie swojego rywala na sali sądowej, prokuratora Reijiego Mitsurugiego (Takumi Saitoh). Zostaje on oskarżony o morderstwo, a sprawa szybko przybiera nieoczekiwany obrót.

Nie sposób ominąć na liście najlepszych ekranizacji gier komputerowych tego japońskiego filmu wyreżyserowanego przez Takashiego Miike. Miike to jeden z najbardziej „płodnych” japońskich twórców, na którego koncie znajduje się aktualnie sto filmów, a liczba ta stale rośnie. Ace Attorney to brawurowa, kolorowa, pomysłowa i dowcipna ekranizacja serii gier komputerowych, których bohaterem jest utalentowany obrońca Phoenix Wright. Dzięki niej gracz zyskał możliwość uczestniczenia w procesie karnym i mógł poczuć się jak bohater powieści Johna Grishama. Z pozoru filmowy Ace Attorney to kolejne japońskie dziwactwo, ale wystarczy poświęcić mu chwilę, by dać się porwać tej niebanalnej ekranizacji pełnej zwariowanych pomysłów i zwrotów akcji.

Podobne rankingi

Nie tylko Doda. Pięć filmów, w których wystąpiły piosenkarki

plakat filmu Bodyguard plakat filmu Syreny plakat filmu Evita plakat filmu Sinister plakat filmu Valerian i Miasto Tysiąca Planet, reż. Luc Besson
cały ranking

Filmy o wirtualnej rzeczywistości. Top 5

Matrix, plakat filmu, Galapagos Films plakat filmu TRON zdjęcie z filmu Dziwne dni plakat filmu Kosiarz umysłów zdjęcie z filmu Trzynaste piętro
cały ranking

Najlepsze filmy o ogromnych stworzeniach. Top 5

plakat filmu Godzilla: Król potworów (1954) plakat filmu King Kong (1933) plakat filmu Park Jurajski. Steven Spielberg plakat filmu Projekt: Monster plakat filmu Pacific Rim
cały ranking