Wszyscy aktorzy
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Batman czy Matrix, czyli ranking najlepszych filmów na niedzielę

Co warto obejrzeć w TV?

Sabina Zięba 14 czerwca 2020 06:15
Wszyscy aktorzy
Fot. Materiały prasowe

Dziś, w niedzielę 14 czerwca, będzie niezwykle trudno podjąć decyzję, jaką produkcję wybrać na wieczór. Stacje telewizyjne stanęły na wysokości zadania, zapewniając widzom wiele naprawdę dobrych propozycji. Zwolennicy dobrego humoru wybiorą 22 Jump Street, miłośnicy mocnych wrażeń postawią na Batmana, a entuzjaści popkulturowej hybrydy inspirowanej japońskimi anime oraz pracami filozofa Baudrillarda obejrzą Matrixa. To jednak nie wszystkie propozycje! Co warto obejrzeć wieczorem?

miejsce 5: „Wielkie oczy” - TVP2, godzina 22:00

To opowieść jednego z największych wizjonerów współczesnego kina, Tima Burtona (który tym razem nie zaangażował pary swoich ulubionych aktorów, czyli Johnny'ego Deppa i Heleny Bonham Carter) o psychicznej przemocy domowej – tyle że podanej w kolorowej, uroczej otoczce. To film oparty na prawdziwej historii odklejonej od rzeczywistości wrażliwej malarki, Margaret Keane (Amy Adams), przelewającej swoje neurozy w kolejne portrety smutnych, wielkookich dzieci. Jej przedsiębiorczy mąż (Christoph Waltz) przekuwał talent żony w komercyjny sukces, podając się za autora jej prac i brylując na salonach. W pewnym momencie kobieta zaczyna walczyć o prawdę, uznanie i wyzwolenie się spod wpływu bezwzględnego despoty oraz z roli, którą narzuca jej społeczeństwo...

miejsce 4: „American Hustle” - TV4, godzina 22:25

O czym jest ten film? Najogólniej rzecz ujmując: o sztuce kłamstwa. Produkcja opowiada historię błyskotliwego oszusta Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), który wraz z partnerką i kochanką Sydney Prosser (Amy Adams) zostaje zmuszony do pracy dla niezrównoważonego agenta FBI Richiego DiMaso (Bradley Cooper). DiMaso wciąga parę w równie niebezpieczny, co pociągający świat. Pierwszym celem ma być Carmine Polito (Jeremy Renner), znany i szanowany polityk z New Jersey. Wkrótce jednak w aferę zostają zamieszani także kongresmeni oraz przedstawiciele mafii ze Wschodniego Wybrzeża. Na domiar złego niezrównoważona żona Irvinga, Rosalyn (Jennifer Lawrence), zaczyna sprawiać kłopoty mogące zagrozić powodzeniu całej operacji.

miejsce 3: „22 Jump Street” - TVP2, godzina 20:05

To intensywna kuracja rozweselająca! Oficerowie Schmidt (Jonah Hill) i Jenko (fantastyczny Channing Tatum) przebrnęli już przez szkołę średnią (dwukrotnie) i czekają ich duże zmiany. Tym razem będą działać pod przykrywką w szkole wyższej. Kiedy jednak Jenko spotyka w szkolnej drużynie sportowej bratnią duszę, a Schmidt przenika do środowiska artystycznej bohemy, ich przyjaźń staje pod znakiem zapytania. Teraz nie chodzi już o samo śledztwo - obaj muszą ocenić, czy są dojrzali i dorośli do poważnych relacji.

miejsce 2: „Matrix” - TVN7, godzina 20:00

Thomas Anderson (Keanu Reeves) w dzień pracuje jako programista w korporacji, a nocami handluje pirackimi programami komputerowymi. Wśród hakerów znany jest jako Neo. Nie wie jednak, że świat, w którym żyje jest tylko wirtualną iluzją. O istnieniu tego prawdziwego wie tylko grupka buntowników walczących z dyktaturą robotów. Przewodzi im Morfeusz (Laurence Fishburne), który pewnego dnia proponuje Neo przystanie do nich. Wówczas Neo zaczyna dostrzegać, że świat, w którym egzystował to fikcja, a jego życiem cały czas ktoś kierował. Kolejne stopnie wtajemniczenia stawiają przed nim nowe pytania. Czym jest Matrix i komu służy? I jaką rolę w planie Morfeusza ma do spełnienia on sam?

miejsce 1: „Batman: Początek” - TVN, godzina 20:00

W tym filmie obserwujemy Bruce'a Wayne (niesamowity Christian Bale) na różnych etapach jego życia: jako dziecko będące świadkiem tragicznych wydarzeń, młodego, pałającego żądzą zemsty człowieka myślącego jedynie o zabiciu mordercy, który odebrał mu rodzinę, desperata przenikającego do światka przestępczego chcącego poznać zasady jego działania i wreszcie ucznia tajemniczego Ra's Al Ghula - przywódcy organizacji o nazwie Liga Cieni. Te wszystkie wydarzenia nie pozostaną bez wpływu na tytułowego bohatera. Każde z nich ukształtuje go na swój sposób, prowadząc ostatecznie do narodzin Batmana - superbohatera, którego najpotężniejszą bronią stanie się strach. W tej części pobyt w górskim klasztorze zmusza go w końcu do podjęcia trudnej decyzji. Powraca do Gotham z zamiarem walki o sprawy słabych i wystraszonych mieszkańców swego rodzinnego miasta. W ciężkim zadaniu pomaga mu wierny Alfred (Michael Caine), sprzymierzeniec Lucius Fox (Morgan Freeman) i odważna pani prokurator, Rachel Dodson (Katie Holmes). Jednak to nie skorumpowani policjanci, ani kryminaliści będą jego najgorszymi przeciwnikami. Przyjdzie mu zmierzyć się z czymś, co wydawało się, że pozostawił za sobą.

Który z nich wybierzecie na dziś?  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.