Vabank dziś 27.05 w programie telewizji Polsat
Fot. Materiały prasowe
PRZEWODNIK TELEWIZYJNY VIVY!

Program telewizyjny na dziś: Vabank, Atrakcyjny pozna panią i... Co jeszcze zobaczymy w TV?

Dzisiaj rządzą polskie komedie!

Ida Marszałek 27 maja 2020 05:59
Vabank dziś 27.05 w programie telewizji Polsat
Fot. Materiały prasowe

Dziś wieczorem przypomnimy sobie dlaczego Juliusz Machulski jest królem polskiej komedii. Zobaczymy kultowy Vabank, który powstał w latach lat 80. - czasach kiedy niewielu zawracało sobie głowę rozśmieszaniem kinowej publiczności. Na małym ekranie pojawi się też inna polska komedia, bardziej współczesna i w mniej wielkomiejskim klimacie - Atrakcyjny pozna panią... Dla tych, którzy poszukują bardziej epickich wrażeń, też znajdą się filmowe propozycje. Oparty na faktach film W samym sercu morza z Chrisem Hemsworthem ukazuje historię, która zainspirowała Hermana Melville'a do napisania Moby Dicka. Co jeszcze czeka nas dziś wieczorem? Specjalnie dla Was wybieramy najlepsze pozycje z programów popularnych stacji telewizyjnych!

"Świat to za mało" - TVP1, godz. 21:00

Dziś o 21:00 TVP1 kolejny raz wyemituje Świat to za mało, trzeci film o agencie 007 z udziałem Pierce'aa Brosnana. W dziewiętnastej odsłonie słynnej serii James Bond zmierzy się z tajemniczym zabójcą potentata przemysłu naftowego, Roberta Kinga. Ktokolwiek dokonał tej zbrodni, z pewnością zależy mu na przejęciu szybów naftowych oraz strategicznych linii transportowych. Bond oprócz prowadzenia śledztwa musi także chronić dziedziczkę fortuny i córkę zamordowanego biznesmena, Elektrę. Agent trafia na ślad terrorysty Renarda, podkładającego bomby w rurociągach. Okazuje się jednak, że to nie on jest mózgiem tej niebezpiecznej operacji.

"Vabank" - Polsat, godz. 20:00

O 20:00 stacja Polsat pokaże kultowy Vabank Juliusza Machulskiego. Fabuła tej szpiegowskiej komedii osadzona jest w latach 30. - epoce, którą kino wyjątkowo sobie upodobało, z uwagi na jej fotogeniczność. Główny bohater to Henryk Kwinto, legendarny złodziej, który po 6 latach spędzonych w więzieniu wreszcie wychodzi na wolność. Człowiek z taką przeszłością nie może jednak liczyć na spokojną emeryturę. Na kasiarza poluje Gustaw Kramer - jego były wspólnik, a obecnie majętny właściciel banku. To właśnie przez niego Kwinto został wtrącony do więzienia. Teraz zdrajca chce się upewnić, że legendarny złodziej nie zapragnie się na nim zemścić. Początkowo Kwinto nie ma takiego zamiaru, jednak wkrótce dowiaduje się o bankructwie i śmierci swojego najlepszego przyjaciela - Tadeusza Rychlińskiego - który również został zdradzony przez Kramera. Kasiarz zaczyna planować swój ostatni skok.

W latach 1976−1981 w Polsce dominował nurt tak zwanego "kina moralnego niepokoju". Zainicjowało go słynne wystąpienie Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego na Forum Filmowców w Gdańsku w 1975 roku, podczas którego reżyserzy otwarcie wyrazili sprzeciw wobec komunistycznej cenzury w sztuce. W następstwie tego protestu zaczęły powstawać filmy, które skupiały się na sytuacji społeczno-politycznej i ujawniały kolejne grzechy skorumpowanej władzy. Człowiek z marmuru (Andrzej Wajda), Dreszcze (Wojciech Marczewski ) czy Personel (Krzysztof Kieślowski), to tylko niektóre przykłady spośród licznych produkcji, których głównym celem było przedstawienie nikłych szans człowieka w bezwzględnym systemie. 

Zadziwiające, że w czasach, kiedy nikomu nie było do śmiechu, a filmowcy skupiali się na głównie na krytyce ówczesnej władzy, powstała jedna z najlepszych polskich komedii. I to stanowiąca nostalgiczną podróż do okresu międzywojennego. Pierwsza wersja scenariusza powstała już w 1977 roku. Dzięki wstawiennictwu Jerzego Kawalerowicza, debiutującemu wówczas Machulskiemu pozwolono na realizację tego szalonego projektu. W zimnokrwistego i przebiegłego Henryka Kwintę, wzorowanego na Stanisławie Cichockim - najsłynniejszym kasiarzu czasów II Rzeczypospolitej, wcielił się ojciec reżysera, Jan Machulski. Inspiracją dla twórcy był jeden z hollywoodzkich klasyków - Żądło George’a Roya Hilla - i trzeba przyznać, że Vabank z wciągającą intrygą, świetnymi dialogami i wyrazistymi bohaterami jest komedią na naprawdę światowym poziomie. Film Machulskiego nie byłby jednak kompletny bez znakomitej muzyki Henryka Kuźniaka, która tak świetnie wprowadza nas w szaloną epokę lat 30.

"Atrakcyjny pozna panią..." - Polsat, godz. 22:15

O 22:15 w Polsacie zobaczymy kolejną polską komedię. Akcja Atrakcyjny pozna panią... dzieje się na wsi Sucha Wólka. Bohaterem filmu jest gospodarz i stary kawaler, Stasio Tuchała (Roman Kłosowski), który całe życie mieszkał w jednym domu z gospodarną siostrą. Kiedy dziewczyna wyjeżdża do Ameryki, okazuje się, że samotne opiekowanie się kilkoma hektarami ziemi jest dla bohatera dużym problemem. Stasio postanawia się ożenić, a kandydatek chętnych do małżeństwa nie brakuje. O względy Tuchały zacięcie rywalizują dwie gospodynie: Elżunia (Irena Kownas) oraz Balbinka (Iwona Bielska). Jednak bohater nie zwraca na kobiety uwagi - marzy mu się panna z miasta. Przyjaciele Stasia, chcąc pomóc mu znaleźć wybrankę, tworzą mocno podkoloryzowany prasowy anons. 

"W samym sercu morza" - TVN7, godz. 20:00

O 20:00 w TVN7 zobaczymy W samym sercu morza - historię, która wydarzyła się naprawdę i stała się inspiracją do stworzenia jednej z najsłynniejszych amerykańskich powieści, Moby Dicka. Akcja filmu dzieje się w 1819 roku. Statek "Essex" wyrusza z Nantucket w długi rejs. Jego marynarze trudnią się połowem wielorybów. Na statku dowodzi kapitan George Pollard (Benjamin Walker) oraz pierwszy oficer Owen Chase (Chris Hemsworth). Mężczyźni nie przeczuwają, że niecały rok po wypłynięciu w morze czeka ich ogromna próba, którą cała załoga może przypłacić życiem. W 1820, kiedy statek znajduje się na samym środku Oceanu Spokojnego, niespodziewanie atakuje go olbrzymi kaszalot. Załoga musi natychmiast opuścić "Essex" i ukryć się na pokładzie niewielkich łodzi. O zgromadzeniu zapasów jedzenia czy wody nie może być mowy. A marynarzy czeka długa droga - żeby dotrzeć do lądu muszą pokonać tysiące mil morskich.

Największe dzieła amerykańskiej literatury! Te klasyki trzeba znać!

Który film zainteresował Was najbardziej? 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.