Chłopcy z ferajny dziś 29.05 w programie telewizji TVN7
Fot. Materiały prasowe
PRZEWODNIK TELEWIZYJNY VIVY!

Program telewizyjny na dziś: Chłopcy z ferajny Śmierć nadejdzie jutro i... Co jeszcze zobaczymy w TV?

Piątkowy wieczór pełen filmowych emocji!

Ida Marszałek 29 maja 2020 05:59
Chłopcy z ferajny dziś 29.05 w programie telewizji TVN7
Fot. Materiały prasowe

Dziś wieczorem czeka nas zatrzęsienie kinowych hitów! Ciężko będzie się zdecydować na jeden konkretny kanał telewizyjny - w piątkowe wieczory stacje zazwyczaj przerzucają się najbardziej atrakcyjnymi propozycjami. Znajdzie się coś dla każdego. Wielbiciele Jamesa Bonda zobaczą ostatni film z udziałem Pierce'a Brosnana - Śmierć nadejdzie jutro. Emocje podkręcą także Chłopcy z ferajny - kultowy film gangsterski Martina Scorsesego. Jeśli jednak od mafijnych porachunków i rozhisteryzowanego Joego Pesci'ego wolicie produkcje o napadach w stylu Domu z papieru, możecie włączyć dziś drugą część słynnej trylogii Stevena Soderbergha - Ocean's Twelve: Dogrywka. Piątkowy seans z dziećmi stanie się możliwy dzięki Shrekowi II, który gwarantuje dobrą zabawę bez względu na wiek. Nie zabraknie też propozycji komediowej. I to od samego mistrza analizy romantycznych relacji - Woody'ego Allena. To jednak nie koniec filmowych atrakcji na dziś! Co jeszcze zobaczymy na małym ekranie? Sprawdź, które z piątkowych propozycji polecamy najbardziej!

"Śmierć nadejdzie jutro" - TVP1, godz. 21:30

Dziś o 21:30 w TVP1 znów zobaczymy już film o Jamesie Bondzie, już ostatni z Piercem Brosnanem w roli głównej. Śmierć nadejdzie jutro zaczyna się od pobytu agenta 007 w... północnokoreańskim więzieniu! Kilkanaście miesięcy później szpieg wychodzi na wolność, jednak jego agencja podejrzewa, że podczas tortur dopuścił się zdrady. Bond traci swoją licencję, a także renomę, na którą tyle pracował. Aby udowodnić swoją niewinność, musi wytropić prawdziwego zdrajcę.

Ostatni film z Piercem Brosnanem zgromadził w kinach największą publiczność spośród czterech filmów z udziałem czarującego Irlandczyka. Sam odtwórca roli głównej nie przeczuwał, że to koniec jego przygody z agentem 007. Był w szoku kiedy otrzymał telefon od producentów, którzy poinformowali go o decyzji. Ponoć wprost oświadczyli aktorowi, że jest już za stary do roli Jamesa Bonda. Gwiazdor nie mógł uwierzyć, ze to koniec jego przygody z jego ukochaną postacią. To właśnie po obejrzeniu jednego z filmów o agencie 007 Brosnan zadecydował niegdyś, że zostanie aktorem. 

Z decyzją producentów nie mogli pogodzić się również fani szpiegowskiej serii. Pierce Brosnan grał Bonda wprawdzie tylko przez 7 lat, ale ten krótki czas wystarczył, by charyzmatyczny aktor zdobył względy publiczności. Widzom nie podobał się także następny kandydat do kultowej roli. Nową, odświeżoną twarzą serii miał zostać Daniel Craig, który nie o końca pasował do roli bezwzględnego agenta. Aktor- pacyfista, otwarcie sprzeciwiał się wolnemu dostępowi do broni palnej. Wzbudzał tym samym kontrowersje wśród dużej części kinowych widzów. Fani zaciekle walczyli o zmianę decyzji producentów - złożyli nawet petycję CraignotBond.com. Na szczęście ich starania nie odniosły skutku i wkrótce otrzymaliśmy jednego z najlepszych "Bondów" w całej serii - Casino Royale. Wkrótce wszyscy przekonali się do zaprezentowanego przez Craiga pogłębionego psychologicznie obrazu słynnego szpiega. Filmy z udziałem  aktora przyniosły jedne z największych zysków w historii. Rekordową sumę zgromadził Skyfall, który zarobił sporo ponad miliard dolarów na całym świecie!

"Zakochani w Rzymie" - TVP2, godz. 22:25

O 22:25 w TVP2 czeka nas kolejna w ostatnim czasie komedia Woody'ego Allena. Film Zakochani w Rzymie opowiada historię młodego Amerykanina Jacka (Jesse Eisenberg), który mieszka w Rzymie wraz ze swoją dziewczyną Sally (Greta Gerwig). Młodzi od dawna tworzą szczęśliwy związek. Dlatego gdy do Rzymu na kilka dni ma przyjechać przyjaciółka Sally - aktorka znana z perfekcji w uwodzeniu mężczyzn - dziewczyna nawet przez chwilę nie martwi się o rozwój wydarzeń. A jednak, wraz z pojawieniem się obcej osoby, związek młodych ludzi przejdzie ciężką próbę. To tylko jedna z kilku zabawnych historii, które Woody Allen umiejscowił w Wiecznym Mieście. 

Akcja tego filmu, tak jak wszystkich dzieł Woody'ego Allena, toczy się w jednym z najsłynniejszych miast świata. Reżyser jest znany z tego, że przestrzeń miejska jest stałym i bardzo ważnym bohaterem każdej jego produkcji. W Zakochanych w Rzymie, filmie złożonym z kilku całkiem odrębnych wątków, spojonych tylko i wyłącznie miejscem akcji, Wieczne Miasto zdaje się odgrywać szczególnie istotną rolę. Być może fakt, że reżyser zdecydował się porzucić dokładne studiowanie relacji międzyludzkich na rzecz obserwacji rzymskiej atmosfery, wpłynęło na niezbyt pozytywny odbiór jego filmu. 

Od lat mówi się o spadku formy niegdyś genialnego reżysera. Filmy takie jak Annie HallHannah i jej siostryManhattan czy nawet późniejszy Wszystko gra zachwyciły publiczność i krytykę. Ostatnimi filmami Allena, które walczyły o Oscary były: O północy w Paryżu (który zdobył statuetkę za scenariusz w 2012) oraz Blue Jasmine (bez żadnej statuetki w 2014). Mimo coraz starszego wieku (84 lata) reżyser nie zwalnia tempa i dalej tworzy jeden film rocznie. Być może z tego względu współczesnym produkcjom brak już tamtej dawnej świeżości.

Mimo wszystko, Woody Allen z pewnością zapisał się w historii kina. Nikt bowiem nie opowiada dowcipów w równie inteligentny sposób. Filozofia życia, którą reżyser wykłada w swoich filmach, jest tą, która towarzyszy mu na co dzień. Właśnie dlatego nikt tak dobrze nie odgrywał głównych ról w jego filmach, ja on sam. Jeśli reżyser sam nie pojawiał się w produkcji, wybierał aktora, który przypominał go zarówno wyglądem fizycznym jak i sposobem bycia - tak jak Jesse Eisenberg, który wcielił się w główną postać w Śmietance towarzyskiej czy Zakochanych w Rzymie.  Warto prześledzić kultowe cytaty z filmów Allena, które idealnie odzwierciedlają sposób, w jaki patrzy na świat!

"Jak rozpętałem II wojnę światową" - Polsat, godz. 20:00

Dokładnie tak jak w zeszłym tygodniu dzisiejszy wieczór w Polsacie uświetni kultowa polska komedia wojenna. O 20:00 zobaczymy Jak rozpętałem II wojnę światową. Film opowiada o losach Franka Dolasa - pechowego szeregowca, który żyje ze świadomością, że to właśnie on jest odpowiedzialny za wybuch II wojny światowej.  W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku żołnierz zasypia w pociągu i przypadkowo przejeżdża granicę polsko-niemiecką. Zdezorientowany Franek oddaje strzały w stronę wojska niemieckiego i zostaje pojmany. Od tej pory zaczyna się walka bohatera, który za wszelką cenę pragnie wrócić do domu. Trafia do niewoli, a po ucieczce przedostaje się do Austrii. A następnie do Jugosławii i Afryki. Wciąż jednak nie traci nadziei, że kiedyś jeszcze zobaczy Polskę.

"Patriota" - Polsat, godz. 21:25

O 21:25 w Polsacie zobaczymy kolejny filmowy przebój - Patriotę z Melem Gibsonem i Heathem Ledgerem w rolach głównych. Fabuła tego kostiumowego widowiska skupia się na historii brytyjskiego kolonisty Benjamina Martina (Mel Gibson), który w 1763 po wygranej w wojnie z Francją decyduje się osiąść na stałe w Karolinie Południowej. Tam zakłada rodzinę. Niestety wkrótce jego żona umiera i zostaje jedynym opiekunem siedmiorga dzieci. W tym samym czasie wybuchają pierwsze bunty miejscowej ludności przeciwko kolonizatorom. Doświadczony życiowo Benjamin przeczuwa, że wkrótce wybuchnie wojna. Ta wizja przeraża bohatera. Jego najstarszy syn Gabriel (Heath Ledger) wyznaje całkiem inne wartości niż te, o które walczył on sam. Młody chłopak staje w obronie tych, którzy domagają się niepodległości i wkrótce zostaje porwany brytyjskiego majora. Benjamin postanawia odbić swojego syna, tym samym zasila szeregi swoich dotychczasowych przeciwników.

"Shrek II" - TVN, godz. 20:00

W zeszłym tygodniu na TVN-ie zobaczyliśmy pierwszą część przygód słynnego zrzędliwego ogra - czas na kontynuację! Shrek II zaczyna się niespodziewanym zaproszeniem, jaki nowożeńcy otrzymują od rodziców Fiony. Król i Królowa pragną, by córka wraz ze Shrekiem odwiedziła ich na zamku. Okazuje się, że rodzice księżniczki nie mieli pojęcia o tym kim jest jej wybranek. Nie akceptują także obecnego wyglądu córki. Za pomocą przebiegłej Wróżki Chrzestnej para królewska knuje intrygę. O względy Fiony ma zawalczyć Książę z Bajki, odsuwając tym samym w cień jej męża. Shrek nie podda się jednak bez walki. W bitwie o serce ukochanej pomoże mu wierny Osioł oraz nowy przyjaciel - Kot w butach.

"Ocean's Twelve: Dogrywka" - TVN, godz. 22:00

O 22:00 na kanale TVN wyemitowany zostanie film Ocean's Twelve: Dogrywka - gratka dla wszystkich fanów filmów o napadach. W drugiej części słynnej trylogii z gwiazdorską obsadą Danny Ocean (George Clooney) będzie musiał zmierzyć się z Nocnym Lisem - samozwańczym mistrzem w złodziejskiej sztuce. Tajemniczy przeciwnik wyzywa ekipę Oceana na pojedynek. Jeśli pierwsi ukradną doskonale strzeżone Jajo Fabergé, Nocny Lis spłaci dług, jaki nałożył na nich Terry Benedict (Andy Garcia) za kradzież w jego kasynie. W tym samym czasie po piętach 12-nastki Oceana zaczyna deptać Isabel Lahiri (Catherine Zeta-Jones), przebiegła agentka Europolu.

"Chłopcy z ferajny: - TVN7, godz. 20:00

A o 20:00 w TVN7 zobaczymy jeden z najlepszych filmów gangsterskich wszech czasów w wykonaniu kultowej ekipy Martina Scorsesego! Chłopcy z ferajny to historia dwóch mężczyzn - Henry'ego (Ray Liotta) i Tommy'ego (Joe Pesci) - którzy w młodym wieku trafili pod skrzydła cieszącego się dużą renomą miejscowego gangstera Jimmy'ego Conwaya (Robert De Niro). Zapatrzeni w swojego idola chłopcy marzą, ze kiedyś zajmą jego miejsce. Są bardzo ambitni i szybko awansują w mafijnej piramidzie. Wkrótce przemoc staje się ich codziennością, a po dziecięcej niewinności nie zostaje nawet ślad. Wraz z rozwojem kariery bohaterów otacza coraz mniej prawdziwych przyjaciół. Ich zuchwała działalność przestępcza zwraca także uwagę agentów FBI. 

Stworzony do ról gangsterów, Joe Pesci jako wybuchowy Tommy DeVito prawdopodobnie pobił rekord liczby wypowiedzianych na ekranie przekleństw i za swoją kreację aktorską otrzymał Oscara. Martin Scorsese jest reżyserem z którym współpracował wyjątkowo często i chyba tylko on był w stanie namówić słynnego aktora do powrotu z emerytury. Na prośbę Scorsese gwiazdor zagrał w zeszłorocznym Irlandczyku - filmie będącym dużo bardziej dojrzałym spojrzeniem na mafijne struktury niż rozrywkowi Chłopcy z ferajny. Joe Pesci wcielił się w całkowicie inną rolę niż te, do których był zazwyczaj angażowany - udowodnił, ze potrafi być opanowany, a strach u swoich podwładnych wzbudzić za pomocą kamiennej twarzy i jednego znaczącego spojrzenia. Najwyraźniej tą metamorfozę dostrzegła również Akademia, która nominowała Pesci'ego do kolejnego Oscara. Dziś wieczorem dobrze będzie wrócić do początków kariery tego wszechstronnie utalentowanego aktora.

Który film wybierzecie dziś wieczorem? 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.