Człowiek z magicznym pudełkiem dziś 21.05 w programie telewizji TVN
Fot. Materiały prasowe
PRZEWODNIK TELEWIZYJNY VIVY!

Program telewizyjny na dziś: Człowiek z magicznym pudełkiem, Lion. Droga do domu i... Co jeszcze zobaczymy w TV?

Sprawdź, co polecamy na ten wieczór!

Ida Marszałek 21 maja 2020 05:59
Człowiek z magicznym pudełkiem dziś 21.05 w programie telewizji TVN
Fot. Materiały prasowe

Na dzisiejszy wieczór popularne stacje telewizyjne przygotowały bardzo różnorodny program. Dla tych, którzy podczas seansu lubią uronić łzę, znajdzie się niezwykle wzruszający dramat - Lion. Droga do domu. Natomiast Człowiek z magicznym pudełkiem, romantyczne sci-fi chyba najoryginalniejszego polskiego twórcy - Bodo Koxa -  wywoła stan rozmarzenia i tęsknoty za latami 50. Kolejna propozycja jest obowiązkowa, choć seans nie jest łatwym doświadczeniem. Najnowszy film braci Sekielskich - Zabawa w chowanego - dostępny za darmo na YouTubie będzie można dziś zobaczyć także w telewizji. Który film wybrać na dzisiejszy wieczór? Podpowiadamy, dzieląc się ciekawostkami z filmowego świata!

"Lion. Droga do domu" - TVP2, godz. 21:20

O 21:20 na kanale TVP2 zobaczymy film Lion. Droga do domu. Dramat z 2016 roku. Opowiada o Sheru - pięcioletnim chłopcu żyjącym wraz z rodzeństwem i mamą w miasteczku w środkowych Indiach. Mama wychowuje dzieci samotnie, więc jej synowie robią wszystko, by wspomóc ją finansowo i chwytają się różnych dorywczych prac. Pewnego dnia Sheru jedzie pociągiem do Barhanpur ze swoim starszym bratem. Ostatni raz chłopcy widzą się na stacji. Zmęczony Sheru zasypia w pociągu czekając na brata i kiedy się budzi z przerażeniem odkrywa, że pojazd się przemieszcza. Wysiada dopiero w oddalonym o tysiąc pięćset kilometrów Howrah w Kalkucie. Jakoś daje sobie radę na ulicach obcego miasta i w końcu łutem szczęścia dostaje się do miejscowego sierocińca. Jednak tam nikt nie może mu pomóc - chłopiec nie potrafi podać żadnych danych swojej rodziny - nazwiska czy choćby nazwy miejscowości. Sheru jest zmuszony pozostać w sierocińcu, jednak wkrótce adoptuje go australijskie małżeństwo, które całkiem odmienia życie chłopca. Wiele lat później, jako dorosły mężczyzna odnajduje swoją rodzinną miejscowość za pomocą Google Earth. Postanawia wrócić do domu.

Ten niezwykły film o uporczywym poszukiwaniu tożsamości i tęsknocie za domem otarł się w 2017 roku o 6 Oscarów. I choć wielu uważało go za czarnego konia, ostatecznie nie dostał ani jednej statuetki. Odtwórcy głównych ról: Dev Patel (który niegdyś zadebiutował w oscarowym Slumdog. Milioner z ulicy) wcielający się w Sheru w wieku dorosłym oraz Nicole Kidman grająca jego adoptowaną mamę musieli objeść się smakiem podczas ceremonii rozdania nagród. 

Postacie zagrane przez dwójkę słynnych aktorów nie zostały jednak zmyślone. Gdy wokół filmu robiło się coraz głośniej w telewizji zaczęły się pojawiać bohaterowie prawdziwej historii - Saroo Brierley ze swoją adoptowaną mamą. Choć wiele wątków z filmu wydaje się tak nieprawdopodobnych, że zakrawa na wyobraźnię reżysera, z relacji samego Brierley'ego - i autora autobiograficznej powieści - wynika, że twórcy filmu zmienili tak naprawdę bardzo niewiele. Z tą wiedzą, Lion. Droga do domu porusza jeszcze bardziej, o ile to w ogóle możliwe. 

"Zabawa w chowanego" - TVN, godz. 21:35

O 21:35 na kanale TVN przyjdzie nam zmierzyć się z niezwykle trudnym tematem. Stacja wyemituje film dokumentalny Zabawa w chowanego. Jest wprawdzie dostępny za darmo na YouTubie, jednak w ten sposób ma szansę dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Kiedy w zeszłym roku bracia Sekielscy umieścili na YouTubie swój pierwszy film - Tylko nie mów nikomu - cała Polska zamarła przed ekranami swoich komputerów. Dokument ukazujący wyniki śledztwa w sprawie pedofilii wśród przedstawicieli Kościoła Katolickiego w ciągu dwóch dni przekroczył próg 10 milionów wyświetleń. Zabawa w chowanego  jest efektem kontynuacji tego dziennikarskiego śledztwa. Tym razem bracia Sekielscy zamiast skupiać się na wielu ofiarach, przyjrzeli się dokładniej historii dwóch braci - Bartłomieja i Jakuba Pankowiaków - zmuszanych w wieku dziecięcym do czynności seksualnych przez księdza Arkadiusza Hajdasza. Film kieruje także oskarżenie w stronę kaliskiego biskupa Edwarda Janiaka, który wiedział o całej sprawie i skrupulatnie ją tuszował przenosząc księdza do kolejnych parafii i narażając w ten sposób kolejne dzieci, w tym Andrzeja Hurnego, który został następną ofiarą pedofila.

Film Zabawa w chowanego, dokładnie tak jak Tylko nie mów nikomu, był ufundowany z funduszy zgromadzonych dzięki zbiórce na serwisie Patronite i jest w pełni niezależną produkcją. Jest to niebywały atut, ponieważ eliminuje podejrzenie o odgórnej próbie manipulacji filmowym przekazem. Tomasz i Marek Sekielscy dostali wprawdzie propozycję współfinansowania od pewnego biznesmena, jednak jego warunkiem było to, by nie wymieniać w filmie nazwiska jednego z biskupów. Twórcy filmu nie zgodzili się na to, ponieważ ich głównym celem było jak najdokładniejsze przekazanie faktów do wiadomości publicznej i udzielenie pomocy ofiarom poprzez nagłośnienie ich spraw, na które nikt do tej pory nie reagował. 

"Człowiek z magicznym pudełkiem" - TVN, godz. 23:05

Następnie na kanale TVN zobaczymy film oderwany od rzeczywistości, w całkowitym przeciwieństwie do swojego poprzednika. O 23:05 stacja wyemituje Człowieka z magicznym pudełkiem. Film ekscentrycznego reżysera Bodo Koxa opowiada o futurystycznej, ogarniętej reżimem Warszawie z 2030 roku. Cierpiący na amnezję Adam (Piotr Polak) zatrudnia się w roli sprzątacza w wielkim biurowcu w centrum miasta. Jedną z pracownic wyższego szczebla jest tam piękna Goria (Olga Bołądź). Bohater zakochuje się w kobiecie i za wszelką cenę usiłuje ją uwieść. Początkowo Goria niechętnie odpowiada na zaloty ubogiego pracownika, okazując wobec niego pogardę. Później zmienia jednak nastawienie do mężczyzny i dopuszcza do siebie nowe uczucia. Wkrótce Adam znika w tajemniczych okolicznościach. Goria zaczyna poszukiwania ukochanego i w tym momencie ściąga na siebie zainteresowanie władzy, która pogróżkami chce ją odwieść od śledztwa. Kobieta powoli popada w obłęd. W mieszkaniu ukochanego odkrywa tajemnicze urządzenie. Okazuje się, że to radio nadające audycję z lat 50. 

Chociaż Piotr Polak idealnie wpisał się w rolę amanta o staroświeckim manierach, to Olga Bołądź w roli Gorii jest w filmie bohaterką najbardziej aktywną i przechodzącą największą przemianę. W rzeczywistości aktorka jest równie bezkompromisowa! Często bierze udział w różnego typu akcjach i zaraża swoim zaangażowaniem. W zeszłym roku, w trosce o stan naszej planety, wymyśliła #bałądźchallenge - wyzwała koleżanki z branży filmowej, by kilka razy zakładały tą samą kreację, zamiast kupować następne. A niedawno wystąpiła w spocie reklamowym kampanii OLX „Bez Jaj”, mającej zwrócić uwagę na niższe zarobki kobiet w porównaniu do mężczyzn. Wygląda na to, że mocne role zazwyczaj wybierane przez aktorkę współgrają z jej prawdziwą osobowością. Sprawdź co zdradziła w wywiadzie dla VIVY!

Który film zobaczycie dziś wieczorem? 

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Pandemia nie zmieniła mojego życia, to ja sama je zmieniłam…”, mówi AGNIESZKA MACIĄG. Kraśko, Olejnik, Rodowicz, Rusinek, Szczygieł, Wojciechowska… o emocjach i rodzinnych relacjach w izolacji domowej. JACEK SANTORSKI radzi, jak nie zwariować w czasie pandemii. Zmierzch zachodniej cywilizacji? Beata Pawlikowska w egzystencjalnych rozważaniach w dobie koronawirusa.