Jacek Pilarski Polak z Oscarem
Fot. Facebook Jacek Pilarski, materiały prasowe
OSCARY 2017

Polak nagrodzony Oscarem! Za co dostał statuetkę i co o nim wiemy?

Weronika Bruździak-Gębura 1 marca 2017 18:15
Jacek Pilarski Polak z Oscarem
Fot. Facebook Jacek Pilarski, materiały prasowe

Tegoroczna gala rozdania Oscarów przejdzie do historii. Nie tylko za sprawą pomyłki przy ogłaszaniu wyników w kategorii „najlepszy film”, żartów Jimmy’ego Kimmela z Donalda Trumpa czy turystów, którym Denzel Washington udzielił fikcyjnego ślubu. Polacy powinni zapamiętać go z jeszcze jednego powodu: wśród zespołu nagrodzonego statuetką za najlepsze efekty specjalne w filmie „Księga Dżungli” jest Polak, Jacek Pilarski.

 

Kim jest Jacek Pilarski?

Pochodzący z Żywca Jacek Pilarski od kilku lat pracuje w Londynie, obecnie dla prestiżowej agencji graficznej Framestore jako specjalista od digital matte paintingu, który polega na tworzeniu wirtualnego tła. Zanim dostał tegorocznego Oscara za „Księgę Dżungli”, wcześniej pracował przy innych hollywoodzkich filmach, między innymi „Marsjaninie” Ridleya Scotta, „Strażnikach Galaktyki”, „Legionie samobójców”, „Assassin’s Creed” i „Exodus: Bogowie i Królowie”. Ostatnio pracował przy filmie „Pasażerowie” z Jennifer Lawrence i Chrisem Prattem.

Reakcja Jacka Pilarskiego na Oscara

Jacek Pilarski otrzymał Oscara jako członek zespołu Moving Picture Company (MPC), która odpowiadała za efekty specjalne w filmie „Księga Dżungli”. Polak odpowiadał za tło: góry, lasy, niebo i inne krajobrazy. Statuetkę w imieniu zespołu odebrali: Dan Lemmon, Adam Valdez, Andrew R. Jones i Robert Legato. Pierwszą, spontaniczną reakcją Polaka był wpis w serwisie wykop.pl: „Właśnie dostaliśmy Oskara za efekty w Jungle Book!!!!! Mamo, dostałem Oskara jako matte painter!”, napisał Pilarski. Później podzielił się tą informacją na Facebooku:

Oto zdolności Jacka Pilarskiego:

Jacek Pilarski Demoreel 2016 from Jacek Pilarski on Vimeo.

 

Polecamy też: A Oscar wędruje do... Wszyscy Polacy, którzy zdobyli Nagrodę Akademii Filmowej

TAGI #Oscary #film

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?