Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik w filmie "Ostatnia rodzina"
Fot. Kino Świat
Ze świata filmu

Oto Beksińscy! Metamorfoza gwiazd filmowej sagi "przeklętej rodziny"

MA 12 października 2015 20:38
Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik w filmie "Ostatnia rodzina"
Fot. Kino Świat
Fascynacja mrokiem, okrucieństwem i śmiercią, jaka wyziera z obrazów Beksińskiego seniora oraz fascynacja horrorem i wampiryczne stylizacje jego syna, a do tego tragiczne okoliczności śmierci ich obu - historia tej rodziny domagała się opowiedzenia. Najpierw znalazła się autorka, która zrobiła to wspaniale w książce, teraz legendę ludzi, którzy w pewien sposób przywołali własną śmierć, odważył się opowiedzieć reżyser filmowy.
 
Trwają zdjęcia na planie "Ostatniej rodziny", a my pokazujemy pierwsze zdjęcia gwiazd, które odtwarzają główne role. Metamorfoza jest niesamowita. Andrzej Seweryn, który gra jednego z najpopularniejszych i najwybitniejszych polskich malarzy Zdzisława Beksińskiego, jest niemal nie do poznania. Dawid Ogrodnik jako dziennikarz muzyczny i tłumacz filmowy Tomasz Beksiński jest skórą zdjętą z oryginału.
 
Dawid Ogrodnik jako Tomasz Beksiński w filmie
Fot. Kino Świat
Dawid Ogrodnik jako Tomasz Beksiński w "Ostatniej rodzinie"
 
Tomasz Beksiński, zdjęcie z książki
Fot. Wydawnictwo Znak
Tomasz Beksiński w swoim mieszkaniu
 
 
Seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…
 
O tak udaną metamorfozę zadbał reżyser filmu Jan P. Matuszyński, twórca nagradzanego na całym świecie dokumentu "Deep Love", który od dwóch tygodni pracuje na planie "Ostatniej rodziny".
 
To - jak zapowiadają w opisie filmu  jego producenci - rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga "przeklętej rodziny". Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka jego rodzice muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.
 
Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…
 
Andrzej Seweryn jako Zdzisław Beksiński w filmie
Fot. Kino Świat
Andrzej Seweryn jako Zdzisław Beksiński
 
- Odwołując się do malarstwa Zdzisława opowiadam o pewnej apokalipsie rodziny. To brzmi dość mrocznie, chociaż tak nie jest, ponieważ Zdzisław, jego żona Zosia i Tomek byli pogodnymi ludźmi. Gatunkowo można nawet ten film określić jako tragikomedię - zdradził Robert Bolesto, autor scenariusza obrazu, podczas konferencji prasowej zapowiadającej początek zdjęć do "Ostatniej rodziny".
 
"O tym, jacy byli słabi i jacy potrafili być bezwzględni"
 
Film powstaje na podstawie książki Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny". To ponad 400-stronicowa biografia, w której autorka na podstawie dokumentów, zdjęć, materiałów z archiwum rodzinnego Beksińskich stara się opisać ich świat. Znaleźć odpowiedź na wiele ważnych pytań, m.in. na ile to, jaki był ojciec, wpłynęło na to, jaki był syn.
 
"To poruszająca historia o bardzo wrażliwych ludziach. O ich wyjątkowości, czy też odmienności. O tym, jak sobie radzili, lub nie, z problemami. O tym, jacy byli słabi i jacy potrafili być bezwzględni" - tak w ub.r., gdy książka pojawiła się w księgarniach, oceniał recenzent Polskiego Radia.
 
"To historia ojca i syna, dwóch outsiderów połączonych gordyjskim węzłem pokrewieństwa. Opowieść o ludziach, którzy próbują żyć po swojemu, w kontrze do świata, w mozolnie zbudowanych twierdzach, gdzie czują się bezpiecznie. Toksyczne relacje, nieporadna miłość i emocjonalny chłód, fobie, samobójstwo, zabójstwo to materiał kuszący, ale i wybuchowy" - dodawał portal culture.pl.
 

 

 

Samobójstwo syna, morderstwo ojca
 
Fabuła filmu skupi się na warszawskim okresie życia malarza oraz na jego relacjach z synem. U boku Seweryna i Ogrodnika wystąpią też Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.
 
Szczegóły fabuły to tajemnica. Znamy tylko koniec - to, jak było w prawdziwym życiu. Po kilku nieudanych próbach, Tomasz popełnił samobójstwo w Wigilię 1999 roku. Wcześniej pożegnał się ze słuchaczami podczas audycji radiowej. Zdzisław przeżył syna o sześć lat. Został zamordowany w 2005 roku w swoim mieszkaniu przez nastoletniego syna znajomego, który remontował jego mieszkanie. Mord miał tło rabunkowe, choć po zadaniu siedemnastu śmiertelnych ran nożem, zabójca wyniósł z mieszkania jedynie dwa aparaty fotograficzne i płyty CD o wartości zaledwie tysiąca złotych.
 
"Ostatnia rodzina" wejdzie na ekrany jesienią 2016 roku.
 
Obraz Beksuńskiego, 1975
Fot. Muzeum Historyczne w Sanoku
Obraz Zdzisława Beksińskiego "Bez tytułu", 1975

Obraz bez tytułu, 1984
Fot. Muzeum Historyczne w Sanoku
Obraz Zdzisława Beksińskiego "Bez tytułu", 1984
Obraz bez tytułu, 1972
Fot. Muzeum Historyczne w Sanoku
Obraz Zdzisława Beksińskiego "Bez tytułu", 1972

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.