Małgorzata Szumowska, Viva! Exclusive
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek / LAF AM
ZE ŚWIATA FILMU

Film Małgorzaty Szumowskiej Śniegu już nigdy nie będzie polskim kandydatem do Oscara 2021!

O czym jest najnowsza produkcja reżyserki?

Gabriela Czernecka 10 sierpnia 2020 15:22
Małgorzata Szumowska, Viva! Exclusive
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek / LAF AM

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił polskiego kandydata do Oscara w kategorii „film zagraniczny”! Polskim reprezentantem w kategorii film zagraniczny będzie film Małgorzaty Szumowskiej Śniegu już nigdy nie będzie. Poznajcie szczegóły! 

Film Szumowskiej polskim kandydatem do Oscara 2021

Komisja Oscarowa powołana przez dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Radosława Śmigulskiego, zdecydowała, że Śniegu już nigdy nie będzie – najnowszy film duetu Małgorzata Szumowska- Michał Englert – będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscary 2021 w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Światowa premiera polskiej produkcji odbędzie się w Konkursie Głównym tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, będącym jedną z najbardziej prestiżowych imprez filmowych na świecie.

Na liście Komisji, którą poznaliśmy w miniony wtorek znalazły się tak głośne tytuły, jak Sala samobójców. Hejter Jana Komasy, Supernova Bartosza Kruhlika czy właśnie Śniegu już nigdy nie będzie Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta i to właśnie ta produkcja powalczy o nominacje do Oscara 2021. O czym jest nowy film Małgosi Szumowskiej? 

„Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od 'gorszego' świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich”, czytamy w oficjalnym komunikacie o produkcji. 

„Tytułowy śnieg może się wieloznacznie kojarzyć - chociażby ze śmiertelnym żywiołem albo poczuciem bezpieczeństwa, baśniowym powrotem do krainy dzieciństwa. Choć dziś zapewne najbardziej kojarzy się ze zniszczeniem, jakie człowiek wywołał w eko klimacie ziemi, doprowadzając do zmian, przez które śnieg widuje się coraz rzadziej.  Bohaterowie naszego filmu, w większości skupieni na własnym, małym, wygodnym świecie , zbyt dużo o tym nie rozmyślają, jednak nie wiedząc czemu  zmagają się z poczuciem jakiejś wewnętrznej, duchowej pustki i niezrozumiała tęsknotą za czymś nieokreślonym. Są to różne tęsknoty, za bliskością, dotykiem, seksem, zrozumieniem, wolnością. Są bogaci, syci od strony materialnej, ale głodni duchowo, choć w sposób zupełnie nieuświadomiony. Ich fantazje ogniskują się w jednym – obcym przybyszu, w którym przeglądają się jak w lustrze.  On przynosi im wytchnienie. Trudno powiedzieć czy to iluzoryczne, czy prawdziwe doświadczenie, tak jak trudno czasem odróżnić nam własną projekcję od rzeczywistości. Czy magiczny las, do którego przenosi ich przybysz, jest tylko wytworem ich lęków i pragnień, czy istnieje naprawdę. Film nasz, mamy nadzieję,  skrywa jakąś tajemnicę, chcieliśmy pobudzić widzów do głębszej refleksji na temat kondycji współczesnego Europejczyka. Zagrać na indywidualnych skojarzeniach, nienachalnie zadać parę pytań,  bez tezy i z humorem”, mówią sami twórcy, Małgorzata Szumowska i Michał Englert. 

Do obsady filmu należą Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat, Krzysztof Czeczot czy Katarzyna Figura. Za dystrybucję filmu w Polsce odpowiada Kino Świat. Czy produkcja Szumowskiej i Englerta otrzyma nominację do Oscara 2021? Mocno trzymamy kciuki!  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…