Oscary 2020
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA FILMU

Jakie filmy mają szansę na Oscara 2020? Oto przewidywania krytyków i internautów!

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosi jej już w niedzielę!

Gabriela Czernecka 6 lutego 2020 10:59
Oscary 2020
Fot. Getty Images

Oscary 2020 już po raz 92. Akademia Filmowa ogłosi jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Hollywood. Nagradzane i nominowane są przede wszystkim filmy, które w poprzedzającym roku kalendarzowym były wyświetlane w amerykańskich kinach. Nominacje na kandydatów do zdobycia Oscara 2020 ogłoszono 13 stycznia, natomiast laureatów złotych statuetek poznamy w nocy z 9 na 10 lutego 2020 roku. Za najważniejsze kategorie uważa się najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor i aktor drugoplanowy oraz najlepsza aktorka i aktorka drugoplanowa. Okazuje się, że patrząc na poprzednie lata można mniej więcej przewidzieć, kto ma szansę na statuetkę w tym roku. Sprawdzamy, czym sugerują się członkowie Akademii. Kto ma szansę na Oscara 2020? 

Oscary 2020 - nominacje

Ogłoszenie nominacji do Oscarów 2020 odbędzie się w poniedziałek 13 stycznia. W tym roku polskim kandydatem do Oscara 2020 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego jest obraz Jana Komasy Boże Ciało, który do polskich kin trafił 11 października. Produkcja otrzymała m.in. 10 nagród na Festiwalu Filmowym w Gdyni i aż 15 nominacji do Orłów 2020. Czy ma szansę na Oscara? Boże Ciało Jana Komasy w tym roku w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny powalczy z takimi filmami jak Nędznicy, Kraina miodu, Parasite oraz Ból i blask.

Jakie filmy mają szansę na Oscara 2020? 

W ostatnich latach zwrócono uwagę, że w kategorii najlepszy film często nominowane są filmy oparte na faktach, biograficzne bądź historyczne. Nic dziwnego, że nominacje do Oscarów 2020 otrzymały takie filmy jak: 1917, Irlandczyk, Jojo Rabbit, Joker, Małe kobietki, Historia małżeńska, Pewnego razu w… Hollywood oraz Parasite. W kategorii najlepszy reżyser Oscara 2020 na nominację według krytyków i internautów mogą liczyć: Pedro Almodovar (Pain an Glory), Bong Joon Ho (Parasite), Sam Mendes (1917), Martin Scorsese (Irlandczyk) oraz Quentin Tarantino (Pewnego razu w … Hollywood).  Przewidywania prawie się sprawdziły ostatecznie nominację do tej kategorii otrzymali: Sam Mendes, 1917, Martin Scorsese, Irlandczyk, Quentin Tarantino, Pewnego razu... w Hollywood, Joon-ho Bong, Parasite oraz Todd Phillips, Joker.

Oscary 2020: przewidywania

Nominacje do Oscara 2020 dla najlepszej aktorki otrzymały: Scarlett Johanson (Historia małżeńska), Cynthia Erivo (Harriet), Saorise Ronan (Małe Kobietki), Charlize Theron (Gorący temat) oraz Renee Zellweger (Judy). Typuje się, że największe szansę mają Saorise Ronan oraz Scarlett Johanson. W przypadku nominacji do Oscara 2020 dla najlepszego aktora mamy: Antonio Banderasa (Pain and Glory), Leonardo DiCaprio  (Pewnego razu w … Hollywood), Adam Driver (Historia małżeńska), Taron Egerton (Rocketman), Joaquin Phoenix (Joker), Robert De Niro (Irlandczyk). W większości obstawia się, że największe szanse na zwycięstwo ma Joaquin Phoenix. 

Nominacje do Oscara 2020 najlepszej aktorki drugoplanowej otrzymały: Laura Dern, Historia małżeńska, Margot RobbieGorący temat, Florence Pugh, Małe kobietki, Kathy Bates, Richard Jewell, Scarlett Johansson, Jojo Rabbit,  nominacje do Oscara 2020 dla najlepszego aktora drugoplanowego otrzymali: Tom Hanks (Cóż za piękny dzień), Anthony Hopkins (Dwóch papieży), Al Pacino (Irlandczyk), Joe Pesci (Irlandczyk), Brad Pitt (Pewnego razu... w Hollywood). W kuluarach mówi się, że to Brad Pitt zostanie najlepszym aktorem drugoplanowym, a Renée Zellweger najlepszą aktorką

Oscary 2020: Boże Ciało 

Bukmacherzy już przyjmują zakłady na to, czy Boże Ciało Komasy ma szansę na Oscara 2020. Tymczasem Akademia Filmowa postanowiła rozwiać wszelkie wątpliwości fanów i opublikowała  prognozowaną listę zwycięzców 92. ceremonii Oscarów. Tweet pojawił się tylko na krótką chwilę, ale zdążył wywołać w sieci prawdziwą burzę. Zawierał m.in. informację, że Oscara 2020 w kategorii najlepszy reżyser miałby otrzymać Sam Mendez, a Oscar 2020 za scenariusz zaadaptowanymiałby trafić do twórców filmu Jojo Rabbit. Według tych przewidywań Oscara 2020 za najlepszy film międzynarodowyi najlepszy scenariusz oryginalny trafi do twórców filmu Parasite. Czy faktycznie Boże Ciałonie dostanie Oscara? Akademia niemal natychmiast oświadczenie, że post nie był ich autorstwa, a wszystkiemu winne są... problemy techniczne Twittera, ale internauci już zdążyli zrobić screeny. Szybko okazało się, że publikacja jest wynikiem... błędu i została wygenerowana przez narzędzie Oscars Prediction Experience.

Wciąż pozostaje jednak pytanie, czy przewidywania internautów się sprawdzą? Dowiemy się już w w nocy z 9 na 10 lutego 2020. Ogromnie trzymamy kciuki za fim Jana Komasy. A jeśli chcecie przeczytać więcej o Oscarach 2020 zapraszamy tutaj>> Bądźcie także z nami w oscarową noc! Na viva.pl będziemy prowadzić dla Was Oscary 2020 relację na żywo! 

Najlepsze filmy 2019, Joker, Boże ciało
Fot. Materiały prasowe

Dwóch papieży serial
Fot. mat. prasowe

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.