Oscary 2020
Fot. Materiały prasowe
OSCARY 2020

Oscary 2020: oto aktorzy nominowani za najlepszą rolę drugoplanową

Ta kategoria dawno nie widziała tylu wpływowych nazwisk!

Ida Marszałek 7 lutego 2020 16:59
Oscary 2020
Fot. Materiały prasowe

Oscary 2020 w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy zapowiadają się naprawdę emocjonująco.  Oscarowa konkurencja budzi w tym roku ogromne emocje! Na jej temat powstały już w Internecie liczne memy, a zażarta rywalizacja nominowanych jest przedmiotem ciągłych dyskusji. Nikt nie pamięta, kiedy ostatnio w kategorii aktorów drugoplanowych znajdowałoby się tyle wpływowych nazwisk filmowego świata. Tom Hanks, Brad Pitt, Al Pacino, Joe Pesci, Anthony Hopkins - nominacje  do Oscarów 2020 otrzymali sami starzy wyjadacze, którzy wielokrotnie mieli już okazję udowodnić swoje niesamowite zdolności aktorskie i za swoje liczne osiągnięcia otrzymywali prestiżowe nagrody. Który z nich sięgnie po najwyższe wyróżnienie tego roku?

OSCARY 2020: NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY TOM HANKS

Laureat 6 nominacji i 2 Oscarów, Tom Hanks to z pewnością nie tylko ulubieniec Akademii, ale również widzów. Hanks nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu, a niektóre jego role przeszły do historii. Forrest GumpCast Away - poza światem,  Szeregowiec Ryan - filmy wymagające od aktora znacznego oddalenia się od strefy komfortu, stały się dowodem jego ogromnego kunsztu. Tym razem w Cóż za piękny dzień Hanks wcielił się w Freda Rogersa, słynną postać telewizyjną i twórcę najdłużej emitowanego w historii serialu Mister Rogers' Neighborhood. Osobę emanującą wewnętrznym ciepłem i dobrocią i zarażającą nią innych. Film skupia się na nietypowej przyjaźni, jaka łączyła słynnego twórcę telewizyjnego z cynicznym dziennikarzem Tomem Junodem, który dzięki tej relacji otworzył oczy na piękno otaczającego go świata. Wystarczy spojrzeć na Toma Hanksa, by wiedzieć, że to rola stworzona dla niego. Czy jednak aktor dołączy do wąskiego, 6-osobowego grona osób, które mają na koncie więcej niż dwie oscarowe statuetki?

Oscary 2020
Fot. Kadr z filmu "Cóż za piękny dzień"

OSCARY 2020: NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY AL PACINO

Kolejna żywa legenda kina! Jednym z pierwszych filmów w karierze Ala Pacino, był Ojciec chrzestny. Rola Michaela Corleone w CV zapewne robiła wrażenie, tym bardziej że aktor został za nią nominowany do Oscara. Al Pacino (na szczęście dla nas) na jednej genialnej kreacji nie poprzestał. Człowiek z blizną, Gorączka, Zapach kobiety... wymieniać można by długo. W wieku 79 lat aktor ma na swoim koncie Oscara i 9 nominacji. Nie zwalnia jednak tempa. W tym roku dołączył w końcu do kultowej obsady Martina Scorsese i stał się częścią Irlandczyka. Ten najdojrzalszy film w karierze reżysera opowiada o bujnym i dostatnim życiu płatnego mordercy Franka Sheerana. Ważniejszy w tej historii jest jednak ogrom samotności, z którą bohater musi zmagać się pod koniec swojego życia. Opuszczony przez wszystkich, którzy tworzyli jego świat Sheeran zaczyna kwestionować wszystkie wartości, w które do tej pory bezwzględnie wierzył. Chociaż największy ciężar filmu spoczywa tutaj na odtwórcy głównej roli, Robercie De Niro, to Al Pacino w kreacji Jimmy'ego Hoffy - legendarnego amerykańskiego działacza związkowego - jest jednym z najjaśniejszych punktów tego epickiego filmu. Jego występ karze nam się zastanowić, czemu aktor nigdy wcześniej nie współpracował ze Scorsese. No ale lepiej późno niż wcale!

Oscary 2020
Fot. Kadr z filmu "Irlandczyk"

OSCARY 2020: NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY JOE PESCI

Al Pacino to jednak nie jedyny członek ferajny Scorsese, który został doceniony. Joe Pesci dawno nie pokazywał się na ekranie - od 2010 roku nie wystąpił w żadnym filmie. Wygląda na to, że jedyną osobą będącą w stanie namówić go do powrotu z emerytury był człowiek, który go wypromował: Martin Scorsese. Pesci zagrał w swoim życiu wielu gangsterów. Chyba jednak żaden nie był tak opanowany, a zarazem przekonujący jak Russell Bufalino. Osobowość, która jest w stanie zwrócić przeciwko sobie najlepszych przyjaciół, sama pozostając w cieniu w niczym nie przypomina rzucającego mięsem kryminalisty, w którego wcielił się w Chłopcach z ferajny i za którego rolę otrzymał Oscara. Nagroda Akademii za to nowe oblicze aktora byłaby idealnym zwieńczeniem jego kariery.

Oscary 2020
Fot. Kadr z filmu "Irlandczyk"

OSCARY 2020: NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY BRAD PITT

Kolejnym ze złotych chłopców Hollywood nominowanych do Oscara 2020 jest laureat jednej dotychczas statuetki: Brad Pitt. Rola w Pewnego razu... w Hollywood Quentina Tarantino przyniosła aktorowi już 7 nominację. Chociaż Pitt gra w tej nostalgicznej opowieści o kinie lat 60. rolę drugoplanową, to skrada całe show. Zresztą nie jest to pierwszy taki przypadek w jego karierze! Pamiętacie Podziemny krąg? W filmie Tarantino słynny aktor wciela się w Cliffa Bootha dublera i jedynego przyjaciela aktora Ricka Daltona (Leonardo DiCaprio). Booth jest nieustraszony: bez problemu pokonuje w walce Bruce'a Lee i wchodzi do osady wrogo nastawionych do niego hippisów. Na kolacje zawsze je zupę z puszki, a największą miłością darzy swojego świetnie wytresowanego psa. Widać wyraźnie, że na planie filmu Tarantino aktor bawił się przednio. I to właśnie do niego należą wszystkie najlepsze sceny Pewnego razu... w Hollywood.

Oscary 2020
Fot. Materiały prasowe

OSCARY 2020: NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY ANTHONY HOPKINS

Kto by pomyślał, że słynny odtwórca roli Hannibala Lectera wcieli się kiedyś w rolę Benedykta XVI? I to z takim powodzeniem! Anthony Hopkins, laureat Oscara za rolę zabójczo inteligentnego kanibala, sprawia, że papież emeryt zmienia się w pociesznego staruszka nierozumiejącego postępującego naprzód świata i zdecydowanie przytłoczonego ciążącymi na nim obowiązkami. W inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami filmie Dwóch papieży postawiony pod ścianą Benedykt XVI postanawia zaprosić do siebie swojego zagorzałego przeciwnika – kardynała Bergoglio i wbrew woli duchownego uczynić go swoim następcą. W trakcie tego spotkania na szczycie dochodzi do starcia zupełnie różnych poglądów zarówno w sprawach życiowych jak i kwestiach wiary. Być może ta rozmowa (które ponoć jest efektem czystej wyobraźni reżysera) przyniesie Oscara odtwórcom ról obu papieży! 

Oscary 2020
Fot. adr z filmu "Dwóch papieży"

 Relację z ceremonii rozdania Oscarów przeprowadzimy specjalnie dla Was już 10 lutego! Bądźcie z nami na viva.pl  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.