Kto otrzyma statuetkę?
Fot. Materiały prasowe
OSCARY 2020

Oscary 2020: te aktorki powalczą o statuetkę za rolę pierwszoplanową!

Która ma największe szanse na wygraną?

Ida Marszałek 8 lutego 2020 13:45
Kto otrzyma statuetkę?
Fot. Materiały prasowe

Już w niedzielę (w nocy z niedzieli na poniedziałek) poznamy wszystkich laureatów 92. ceremonii wręczenia Oscarów! Która z aktorek otrzyma nagrodę za rolę pierwszoplanową? Wyróżnione zostały: Saoirse Ronan za rolę Jo March w Małych kobietkach, Renée Zellweger za rolę Judy Garland w filmie Judy, Charlize Theron za rolę Megyn Kelly w Gorącym temacie, Scarlett Johansson za rolę Nicole w Historii małżeńskiej oraz Cynthia Erivo za tytułową rolę Harriet Tubman w filmie Harriet. Która z nich powinna ćwiczyć przemowę?

OSCARY 2020: NAJLEPSZA AKTORKA SCARLETT JOHANSSON

Choć Scarlett Johansson w Historii małżeńskiej gra całkiem znaną aktorkę teatralną i serialową, to wygląda bardzo przeciętnie. Jej bohaterka, Nicole, rozwodzi się ze swoim mężem, reżyserem teatralnym. Prosta początkowo sprawa komplikuje się, gdy do akcji wkraczają prawnicy i obie strony zaczynają zaciekle walczyć o prawa rodzicielskie. 

Za pomocą kilku drobnych zmian charakteryzatorzy przeobrazili gwiazdę o bardzo ponętnej urodzie w "szarą myszkę". Scarlett wyszło to jednak na dobre. Aspekty fizyczne nie odciągnęły uwagi od jej przejmującej gry aktorskiej. A ta stała na najwyższym poziomie. Autentyczna aparycja bohaterki zbiegła się tutaj z autentyzmem jej spazmów. Aktorka wielokrotnie pokazała już co potrafi: Między słowami czy Ona to filmy doskonałe - do czego w znacznej mierze się przyczyniła. Jednak do tej pory Akademia jakoś ją omijała. Swoje dwie jedyne nominacje zdobyła dopiero teraz i jest bardzo prawdopodobne, że wreszcie otrzyma zasłużoną statuetkę! W tej kategorii lub za rolę drugoplanową w Jojo Rabbit. My trzymamy mocno kciuki!

Kto otrzyma statuetkę?
Fot. Kadr z filmu "Historia małżeńska"

OSCARY 2020: NAJLEPSZA AKTORKA CHARLIZE THERON

Chociaż Gorący temat wchodzi do polskich kin dopiero 17 stycznia, wiemy już, że zasłużył na uznanie Akademii. Historia buntu spod znaku #metoo w sieci newsowej Fox otrzymała nominacje w trzech kategoriach: za charakteryzację, rolę drugoplanową (Margot Robbie), a za rolę pierwszoplanową szansę na statuetkę ma Charlize Theron. Aktorka znana jest z tego, że żadnej metamorfozy się nie boi. W Tully zmieniła się w przemęczoną mamę, w Monster przeobraziła się w seryjną morderczynię o twarzy potwora, a w Mad Max: Na drodze gniewu zgoliła głowę i stała się niepokonaną Furiosą. Tym razem Theron ma okazje wcielić się w Megyn Kelly - dziennikarkę i jedną z licznych ofiar Rogera Ailesa, twórcy medialnego imperium Fox News. Czy rola kobiety odważnie domagającej się swoich praw i walczącej z niepomiernie potężniejszym przeciwnikiem przyniesie jej już drugą (po Monsterze) wygraną?

Kto otrzyma statuetkę?
Fot. Kadr z filmu "Gorący temat"

OSCARY 2020: NAJLEPSZA AKTORKA RENEE ZELLWEGER

Mówi się, że Renée Zellweger za rolę w Judy ma Oscara w kieszeni. Potwierdziła to otrzymana przez aktorkę statuetka Złotych Globów, które uważane są za przedsmak nagród Akademii. Robi wrażenie zarówno metamorfoza, jaką Zellweger przeszła, by stać się słynną Judy Garland jak i imponujące występy wokalne. To zresztą nie pierwsza rola, która wymagała od gwiazdy umiejętności scenicznych - w końcu zagrała główną bohaterkę w musicalu Chicago. Rola Judy Garland była też z pewnością wyczerpująca psychicznie. Wcielenie się w upadłą, autodestrukcyjną gwiazdę, wykończoną przez system hollywoodzki zapewne nie było łatwe dla aktorki, która również w tym systemie uczestniczy. Na szczęście Zellweger dalej znajduje się na samym szczycie i role takie jak ta, tylko utwierdzają jej pozycję. Bardzo prawdopodobne, że podczas tegorocznej gali dodatkowo przypieczętuje swoje zaszczytne miejsce w hollywoodzkiej hierarchii, zdobywają drugiego w swojej karierze Oscara (pierwszy otrzymała z rolę drugoplanową w filmie Wzgórze nadziei).

Kto otrzyma statuetkę?
Fot. Kadr z filmu "Judy"

OSCARY 2020: NAJLEPSZA AKTORKA CYNTHIA ERIVO

Stawiająca pierwsze kroki w filmowym przemyśle Cynthia Erivo szybko wytyczyła sobie drogę po to najbardziej prestiżowe wyróżnienie. Zanim otrzymała główną rolę w filmie Harriet, aktorka zagrała w trzech produkcjach (między innymi w Źle się dzieje w El Royale). Mimo małego dorobku, twórcy słusznie dostrzegli jej talent i dzięki temu dziś mogą zbierać obfite plony. Historia Harriet Tubman czarnoskórej abolicjonistki, która uciekła z niewoli i jako pierwsza kobieta została dowódcą w wojnie secesyjnej to niewątpliwie temat na Oscara. Czy rzeczywiście Erivo pokona bardziej doświadczone aktorki, okaże się już wkrótce. Nie wiadomo jednak czy będziemy mieć okazję zobaczyć nominowaną aktorkę na ekranach polskich kin. Film nie ma zapowiedzianej dystrybucji, a światowa premiera odbyła się 1 listopada ubiegłego roku.

Kto otrzyma statuetkę?
Fot. Kadr z filmu "Harriet"

OSCARY 2020: NAJLEPSZA AKTORKA SAOIRSE RONAN

Saoirse Ronan to aktorka młodego pokolenia, która szturmem podbiła przemysł filmowy. Dzięki przejmującej roli małej dziewczynki, która doprowadziła do skazania niewinnego człowieka w Pokucie, czy roli zgwałconej i zamordowanej 14-latki w Nostalgii anioła, od najmłodszych lat udowadniała, że potrafi grać. Nawet te role wymagające ogromnej dojrzałości. Tak radykalne, że mogłyby przerosnąć nawet osoby dorosłe. Saoirse jednak pięła się cały czas w górę, nic sobie nie robiąc z ludzkich słabości. Obecnie może pochwalić się doświadczeniem większym od wielu starszych gwiazd filmowych - zagrała w aż 23 filmach! Tegoroczna nominacja za rolę w Małych kobietkach jest już 4. w jej karierze (poprzednie zdobyła za filmy: Lady Bird, Brooklyn i wspomnianą Pokutę). Może tym razem zdołała przekonać do siebie Akademię?

Film autorstwa Grety Gerwig to adaptacja słynnej powieści Louis May Alcott. Opowiada historię 4 sióstr March, które dorastają w czasach wojny secesyjnej i muszą zmagać się ze swoimi uczuciami, ambicjami oraz problemami finansowymi. Saoirse wcieliła się w Jo March, drugą co do wieku, siostrę, wyznającą poglądy feministyczne i pragnącą zostać słynną pisarką. Saoirse pracowała już z Gretą Gerwig przy okazji filmu Lady Bird. Być może fakt, że Akademia ponowne doceniła ten duet, jest dla aktorki dobrym znakiem. Film będziemy mogli zobaczyć w Polsce dopiero od 31 stycznia. 

Kto otrzyma statuetkę?
Fot. Kadr z filmu "Małe kobietki"

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…