Film Once Upon a Time in Hollywood, Pewnego razu w Hollywood, Leonardo DiCaprio
Fot. Materiały prasowe
OSCARY 2020

Oskarżenia o rasizm i faworyzowanie mężczyzn. Nominacje do Oscarów wywołały skandal

Czy zarzuty internautów mają sens?

Ksenia Krasko 14 stycznia 2020 16:45
Film Once Upon a Time in Hollywood, Pewnego razu w Hollywood, Leonardo DiCaprio
Fot. Materiały prasowe

Laureatów tegorocznych Oscarów poznamy już 9. lutego (10. lutego w nocy), podczas 92. ceremonii wręczenia najważniejszych nagród filmowych odbędzie się w Dolby Theatre w Los Angeles. Jak tylko Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) przedstawiła pełną listę osób ubiegających się o nagrody, w sieci zawrzało...

Oscary 2020: kontrowersje wokół nominacji

Na ogłoszenie nominacji niecierpliwie czekali wszyscy wielbiciele kina. Listę ewentualnych zwycięzców przedstawiali aktorka Issa Rae, znana z serialu Niepewne, oraz John Cho, gwiazda filmu O dwóch takich, co poszli w miasto.

Jedna z kategorii wywołała nie tylko liczne komentarze internautów, ale i jawne niezadowolenie Rae, która nawet nie próbowała ukryć rozczarowania.

„Gratulacje dla tych mężczyzn” – tak brzmiały słowa aktorki po ogłoszeniu kandydatów do Oscara dla najlepszego reżysera roku. Kobieta podkreśliła tym samym, że w tej kategorii dominuje płeć męska. Greta Gerwig, która wyreżyserowała Małe kobietki, oraz Lulu Wang, twórczyni filmu The Farewell, nie zostały uwzględnione w nominacjach.

Warto dodać, że w całej historii Oscarów tylko jedna kobieta otrzymała nagrodę za reżyserię – Kathryn Bigelow, która nakręciła The Hurt Locker. W pułapce wojny. Internauci zwracają uwagę, że w tym roku panie nie były brane pod uwagę przy nominacjach do innych znaczących nagród, czyli Złotych Globów i BAFTA.

„To smutne... W ubiegłym roku nominowano więcej kobiet scenarzystek i reżyserek niż kiedykolwiek wcześniej, ale wciąż stoimy przed oczywistymi wyzwaniami. Mam nadzieję, że sytuacja się zmieni”, powiedziała aktorka Florence Pugh, nominowana do Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa za rolę Amy w Małych kobietkach.

Oscary 2020: nominacje dla kobiet

Jednak to nie jedyny powód sporów i krytyki w sieci. Niektórzy wskazują, że problemem jest też minimalna liczba Afroamerykanów, ubiegających się o nagrodę. Inni zarzucają Akademii, że w tym roku stawia wyłącznie na heteroseksualnych mężczyzn, pomijając inne orientacje seksualne i narodowości.

Przypomnijmy, że o nagrodę walczą Sam Mendes (1917), Martin Scorsese (Irlandczyk), Quentin Tarantino (Pewnego razu... w Hollywood), Joon-ho Bong (Parasite) i Todd Phillips (Joker).

Narzekają także fani Jennifer Lopez, którzy liczyli, że krytycy docenią jej rolę w filmie Ślicznotki, ale piosenkarka nie otrzymała nominacji. Dużym zaskoczeniem jest również fakt, że Beyoncé nie powalczy o Oscara dla swojego utworu Spirit, z filmu Król Lew.

Hashtagi #OscarsSoWhite (nawiązujący do oskarżeń o rasizm) i #DirectorsSoMale (jako komentarz do domniemanego faworyzowania mężczyzn) zjednoczyły oburzonych internautów. Słusznie? 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…