Oscary 2019, Oscary statuetki
Fot. Photoshot/REPORTER/East News
OSCARY 2019

Bez prowadzącego i znacznie krótsza. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o gali Oscarów 2019!

To nie jedyne zmiany w tym roku...

Gabriela Czernecka 24 lutego 2019 19:52
Oscary 2019, Oscary statuetki
Fot. Photoshot/REPORTER/East News

Oscary 2019 już w niedzielę w nocy z 24 na 25 lutego 2019. Kto w tym roku zdobędzie Oscara? 91. ceremonia wręczenia statuetek przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową zapowiada się naprawdę interesująco. W tym roku poz pierwszy od 30 lat nie będzie prowadzącego. Czym jeszcze zaskoczy nas tegoroczna gala? Poznajcie szczegóły Oscarów 2019!

Oscary 2019 bez prowadzącego

W tym roku po raz pierwszy od trzydziestu lat nie będzie prowadzącego. Tę funkcję podczas tegorocznych Oscarów Kevin Hart miał poprowadzić tegoroczne Oscary, ale aktorowi przypomniano jego dawne homofobiczne wypowiedzi. Ten przeprosił za nie i po 48 godzinach zrezygnował z powierzonego mu zadania. Wcześniej galę dwukrotnie prowadził komik Jimmy Kimmel, a przed nim Chris Rock, Neil Patrick Harris i Ellen DeGeneres. Prawdziwym weteranem współczesnych Oscarów jest jednak Billy Crystal, który był gospodarzem dziewięć razy. Gala będzie podzielona na fragmenty, którymi pokieruje kilka osób. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 1989 roku. 30 lat temu zamiast przemowy inauguracyjnej imprezę rozpoczął występ muzyczny.

W tym roku również przewiduje się występy gości muzycznych. Już wiadomo, że usłyszymy utwór Shallow w wykonaniu Lady Gagi i Bradleya Coopera, a na scenie pojawi się także zespół Queen.

Oscary 2019 krótsze niż zazwyczaj

Tym razem zapowiedziano, że gala Oscarów 2019 będzie trwała krócej niż zazwyczaj. Rok temu odnotowano rekordowo niską oglądalność, dlatego organizatorzy zaplanowali duże zmiany, by na nowo zainteresować widzów. Akademia Filmowa ogłosiła, że postanowiła nie pokazywać widzom wręczenia nagród w czterech kategoriach. Organizatorzy chcą, by transmisja nie przekroczyła trzech godzin, dlatego, kiedy przyznawane będą nagrody za zdjęcia, montaż, charakteryzację i film krótkometrażowy, widzowie zobaczą reklamy. Będzie można zobaczyć to jedynie w transmisji internetowej.

Decyzja ta wywołuje duże kontrowersje, nie tylko dlatego, że możemy nie zobaczyć, jak nasz rodak, Łukasz Żal odbiera Oscara za najlepsze zdjęcia. Komentujący zwracają uwagę, że osoby nominowane w powyższych czterech kategoriach będą potraktowane niesprawiedliwie. 

Zimna Wojna – Fotografie
Fot. Łukasz Bąk

Oscary 2019 - ciekawostki

Wiecie, że Amy Adams i Christian Bale po raz trzeci zagrali razem w filmie? Niektórzy już żartują, że Amy przynosi aktorowi szczęście, bowiem teraz jest nominowany za pierwszoplanową rolę w filmie Vice, a w 2011 roku Christian Bale otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego w filmie Fighter.

Christian Bale i Amy Adams w filmie
Fot. Forum Film Poland

Oscary 2019 Glenn Close najlepszą aktorką?

Z kolei Glenn Close jest nominowana do Oscara po raz siódmy i jeśli jej się uda, to będzie jej pierwszy Oscar na koncie. Co ciekawe, jej konkurentką jest gwiazda Romy, Yalitza Aparicio, która nigdy wcześniej nie grała w filmach. I tak pierwsza produkcja z jej udziałem i od razu nominacja do Oscara! To się nazywa dobry początek... 

Glenn Close
Fot. Materiały prasowe

Oscary 2019 Mahershala Ali najlepszym aktorem drugoplanowym?

Z pewnością Mahershala Ali jest faworytem w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Przypomnijmy, że aktor ma już na koncie tę samą nagrodę za udział w filmie Moonlight z 2017 roku. Jeśli podczas Oscarów 2019 otrzyma statuetkę, będzie drugim aktorem od 25 lat, który zdobył Oscara w tak krótkim odstępie czasowym (Hanks wygrał w 1993 i 1994 roku). 

Mahershala Ali
Fot. USA TODAY Network/Sipa USA/East News

Oscary 2019 - nominacje

W kwestii nominacji do Oscarów nas szczególnie interesuje Zimna wojna, która zdobyła aż trzy szanse na statuetkę. Film Pawła Pawlikowskiego nominowany został w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser oraz najlepsze zdjęcia. Wszyscy mocno trzymamy kciuki za nasz team! Czy Zimna Wojna Pawlikowskiego dostanie Oscara? Dowiemy się już za kilka godzin!

Oscary 2019 - rekordziści 

Na tegorocznych Oscarach walka będzie się toczyć jednak przede wszystkim między dwoma produkcjami - Romą Alfonso Cuaróna oraz Faworytą Yorgosa Lanthimosa. Oba filmy mają po 10 nominacji. Ile zdobędą statuetek? To się okaże! Narodziny Gwiazdy i Vice mają po osiem nominacji, Green Book pięć, a Czarna Pantera siedem. 

Marina De Tavira, Roma
Fot. Materiały prasowe

Oscary 2019 - relacja na żywo

Oscary 2019 obejrzymy na żywo tylko w CANAL+. W nocy z 24 lutego na 25 lutego stacja będzie transmitować zarówno wydarzenia z czerwonego dywanu, jak i ceremonię wręczenia statuetek. W tym roku aż trzy szanse na Oscara ma polski film Zimna wojna, koprodukcja CANAL. My również będziemy prowadzić dla Was relację na żywo z gali. Bądźcie z nami na viva.pl!   

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.