OSCARY 2020

Rola Judy Garland zapewniła jej Oscara! Przypominamy najlepsze wcielenia Renée Zellweger

Aktorka ma wiele twarzy

Ida Marszałek 10 lutego 2020 05:18

Renée Zellweger wie, co to znaczy poświęcenie dla sztuki. Rola Bridget Jones zrujnowała jej zdrowie i psychikę. By przeobrazić się w lekko otyłą dziennikarkę, aktorka była zmuszona w bardzo krótkim czasie pochłonąć olbrzymie ilości kalorii. A później błyskawicznie zrzucić je do roli niespełnionej tancerki estradowej w Chicago. Kolejną metamorfozę aktorka przeszła niedawno, by stać się słynną Judy Garland. To jednak nie jedyne imponujące role w emploi gwiazdy. Przyjrzyjmy się więc najlepszym wcieleniom utalentowanej aktorki!

Najlepsze role Renée Zellweger

Jerry Maguire (1996)

Film Camerona Crowe'a opowiada o tym, że sukces to nie wszystko czego poszukujemy w życiu. Przekonuje się o tym tytułowy bohater, agent sportowy, który z dnia na dzień traci wszystko co posiadał: karierę, przyjaciół i narzeczoną. Postanawia zacząć wszystko od początku, kierując się nowymi zasadami. Wspiera go w tym bohaterka Renée Zellweger - Dorothy - samotna matka kilkuletniego chłopca. Jest jedyną osobą z firmy, która staje po stronie zbuntowanego pracownika i w ramach solidarności rezygnuje z korzystnej posady. 

Siostra Betty (2000)

Za rolę Betty Sizemore Zellweger została nagrodzona Złotym Globem. W tej kryminalnej komedii aktorka zagrała u boku Morgana Freemana, Chrisa Rocka i Grega Kinneara. Jej bohaterka to prosta kelnerka wzdychająca do przystojnych aktorów z oper mydlanych. Życie dziewczyny jest bardzo rozczarowujące i z chęcią ucieka w świat fantazji. Więź łącząca Betty z jednym z telenowelowych bohaterów, doktorem Ravellem, zdaje jej się dużo bardziej namacalna niż relacja ze zdradzającym ją mężem. Dlatego, gdy partner dziewczyny zostaje zamordowany, ta całkiem traci zmysły i natychmiast wyrusza na poszukiwanie ukochanego lekarza.

Dziennik Bridget Jones (2001)

Chociaż od premiery filmu Dziennik Bridget Jones minęło już 20 lat, z wykreowaną przez Renée Zellweger postacią zabawnej fajtłapy wciąż utożsamia się wiele kobiet na całym świecie. Bridget Jones to kobieta po 30, z lekką nadwagą, uwielbiająca wino, ser i zawsze wybierająca nieodpowiednich mężczyzn. To co pomaga jej przetrwać w nieprzychylnie nastawionym świecie, to duża dawka autoironii. No i cudowny, gburowaty Mark Darcy, który kocha ją taką jaką jest. Kultowa już ekranizacja powieści Helen Fielding przyniosła Zellweger nominacje do Oscara. Jednak genialną rolę aktorka przypłaciła całkowitym rozregulowaniem swojego organizmu. W niezwykle krótkim czasie musiała przytyć, a następnie zrzucić 10 kilogramów. 

Chicago (2002)

Kolejną oscarową nominację zapewnił jej udział w jednym z najlepszych musicali w historii kina. Chicago w przewrotny sposób opowiada o prawidłach, którymi rządzi się współczesny show-biznes. Każda ze znajdujących się w ekranizacji słynnego broadwayowskiego musicalu sekwencji tanecznych zasługuje na najwyższe laury. A Renée Zellweger w roli pozbawionej skrupułów piosenkarki wodewilowej Roxie Hart zadziwia przy każdym kolejnym seansie. Kobieta nie cofnie się przed niczym, by w tytułowym mieście grzechu zrobić karierę na jaką zasługuje. Ze swoimi uwodzicielskimi ruchami i głosem staje się uosobieniem pojęcia femme fatale.

Biały oleander (2002)

To historia dziecka opuszczonego przez toksyczną i egoistyczną matkę. Po tym jak Ingrid popełnia morderstwo i zostaje dożywotnio wtrącona do więzienia, jej córka Astrid skazana jest na tułanie się po domach zastępczych. Jedną z jej opiekunek i mentorek w trakcie tej smutnej, ale też oczyszczającej drogi zostaje bohaterka Renée Zellweger - Claire Richards. Aktorka wciela się w pogrążoną w depresji, dobrze sytuowaną kobietę, której największym pragnieniem jest posiadanie dziecka. Niestety wielokrotne próby okazują się bezskuteczne. Astrid ma wypełnić bolesną lukę w życiu Claire, jednak okazuje się to niemożliwe.

Wzgórze nadziei (2003)

Pierwszy oscarowa rola Renée Zellweger i być może nie ostatnia. We Wzgórzu nadziei aktorka wcieliła się w postać Ruby, niezwykle odważnej kobiety wędrującej przez Amerykę trawioną wojną secesyjną. Staje się ona niezwykłym wsparciem dla oczekującej na powrót ukochanego Ady (Nicole Kidman), która po śmierci ojca musi samotnie radzić sobie z wielkim gospodarstwem. Dzięki relacji z kobietą Ruby odkrywa w sobie pokłady obcej jej dotąd wrażliwości.

Judy (2019)

Do swojego najnowszego filmu Renée Zellweger przeszła niesamowitą metamorfozę. Rola Judy Garland może okazać się tą kluczową w karierze aktorki. Film Ruperta Goolda skupia się na ostatnim etapie życia słynnej artystki, zmarłej tragicznie w wyniku przypadkowego przedawkowania środków nasennych. Genialna kreacja Zellweger ukazała Garland w zupełnie innym świetle: pozbawionym splendoru, bardziej ludzkim. Uzmysłowiła nam jak wielkie szkody w umyśle młodej dziewczyny wyrządziła okrutna maszyneria przemysłu filmowego. I że słynnej gwieździe Hollywood nigdy nie udało się spełnić jej najskrytszych marzeń.

Miejmy nadzieję, że Renée Zellweger, w przeciwieństwie do Judy Garland, urzeczywistni wszystkie swoje sny. 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.