Mission: Impossible
(1996)



O filmie
Mission: Impossible - opis fabuły
Rządowa agencja Impossible Mission Force, która zgodnie z nazwą wykorzystywana jest w misjach wydających się być niemożliwe do przeprowadzenia, pod dowództwem Jima Phelpsa (Jon Voight) dociera do Pragi. Ich zadaniem jest przejęcie listy agentów CIA znajdującej się na terenie ambasady amerykańskiej, co ma zapobiec jej sprzedaniu w niewłaściwe ręce przez podwójnego agenta. Misja kończy się katastrofą. Cała ekipa z wyjątkiem Ethana Hunta (Tom Cruise) ginie w jej trakcie, a lista trafia do kobiety zajmującej się handlem bronią, znanej pod pseudonimem Max. Wkrótce potem okazuje się, że prawdziwym celem akcji było zdemaskowanie zdrajcy, który pod pseudonimem Hiob 314 ukrywa się w szeregach IMF. Hunt, jako jedyny ocalały, zostaje uznany za zdrajcę, ale zanim zostają wyciągnięte wobec niego jakiekolwiek konsekwencje, Ethanowi udaje się zbiec. Niespodziewanie okazuje się, że wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, niefortunną akcję w Pradze przeżyła również żona Jima Phelpsa, Claire (Emmanuelle Béart). Ethan nie marnuje czasu i spotyka się z Max (Vanessa Redgrave). Wyjawia jej, że lista, w której posiadanie weszła jest fałszywa, a na dodatek zamontowano w niej urządzenie naprowadzające. Oferuje dostarczenie prawdziwej listy w zamian za 10 milionów dolarów i prawdziwe personalia Hioba 314. Zdobycie prawdziwej listy agentów wydaje się być niemożliwe. Znajduje się ona w dobrze strzeżonym pokoju w samym centrum kwatery głównej CIA w Langley. Do wykonania misji Hunt rekrutuje dwóch były agentów IMF: komputerowego speca Luthera Stickella (Ving Rhames) oraz pilota Franza Kriegera (Jean Reno).
Ciekawostki o filmie Mission: Impossible
Wyreżyserowany przez Briana De Palmę Mission: Impossible to kinowa wersja popularnego serialu wyświetlanego w telewizji w latach 1966-1973. Zapoczątkowała serię sensacyjnych filmów, których znakiem rozpoznawczym był między innymi charakterystyczny motyw muzyczny nagrany na nowo przez członków zespołu U2: Larry'ego Mullena i Adama Claytona. W latach późniejszych powstały:
- Mission: Impossible 2, Mission: Impossible II (2000) w reżyserii Johna Woo
- Mission: Impossible III (2006) w reżyserii J.J. Abramsa
- Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011) w reżyserii Brada Birda
- Mission: Impossible – Rogue Nation (2015) w reżyserii Christophera McQuarriego.
Muzykę do filmu Mission: Impossible skomponował Danny Elfman, a na ścieżce dźwiękowej użyto utworów autorstwa: Massive Attack, The Cranberries i Bjork.
Zwiastun filmu Mission: Impossible
Obsada aktorska
Mission: Impossible - ścieżka dźwiękowa
-
Theme from Mission: Impossible
-
Spying Glass
-
I Spy
-
Impossible Mission
-
Headphones
-
Weak
-
On and On
-
Claire
-
Dreams (Radio Edit)
-
You, Me and World War III ('Big' Single Remix)
-
So
-
Trouble
-
No Government
-
Alright
-
Mission: Impossible Theme (Mission Accomplished)