Kryptonim U.N.C.L.E.
(2015)



O filmie
Kryptonim U.N.C.L.E. (2015) – opis fabuły
Guy Ritchie, reżyser filmu „Kryptonim U.N.C.L.E.”, przenosi widza do roku 1963, w sam środek zimnej wojny. Były zawodowy złodziej, aktualnie agent CIA Napoleon Solo (Henry Cavill) nie bez kłopotów wywozi ze wschodniego Berlina Gabi Teller (Alicia Vikander). To córka nazistowskiego naukowca, doktora Udo Tellera, który pod koniec II wojny światowej rozpoczął współpracę z amerykańskim wojskiem. W misji bezskutecznie próbuje przeszkodzić mu najlepszy radziecki agent, Ilja Kuriakin (Armie Hammer). Według informacji pozyskanych przez Napoleona, wujek Gaby, Rudy (Sylvester Groth), pracuje nad stworzeniem bomby nuklearnej na zlecenie sympatyzujących z nazistami Alexandra i Viktorii Vinciguerrów (Luca Calvani, Elizabeth Dembicki). To bogaci armatorzy, którzy wchodząc w posiadanie broni nuklearnej mogliby zagrozić całemu światu. Zdają sobie z tego sprawę służby wywiadowcze USA i ZSRR i postanawiają współpracować. Od tej pory Napoleon Solo i Ilja Kuriakin będą działać razem, a szefem operacji zostaje agent MI:6 Aleksander Waverly (Hugh Grant). Aby zbliżyć się do Vincigeurrów, Napoleon, Ilja i Gaby wyruszają do Rzymu. Czasu na zakończenie misji sukcesem pozostaje niewiele, gdy wchodzą w posiadanie informacji, według których Alexander Vinciguerra został poważnie napromieniowany. Oznacza to tylko jedno: prace nad bombą atomową są bliskie ukończenia.
Podobnie do serii „Mission: Impossible” także i film „Kryptonim UNCLE” powstał na motywach popularnego serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem. Już w 1993 roku podjęto pierwsze próby przeniesienia go na duży ekran. Z projektem związanych było kilku reżyserów, wśród nich Matthew Vaughn, David Dobkin i Steven Soderbergh. Pełna akcji komedia szpiegowska wyreżyserowana w końcu przez fana serialu Guya Ritchiego, pomimo świetnej realizacji i wysokiego waloru rozrywkowego, okazała się finansową klapą. Szacuje się, że studio Warner Bros. straciło na filmie „Kryptonim U.N.C.L.E.” około 80 milionów dolarów. Mimo to niewykluczone, że Napoleon Solo i Ilja Kuriakin powrócą w drugiej części filmu.
Ciekawostki o filmie „Kryptonim U.N.C.L.E.”
Nadawana w latach 1964-1968 telewizyjna seria „The Man From U.N.C.L.E.” została częściowo stworzona przez autora przygód Jamesa Bonda, Iana Fleminga. Postać Napoleona Solo pojawiła się w jego powieści „Goldfinger”.
Jedynym członkiem obsady, który przed zdjęciami obejrzał serial „The Man From U.N.C.L.E.” był Armie Hammer.
W jednym z epizodów filmu „Kryptonim U.N.C.L.E.” występuje David Beckham. Obsługuje rzutnik na początku filmu, gdy Ilja dowiaduje się szczegółów dotyczących Napoleona Solo.
Pierwotnie rolę Napoleona Solo miał zagrać George Clooney, ale zrezygnował z powodu kłopotów zdrowotnych.
Scena, w której Napoleon Solo wyciąga obrus spod zastawy stołowej nie była kręcona z zastosowaniem zdjęć trickowych. Henry Cavill opanował tę sztuczkę pod okiem mistrza Mata Ricardo.
Henry Cavill i Armie Hammer osobiście wykonali większość popisów kaskaderskich.
Henry Cavill ucieszył się, że w filmie „Kryptonim U.N.C.L.E.” nie ma żadnych scen, w których występuje bez koszulki. Wcześniej zagrał w kilku filmach, w których pokazał się półnago. Teraz nie musiał przesadnie dbać o muskulaturę i to, żeby dobrze wyglądać na ekranie. Dzięki temu mógł poświęcić więcej czasu aktorskiej pracy nad rolą.
Garnitury noszone przez Napoleona Solo w filmie „Kryptonim U.N.C.L.E.” zostały uszyte przez brytyjskiego krawca Timothy’ego Everesta. Everest pracował też przy filmach z serii „Mission: Impossible” i przygodach agenta 007.
Najważniejsze nagrody
Transatlantyk – Nominacja: Nagroda publiczności
Obsada aktorska
Kryptonim U.N.C.L.E. - ścieżka dźwiękowa
-
Compared to What
-
Bunter Drachen
-
Wenn Ich Ein Junge Wär
-
Cry to Me
-
Five Months, Two Weeks, Two Days
-
Viaggio Nella Prateria
-
Banana Freak Out
-
Man From U.N.C.L.E." – Theme (Instrumental)
-
Che Vuole Questa Musica Stasera?
-
Il Colpo
-
Torture in D minor
-
Jimmy Renda-Se
-
Il Mio Regno
-
Take Care of Business