Film o epidemii 2011 Contagion – Epidemia strachu
Fot. Mat. prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Reżyser filmu Contagion – Epidemia strachu przewidział koronawirusa?

Internauci nie mają wątpliwości....

Gabriela Czernecka 15 maja 2020 20:15
Film o epidemii 2011 Contagion – Epidemia strachu
Fot. Mat. prasowe

Reżyser filmu Contagion – Epidemia strachu Steven Soderbergh, przewidział wybuch epidemii? Nakręcony dziewięć lat temu film przeżywa teraz renesans popularności. To według rankingów drugi, najchętniej oglądalny film 2020 roku studia Warner Bros. Cały świat żyje obecnie tematem koronawirusa. Szybko rozprzestrzeniający się wirus COVID-19 mocno zaburzył codzienność ludzi w każdym państwie, w którym się pojawił. Zaleca się, by ludzie nie wychodzili z domów, częściej dbali o higienę osobistą, w szczególności nie dotykali swojej twarzy, korzystali ze środków dezynfekujących. Mówi się wprost, że ludzie na całym świecie przechodzą tak zwaną fazę przeobrażenia, czyli moment, w którym próbujemy poradzić sobie z kryzysem. Czyżby reżyser filmu Contagion – Epidemia strachu przewidział, co nas czeka?  Już dziewięć lat temu podczas premiery produkcji, nie miał wątpliwości, że wybuch epidemii jest nieunikniony...

Film o epidemii - Contagion – Epidemia strachu 

Nie ma wątpliwości, że życie podczas pandemii koronawirusa jest nietypowym zjawiskiem, a dla wielu wyjątkowo przerażającym. Niewielu jednak wie, że mimo kolejnych wieści na temat wirusa, sporo ludzi zaczęło szukać filmów i seriali o podobnej tematyce. Najlepszym tego przykładem jest dziś pod wieloma względami prorocza produkcja Contagion – epidemia strachu Stevena Soderbergha z 2011 roku, która uznana została za jeden z najpopularniejszych filmów 2020 roku.

Film o epidemii 2011 Contagion – Epidemia strachu
Fot. Mat. prasowe

Dlaczego w takim czasie oglądamy filmy o epidemii? Jak mówi w rozmowie z Gadżetomanią psycholog Marta Gostkowska: „Filmy pomagają oswoić lęk, spojrzeć na sytuacje, których się boimy, z bezpiecznej odległości. Dają też pewne poczucie kontroli — lęk w tej formie można zawsze "wyłączyć" i spokojnie wrócić do naszej rzeczywistości, która wydaje się być odległa od tego, co widzimy na ekranie. To samo dotyczy filmów na temat epidemii —  to, co w życiu jest poza naszą kontrolą, na ekranie, z perspektywy widza, wydaje się być łatwiejsze do opanowania. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że mechanizm ten może być złudny, a przekaz płynący z filmów może tylko nasilić obawy i być nieadekwatny do realnego zagrożenia”. 

Film o epidemii 2011 Contagion – Epidemia strachu
Fot. Mat. prasowe

Nic dziwnego, że film Contagion – Epidemia strachu cieszy się tak wielką popularnością. Co ciekawe już podczas premiery filmu w 2011 roku reżyser mówił: „Podczas zbierania materiałów do filmu zauważyłem dwie niepokojące rzeczy. Jedną z nich było to, że każdy, z kim rozmawialiśmy, mówił, że czekamy na coś naprawdę dużego. O depresję przyprawiało mnie kilka opowieści ludzi, którzy znaleźli się w sytuacji, w której polityka powstrzymywała ich przed robieniem tego, co powinni. Pojawiali się w miejscach wybuchu epidemii wyleczalnej choroby z lekarstwami gotowymi do użycia. Ale z powodu napiętej sytuacji politycznej, nie pozwolono im zapobiec śmierci wielu ludzi”, zdradził w rozmowie z dziennikarzem magazynu Uproxx.

Film o epidemii 2011 Contagion – Epidemia strachu
Fot. Mat. prasowe

Choć sam reżyser nie wypowiedział się jeszcze na temat obecnej sytuacji, głos zabrał scenarzysta filmu, Scott Z. Burns: „To było bardzo dziwne uczucie, kiedy ludzie mówili mi: "Niesamowite, jak dużo jest podobieństw" [między filmem a rzeczywistością — przyp. red.]. Nie wydaje mi się to jednak zaskakujące, ponieważ naukowcy, z którymi rozmawiałem, a było ich wielu, wszyscy mówili, że to kwestia "kiedy", a nie "jeśli"”, cytuje jego słowa dla serwisu Slate onet.pl. Dlaczego to właśnie ten film podbija od kilku tygodni internet?

Contagion – Epidemia strachu  o czym?

O czym jest film Contagion – Epidemia strachu? „Gdy pojawia się śmiertelny, przenoszony drogą powietrzną wirus, który może zagrozić całej ludzkości, środowisko medyczne na całym świecie próbuje znaleźć szczepionkę i powstrzymać szerzącą się panikę. Sytuacja wymyka się jednak spod kontroli. Naukowcy, wojskowi, Światowa Organizacja Zdrowia i zwykli cywile mobilizują się w poszukiwaniu lekarstwa, zanim będzie za późno”, czytamy na filmwebie. Na ekranie pojawiają się m.in. Matt Damon, Kate Winslet, Marion Cotillard, Jude Law czy Gwyneth Paltrow. Fanów mocnych produkcji zaciekawiła scena, w której jedna z bohaterek (grana przez Gwyneth Paltrow) okazuje się być pacjentem zero. Zjadła zatrute mięso, które zostało zainfekowane przez zarażonego nietoperza. Internauci zwracają uwagę na to, że jakiś czas temu z powodu koronawirusa, chińskie władze zakazały handlu zwierzętami na terenie całego kraju. Naukowcy są bowiem przekonani, że najprawdopodobniej wirus przeszedł na człowieka z dzikiego zwierzęcia - ptaka lub z ssaka. Nic dziwnego, że wielu sięga po tę produkcję, by samemu przekonać się, jak kończy się ta historia...

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun.  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.