Isabelle Huppert
Fot. Getty Images
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Isabelle Huppert za rolę zgwałconej kobiety, która mści się na oprawcy, zgarnęła Złotego Globa. Walczy o Oscara i Cezara

Weronika Bruździak-Gębura 2 lutego 2017 07:45
Isabelle Huppert
Fot. Getty Images

Ten rok należy do Isabelle Huppert. Od lat jest uznawana za jedną z najciekawszych i najodważniejszych aktorek swojego pokolenia. 63-letnia Francuzka dostała już Złotego Globa, a ostatnio została nominowana do Oscara i Cezara za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą.

Deszcz nominacji

Isabelle Huppert - dzisiaj to nazwisko jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Francuska aktorka za rolę w filmie „Elle” Paula Verhoevena (tego od „Nagiego instynktu”) została nominowana do Cezarów - najważniejszych nagród filmowych we Francji, nazywanych „europejskimi Oscarami”. Huppert podbija też rynki zagraniczne. Za rolę zgwałconej kobiety, która mści się na swoim oprawcy, dostała już Złotego Globa dla najlepszej aktorki. Pod koniec stycznia została nominowana do Oscara. Stanie do konkursu z największymi hollywoodzkimi gwiazdami, takimi jak Natalie Portman, Emma Stone czy Meryl Streep. I wcale nie jest bez szans.

Polecamy też: Meryl Streep, Ryan Gosling, Emma Stone. Bardzo elegancka sesja laureatów Złotych Globów

Najważniejsze role Isabelle Huppert

Po raz pierwszy zrobiło się o niej głośno, gdy w Cannes okrzyknięto ją najlepszą aktorką 2001 roku za rolę w „Pianistce” Michaela Hanekego. Huppert wcieliła się w postać nauczycielki gry na pianinie, która skrywa sadomasochistyczne fantazje. 63-letnią aktorkę mogliśmy podziwiać też w takich filmach jak „Miłość”, „8 kobiet” czy „Głośniej od bomb”. Grała u największych francuskich reżyserów: Jeana Luca-Godarda i Claude’a Chabrola. W „Sprawie kobiet” tego ostatniego zagrała ostatnią Francuzkę w historii, która została skazana na karę śmierci za przeprowadzanie zabiegów aborcji.

Wracając do „europejskich Oscarów”, Isabelle Huppert jest aktorką, która jest najczęściej nominowaną aktorką w do Cezarów. Jednak mimo piętnastu nominacji, wygrała tylko raz - w 1995 roku za rolę w filmie „Ceremonia”.

Czy dostanie kolejnego Cezara i pierwszego Oscara w karierze? Przekonamy się już wkrótce: 24 lutego (Cezary) i 26 lutego (Oscary).

Polecamy też: Jedna z nich dostanie Oscara! Poznaliśmy listę aktorek nominowanych za najlepszą rolę kobiecą​

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.