ZE ŚWIATA FILMU

Nie tylko Zmierzch... Oto najlepsze filmy o wampirach!

Widzieliście już wszystkie?

Ida Marszałek 6 czerwca 2020 17:15

Wszystko zaczęło się w 1922, za sprawą filmu Friedricha Wilhelma Murnaua Nosferatu – symfonia grozy.  Ta wczesna niemiecka produkcja ekspresjonistyczna odegrała bardzo ważną rolę w kształtowaniu światowej kinematografii.  Nie dziwi fakt, że głównym bohaterem jednego z pierwszych horrorów w historii kina był właśnie wampir. Krwiożercze, a zarazem uwodzicielskie, demoniczne bestie, o wyglądzie zbliżonym do ludzkiego nieodmiennie wywołują naszą fascynację. Film grozy mocno inspirujący się powieścią Dracula Brama Stokera był punktem zapalnym dla kulturowego "szału", który trwa do dziś. Pojawili się naśladowcy Murnaua, którzy również pragnęli zinterpretować historię legendarnego potwora zawartą w słynnej książce - Tod Browning, który w 1931 roku nakręcił Draculę z fantastycznym Belą Lugosi, czy Werner Herzog, który wziął się za temat niemal 60 lat później w swoim Nosferatu wampir. Istoty, które odcisnęły piętno na wielu ludowych wierzeniach, niezwykle szybko zostały wchłonięte przez popkulturę. Wampir stał się głównym bohaterem Zmierzchu, jednej z najsłynniejszych serii powieściowych dla młodzieży autorstwa Stephenie Meyer. A na jej podstawie nakręcono jeden z największych kinowych hitów na świecie. Zmierzch to jednak nie jedyny współczesny film opowiadający o losach demonicznych krwiopijców. A już na pewno nie ten najbardziej przerażający. Na które produkcje warto zwrócić uwagę? Oto lista najlepszych!

"Zmierzch" reż. Catherine Hardwicke

Ten słynny młodzieżowy romans przedstawia upiorne stworzenia w nieco lżejszym wydaniu. Zmierzch skupia się na podzieleniu wampirów - na tych "dobrych", którzy świadomie zrezygnowali z ludzkiej krwi i tych "złych", którzy zabijając zaspokajają swoje potrzeby. Do tej pierwszej grupy należy Edward, ponad 100-letni wampir, o wyglądzie 17-latka, który stłumił w sobie pragnienie i stara się żyć jak zwyczajny młody człowiek. Pewnego dnia do jego szkoły trafia nowa uczennica - Bella. Zapach jej krwi oszałamia wampira i sprawia, że nie może się opanować. Dziewczyna zaczyna go też fascynować. Nie jest w stanie odczytać jej myśli, chociaż bez problemu wdziera się w umysły wszystkich naokoło. Postanawia zbliżyć się do Belli, choć dla niej oznacza to śmiertelne niebezpieczeństwo. Jednak dziewczyna również ulega fascynacji i pragnie za wszelką cenę poznać najbardziej tajemniczego chłopaka w szkole.

Zmierzch, filmy o wampirach
Fot. Materiały prasowe

"Tylko kochankowie przeżyją" reż. Jim Jarmusch

A oto jedne z najbardziej niebezpiecznych, legendarnych stworzeń w perspektywie Jima Jarmusha. Amerykański reżyser niezależny słynie z wyrazistego stylu. Jego filmy skupiają się na procesie 'trwania", celebrują każdą, nawet najbardziej zwyczajną, chwilę. To co inny reżyser wyciąłby w montażowni, zdaje się dla Jarmusha najbardziej cenne. Cóż jednak może być zwyczajnego w życiu istot tak niezwykłych jak wampiry? Okazuje się, że one również mogą wpaść w rutynę życia, szczególnie, że ludzkie lata to dla nich godziny. Zamknięte w bogato zdobionych perskimi dywanami pokojach bez końca odtwarzają winylowe płyty, zaczytują się w klasykach i rozmyślają. Są pokojowo nastawione do ludzi - pożywienie zdobywają w bankach krwi. Co daję im siłę do tego monotonnego, pozbawionego ekscytacji życia? Oczywiście miłość.

Tylko kochankowie przeżyją, filmy o wampirach
Fot. Materiały prasowe

"Dracula" reż. Francis Ford Coppola

Nie stroniący od kiczowatych efektów Dracula Coppoli, to jeden z filmów kultywujących historię rozpoczętą przez Brama Stokera. W tej pełnej największych hollywoodzkich gwiazd (Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves) wersji wampir jest demonem w pełnym tego słowa znaczeniu, choć jego geneza również wzbudza współczucie. Akcja toczy się w dwóch przestrzeniach czasowych: XV wieku, kiedy rumuński książę Vlad traci ukochaną i z rozpaczy wyrzeka się wszystkiego co święte oraz XIX wieku, kiedy już pod postacią wampira arystokrata odnajduje w Anglii kobietę łudząco podobną do swojej zmarłej narzeczonej.

Dracula, filmy o wampirach
Fot. Materiały prasowe

'Wywiad z wampirem" reż. Neil Jordan

Kolejny przykład dobrego wampira, który zrezygnował z zabijania chcąc uratować pozostałe w nim człowieczeństwo. Louis de Pointe du Lac (Brad Pitt) pogrąża się w rozpaczy po starcie żony i córki. Cierpiącego człowieka odwiedza tajemniczy Lestat de Lioncourt (Tom Cruise). Obiecuje położyć kres udręce bohatera i przemienia go w wampira, a także obdarza nieśmiertelnością. Dwieście lat później Louis postanawia opowiedzieć komuś swoją niezwykłą historię. Udziela więc wywiadu dziennikarzowi z San Francisco.

Wywiad z wampirem, filmy o wampirach
Fot. Materiały prasowe

"Zagadka nieśmiertelności" reż. Tony Scott

Przepełniona niesamowitym klimatem Zagadka nieśmiertelności to z pewnością jeden z najbardziej stylowych horrorów w historii. Artyzmu dodaje mu idealnie dobrana obsada: Susan Sarandon, Catherine Deneuve i David Bowie operujący cudownie zachrypniętym głosem. Tym razem czarnym charakterem jest wampirzyca - Miriam Blaylock (Deneuve) - która zapewnia sobie wieczną młodość żywiąc się krwią swoich kochanków. W zamian, wybrani przez nią mężczyźni otrzymują nieśmiertelność. Ich szczęście trwa jednak tylko kilkaset lat. Później mężczyźni zaczynają gwałtownie się starzeć, by resztę wieczności spędzić w stanie wegetatywnym. Kiedy kolejny kochanek Miriam - John (Bowie) - zaczyna dostrzegać u siebie postępujące oznaki starzenia, udaje się do pracującej nad eliksirem młodości doktor Sarah Roberts (Sarandon).

Zagadka nieśmiertelności, filmy o wampirach
Fot. Materiały prasowe

"Pozwól mi wejść" - reż. Tomas Alfredson

Adaptacja szwedzkiej powieści Johna Ajvide Lingqvista. Bohaterami tej przerażającej wampirycznej opowieści są dzieci. Dwunastoletni Oskar jest nękany w szkole przez silniejszych kolegów. Chłopak zamyka się w sobie i nie pozwala nikomu do siebie zbliżyć. Jedyna osoba, przy której czuje się swobodnie to poznana niedawno dziewczyna z sąsiedztwa - Eli. Wkrótce Oskar zauważa wokół swojej przyjaciółki wiele niepokojących zjawisk. Jego fascynacja i potrzeba bliskości jest jednak dużo silniejsza niż strach.

Pozwól mi wejść, filmy o wampirach
Fot. Materiały prasowe

"Straceni chłopcy" - reż. Joel Schumacher

Tym razem demoniczne wampiry w wydaniu komediowym, a na dodatek prosto z lat 80. - okresu szczególnego urodzaju w gatunku filmów grozy. Bohaterami Straconych chłopców są dwaj bracia - Sam i Michael - którzy przeprowadzają się z mamą do miasteczka Santa Carla. Grasuje tam tajemniczy gang "straconych chłopców". W miasteczku dochodzi również do podejrzanych zniknięć. Starszy Michael zostaje wciągnięty do grupy nastoletnich chuliganów. Młodszy Sam postanawia mu pomóc, korzystając z rad swoich kolegów -  wielbicieli komiksów.

Straceni chłopcy, filmy o wampirach
Fot. Materiały prasowe

"Od zmierzchu do świtu" - reż. Robert Rodriguez

Krwawy "rollercoaster" w stylu duetu Robert Rodriguez - Quentin Tarantino. W tym przypadku wampiry, to kreatury, które stają na drodze dwóch braci-morderców. Seth (George Clooney) i Richard Gecko (Quentin Tarantino) wraz z zakładnikami uciekają przed policją do Meksyku. Po przekroczeniu granicy postanawiają poczekać w miejscowym klubie nocnym Titty Twister. Tam ma dołączyć do nich ich przyjaciel Carlosa (Cheech Marin). Okazuje się jednak, że w klubie aż roi się od wampirów. By nacieszyć się wolnością, bracia będą musieli pokonać wszystkie demony. Jak w każdym filmie słynnych twórców, krew leje się strumieniami. Ale poza malowniczymi scenami walki w historii zapisała się także ponętna scena tańca erotycznego w wykonaniu Salmy Hayek.

Od zmierzchu do świtu, filmy o wampirach
Fot. Materiały prasowe

"Co robimy w ukryciu" - reż. Taika Waititi

Film reżysera oscarowego Jojo Rabbit, oczywiście w typowym dla niego, komediowym tonie. Udająca dokument produkcja przedstawia historię wampirów zamieszkujących współczesną Nową Zelandię. Cztery wiekowe wampiry Petyr, Deacon, Vladislav i Viago - żyją pod jednym dachem i zmagają się z codziennymi trudami. Ich życie skomplikuje dodatkowo niespodziewane pojawienie się Nicka - bardzo młodego wampira, który przemienił się w wyniku ugryzienia Petyra.

Co robimy w ukryciu, filmy o wampirach
Fot. Materiały prasowe

"Postrach nocy" - Craig Gillespie

W filmie Postrach nocy demoniczne oblicze przyjmuje uwodzicielski Colin Farrell. Kiedy wampir Jerry wprowadza się do nowego domu, jedyną osobą zdającą się dostrzegać zagrożenie, jest jego nastoletni sąsiad Charlie. Chłopak postanawia samotnie rozprawić się z potworem.

Postrach nocy, filmy o wampirach
Fot. Materiały prasowe

Który film o wampirach podobał Wam się najbardziej? 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.