Piotr Trojan, Tomasz Komenda
Fot. ROBERT PAŁKA
O TYM JEST GŁOŚNO

Powstaje film o sprawie Tomasza Komendy! Znamy szczegóły

Kto wystąpi w głównych rolach? Zobacz pierwsze zdjęcia z planu

Konrad Szczęsny 29 listopada 2019 17:41
Piotr Trojan, Tomasz Komenda
Fot. ROBERT PAŁKA

Na ekrany kin trafi we wrześniu 2020 roku. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” będzie debiutem reżyserskim Jana Holoubka. W tytułową postać wcieli się Piotr Trojan, zaś w innych rolach zobaczymy m.in. Agatę Kuleszę czy Jana Frycza. 

Film o Tomaszu Komendzie: szczegóły, obsada

Ta sprawa wstrząsnęła Polską. W połowie marca zeszłego roku Tomasz Komenda został zwolniony z więzienia po 18 latach niesłusznej odsiadki za domniemane morderstwo, jakiego miał dokonać w noc sylwestrową 1996/1997 w Miłoszycach niedaleko Wrocławia. O losach mężczyzny informowały serwisy w całym kraju, sprawa nie schodziła z pierwszych stron gazet.

Kwestią czasu było aż twórcy zainspirują się dramatyczną historią 42-latka. Prace na filmem już ruszyły, na ekrany kin ma trafić w 2020 roku. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, bo taki tytuł będzie nosił, ma „ujawnić sensacyjne kulisy wydarzeń, które wstrząsnęły Polską”. Za produkcję obrazu odpowiada TVN.

Za kamerą po raz pierwszy stanie Jan Holoubek, zaś w rolę główną wcieli się Piotr Trojan („Chce się żyć”, „Pułapka”). Na dużym ekranie zobaczymy również Agatę Kuleszę („Zabawa zabawa”, „Zimna wojna”, „Moje córki krowy”, „Ida”), Jana Frycza („Psy 3. W imię zasad”, „Kurier”, „Legiony”), Andrzeja Konopkę („Kler”, „Atak paniki”, „Pokot”), Magdalenę Różczkę („1800 gramów”, „Podatek od miłości”, „Listy do M. 3”) i Dariusza Chojnackiego („Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Fuga”, „Odnajdę Cię”).

Film o Tomaszu Komendzie: fabuła

Film ma być dramatem sensacyjnym, opartym na prawdziwych wydarzeniach. 

„To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?”, czytamy w informacji prasowej.

Sprawa Tomasza Komendy

Miał zaledwie 23 lata, gdy jego życie zmieniło się o 180 stopni. Mimo że dowody na to nie wskazywały, Tomasz Komenda trafił do więzienia. Przez sąd I instancji został skazany na 15 lat więzienia. Sąd Apelacyjny zwiększył wyrok aż do 25 lat. W zakładzie karnym przeszedł przez piekło. Znęcano się nad nim fizycznie oraz psychicznie, próbowano go także zgwałcić. Traumatyczne wspomnienia pozostaną w nim na zawsze. Media wiele razy donosiły o tym, że stan psychiczny Tomasza Komendy jest bardzo niestabilny, miewa on często okresy załamania. 

Za kratkami spędził 18 lat życia – prawie dwie dekady. Na wolność wyszedł w marcu 2018 roku, gdy miał 41 lat. W maju został uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Od tamtej pory stara się żyć normalnie na tyle, na ile to możliwe. Wciąż jednak zmaga się z demonami przeszłości i wspomnieniami piekła, przez które przeszedł w więzieniu.

„Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy”, podkreślają twórcy filmu.

Podają, że zdjęcia powstawały w kilku miastach Polski, w tym we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu. Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny.

Tomasz Komenda o filmie

„Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi”, podkreśla 42-latek.

„Lektura scenariusza wywołała we mnie ogromną złość i bezradność. Dlaczego nikt nic wtedy nie zrobił? Dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło? Z kolei finał to wielkie wzruszenie, niezmienne przy każdej kolejnej wersji tekstu. Jestem przekonany, że widzowie podzielą te emocje”, dodaje odtwórca głównej roli, Piotr Trojan.

„To, że Tomek Komenda odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił, wiedzą niemal wszyscy. Natomiast mało kto wie o kulisach sprawy i trójce bohaterów, którzy ryzykując niemal wszystko, wyciągnęli go z więziennego piekła. Historia Tomka w szerszym kontekście uczy, że choćbyśmy popadli w największe życiowe tarapaty, sytuację wydawać by się mogło absolutnie bez wyjścia, zawsze istnieje możliwość, że pojawi się ktoś, kto wyciągnie do nas dłoń. Chciałbym, żeby nasz film dał nadzieję wszystkim tym, którzy myślą, że nie ma dla nich już szans”, podkreśla Jan Holoubek, reżyser.

Szczegóły filmu o Tomaszu Komendzie

25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY 

w kinach od 18 września 2020

Gatunek: dramat/sensacyjny

Produkcja: TVN, Polska 2020

Scenariusz: Andrzej Gołda

Reżyseria: Jan Holoubek

Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek

Producent: Anna Waśniewska-Gill

Kierownik produkcji: Krzysztof Łojan

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej  

Piotr Trojan i Tomasz Komenda na planie filmu:

Piotr Trojan i Tomasz Komenda na planie filmu
Fot. ROBERT PAŁKA

Sprawa Tomasza Komendy wstrząsnęła Polską. Spotkał się z nim także papież Franciszek:

Tomasz Komenda, Tomasz Komenda u Franciszka
Fot. PAP

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.