Złoty Lew dla filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”
Fot. FACEBOOK FPFF
ZE ŚWIATA FILMU

Animacja Zabij to i wyjedź z tego miasta Mariusza Wilczyńskiego laureatem Złotych Lwów

Zakończył się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ksenia Krasko 12 grudnia 2020 20:59
Złoty Lew dla filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”
Fot. FACEBOOK FPFF

Film animowany Zabij to i wyjedź z tego miasta Mariusza Wilczyńskiego otrzymał Złote Lwy podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni! Jest to wyjątkowa nagroda, ponieważ po raz pierwszy w historii festiwalu statuetkę dla najlepszego filmu zdobyła pełnometrażowa animacja.

Złote Lwy dla filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” na 45. FPFF

Zwycięzców konkursu głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych ogłoszono podczas gali transmitowanej w TVP Kultura. Ze względu na obostrzenia, związane z epidemią koronawirusa, laureaci nie byli obecni w Gdyni, ale nagrali podziękowania, które wyświetlano w trakcie uroczystości.

Złote Lwy 45. FPFF dla najlepszego filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producentki Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior. Srebrne Lwy otrzymali reżyser Magnus von Horn i producent Mariusz Włodarski za film Sweat.

Nagrody za role główne trafiły do Magdaleny Koleśnik z filmu Sweat, oraz Piotra Trojana z filmu 25 lat niewinności Jana Holoubka. Najlepsze kreacje drugoplanowe stworzyli Aleksandra Konieczna w Sweat i Tomasz Włosok w Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa Macieja Kawulskiego.

Platynowe Lwy, czyli nagrody za całokształt twórczości ufundowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odebrali reżyserzy Andrzej Barański i Feliks Falk.

Nagrody w Konkursie Głównym przyznało Jury 45. FPFF w Gdyni: Lech Majewski (Przewodniczący), Grażyna Błęcka-Kolska, Marcin Lenarczyk, Ryszard Lenczewski, Dorota Masłowska, Jan P. Matuszyński, Cezary Pazura, Klaudia Śmieja-Rostworowska.

Lista wszystkich laureatów dostępna na portalu FPFF

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” - opis filmu

Jak czytamy na oficjalnym portalu FPFF, dzieło Mariusza Wilczyńskiego to przejmująca opowieść o czasie i przemijaniu, której realizacja trwała 14 lat. Reżyser powraca w niej do lat dzieciństwa i młodości. Wspomina swoich rodziców i najlepszego przyjaciela Tadeusza Nalepę. Film to także plastyczne, autorskie, sentymentalne spojrzenie twórcy na jego rodzinne miasto – Łódź.

To pierwszy pełnometrażowy film reżysera. Głosu postaciom użyczyli m.in. Andrzej Wajda, Krystyna Janda, Andrzej Chyra, Marek Kondrat, Irena Kwiatkowska, Anna Dymna, Maja Ostaszewska, Daniel Olbrychski. 

Źródło: festiwalgdynia.pl, Polsat News

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.