Brad Pitt w filmie Netflixa
Fot. materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Brad Pitt po raz pierwszy na ekranie od czasu rozstania z Angeliną Jolie! Kogo zagrał w nowym filmie Netflixa?

Weronika Bruździak-Gębura 11 kwietnia 2017 06:00
Brad Pitt w filmie Netflixa
Fot. materiały prasowe

Brad Pitt po raz pierwszy na ekranie od czasu rozwodu z Angeliną Jolie! 53-latek zagrał w filmie „Machina wojenna” Netflixa. Opowiada historię kontrowersyjnego amerykańskiego generała, który dowodził operacją wojskową w Afganistanie i odszedł z armii w aurze skandalu.

Brad Pitt po raz pierwszy na ekranie od czasu rozstania z Angeliną Jolie

W filmie wyprodukowanym przez serwis Netflix Brad Pitt wciela się w postać amerykańskiego generała, Stanleya McChrystala, którego błyskotliwa kariera na dowódcę sił NATO w Afganistanie zakończyła się spektakularnym skandalem. Wszystko przez artykuł (a później książkę) młodego dziennikarza, Michaela Hastingsa, przy którym generał i jego współpracownicy nie potrafili utrzymać języka za zębami. 

Za scenariusz i reżyserię odpowiada David Michôd (znany z obsypanego nagrodami „Królestwa zwierząt”). W filmie wystąpi też Tilda Swinton i Ben Kingsley. Premiera „Machiny wojennej” odbędzie się 26 maja w serwisie Netflix. Oto zwiastun produkcji:

Książka, na podstawie której powstał serial z Bradem Pittem

Wszystko zaczęło się w czerwcu 2010 roku, gdy magazyn „Rolling Stone” opublikował artykuł Michaela Hastingsa opisujący zachowanie generała. Stanley McChrystal był wtedy dowódcą Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa NATO (ISAF) podczas wojny w Afganistanie. W artykule Hastings ujawnił obelżywe i szydercze uwagi generała pod adresem najważniejszych urzędników państwowych, między innymi amerykańskiego ambasadora w Afganistanie, Karla W. Eikenberry’ego, czy wiceprezydenta USA, Joe Bidena. Chociaż McChrystal nie skrytykował wprost Baracka Obamy, zrobił to pośrednio krytykując jego najbliższych współpracowników. Mimo oficjalnych przeprosin, McChrystal został wezwany na dywanik do Białego Domu i zwolniony ze służby.

Jak 30-letniemu dziennikarzowi udało się wywołać taką burzę? Początkowo Hastings miał przeprowadzić z generałem zwykły wywiad, jednak w wyniku wybuchu wulkanu na Islandii i odwołania wszystkich lotów (przez co kilku europejskich przywódców miało problem z przybyciem na pogrzeb prezydenta Lecha i Marii Kaczyńskich), wybrali się na wyjazd do Berlina autokarem. Wtedy reporter usłyszał zakulisowe rozmowy McChrystala i jego najbliższych współpracowników, które później opisał w artykule dla „Rolling Stone”. 

W styczniu 2012 roku Michael Hastings wydał książkę „The Operators”, opisującą szczegóły tej podróży, która zawierała obszerne cytaty z ponad 20-godzinnego nagrania, które zrobił wtedy dziennikarz. Jego książka stała się bestsellerem „New York Timesa”. Hastings opisał w niej między innymi rozmowy z zakrapianej imprezy, gdy współpracownicy generała kierowali do niego pytania typu „Chyba nas nie wsypiesz, prawda?” i mówili „Zabijemy cię, jeśli nie spodoba nam się to, co napiszesz”.

Dziennikarz odebrał to jako żart. Nikomu niczego nie udowodniono, jednak Michael Hastings zginął w wypadku samochodowym w Los Angeles, gdy jego Mercedes C250 Coupe jadąc z zawrotną prędkością roztrzaskał się o palmę i stanął w płomieniach. Biuro koronera uznało, że był to wypadek, jednak kilka tygodni po jego śmierci pojawiły się teorie spiskowe, że ktoś maczał w tym palce. Główne podejrzenia dotyczyły samochodu i tego, że ktoś zhakował systemy komputerowe w jego Mercedesie. Z kolei przyjaciele dziennikarza udostępnili maila, którego Hastings wysłał im dzień przed wypadkiem. W wiadomości stwierdził, że „jest na tropie wielkiego skandalu” i „czuje, że jest śledzony przez FBI”. Podobno jego nowy tekst miał dotyczyć ówczesnego dyrektora CIA, Johna O. Brennana.

Jak będzie wyglądało przeniesienie tej pełnej tajemnic historii na ekran? Przekonamy się już 26 maja.

Polecamy też: Angelina Jolie nakręciła film dla Netflixa. Opowiada o jednym z najsłynniejszych mordów XX wieku

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?