Qjestkobieta, viva.pl
Fot. eastnews
ZE ŚWIATA FILMU

W filmach o Bondzie w tę kultową postać zawszę wcielał się mężczyzna. W rzeczywistości słynny Q jest... kobietą

MARCIN MARCZAK 29 stycznia 2017 19:15
Qjestkobieta, viva.pl
Fot. eastnews

Szefem działu naukowego brytyjskiego wywiadu MI6 jest kobieta. Informację, która do reszty wstrząsnęła światowym mizoginizmem przekazał szef MI6 Alex Younger, występując na uroczystej gali wręczenia nagród kobietom pracującym w branży komputerowej - Women in IT Awards.  - Prawdziwa Q nie może doczekać się spotkania z wami i jestem zaszczycony powiedzieć wam, że prawdziwa Q jest kobietą - powiedział, szef MI6, który zresztą sam po raz pierwszy publicznie pojawił się dopiero w grudniu.

 

Polecamy też: Tom Hardy, Daniel Craig czy Tom Hiddleston? Który z nich zagra Jamesa Bonda w nowej części serii?

 

Nazwisko prawdziwej Q pozostaje nieznane. Tak samo jak jej wszystkich poprzedników. Skąd zatem zdziwienie faktem, że gadżety dla brytyjskich agentów przygotowuje kobieta?  Sęk w tym, że  cała seria filmów o agencie 007 sprawiła, że do ludzkiej świadomości Q wdarł się pod postacią  mężczyzny. Najpierw ma dość stateczny wygląd Desmonda Lewlyna, który wcielał się w postać  przez 36 lat (a mimo tego na ekranie był łącznie przez 30 minut). Potem na krótko zastąpiła go gwiazda Latającego Cyrku Monthy Phytona Johna Clease. Natomiast od 2006 r. Q gra Ben Whishaw. Kompletnie inny od poprzedników zdecydowanie młodszy, który już nie oferuje Bondowi strzelającego z lasera samochodu tylko walczy w obronie Imperium przy pomocy komputera. - Oczekiwałeś strzelającego długopisu? Już się w to nie bawimy – mówi do 007 w pamiętnej scenie z Cassino Royal. I choć delikatnej urody Whishaw wydawał się najbardziej zniewieściałym Q w historii, to rzeczywistość przerosła filmowa fikcję. Przynajmniej w kwestii równouprawnienia.

 

Trzeba jedna zaznaczyć, że i twórcy filmów o najsłynniejszym agencie Jej Królewskiej Mości. Dokładali starań by walczyć z mizoginizmem w strukturach brytyjskiego wywiadu. Przez 20 ostatnich lat rolę szefowej całego MI6 grała Judi Dench, będąc zarówno szefową Bonda – granego przez Pierce'a Brosnana jak i Daniela Craiga. Także postać Moneypenny bardzo ewaluowała. Od kompletnie nieporadnej wpatrzonej w Bonda sekretarki, po graną przez Naomi Watts niezależną i pełną seksapilu agentkę.

 

Pytanie, czy Bonda też kiedyś stanie się kobietą pozostaje otwarte.

Zobacz też: „Vanity Fair” pokazało tegoroczną listę najlepszych aktorek. Kto był na poprzednich okładkach?

 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.