Qjestkobieta, viva.pl
Fot. eastnews
ZE ŚWIATA FILMU

W filmach o Bondzie w tę kultową postać zawszę wcielał się mężczyzna. W rzeczywistości słynny Q jest... kobietą

MARCIN MARCZAK 29 stycznia 2017 19:15
Qjestkobieta, viva.pl
Fot. eastnews

Szefem działu naukowego brytyjskiego wywiadu MI6 jest kobieta. Informację, która do reszty wstrząsnęła światowym mizoginizmem przekazał szef MI6 Alex Younger, występując na uroczystej gali wręczenia nagród kobietom pracującym w branży komputerowej - Women in IT Awards.  - Prawdziwa Q nie może doczekać się spotkania z wami i jestem zaszczycony powiedzieć wam, że prawdziwa Q jest kobietą - powiedział, szef MI6, który zresztą sam po raz pierwszy publicznie pojawił się dopiero w grudniu.

 

Polecamy też: Tom Hardy, Daniel Craig czy Tom Hiddleston? Który z nich zagra Jamesa Bonda w nowej części serii?

 

Nazwisko prawdziwej Q pozostaje nieznane. Tak samo jak jej wszystkich poprzedników. Skąd zatem zdziwienie faktem, że gadżety dla brytyjskich agentów przygotowuje kobieta?  Sęk w tym, że  cała seria filmów o agencie 007 sprawiła, że do ludzkiej świadomości Q wdarł się pod postacią  mężczyzny. Najpierw ma dość stateczny wygląd Desmonda Lewlyna, który wcielał się w postać  przez 36 lat (a mimo tego na ekranie był łącznie przez 30 minut). Potem na krótko zastąpiła go gwiazda Latającego Cyrku Monthy Phytona Johna Clease. Natomiast od 2006 r. Q gra Ben Whishaw. Kompletnie inny od poprzedników zdecydowanie młodszy, który już nie oferuje Bondowi strzelającego z lasera samochodu tylko walczy w obronie Imperium przy pomocy komputera. - Oczekiwałeś strzelającego długopisu? Już się w to nie bawimy – mówi do 007 w pamiętnej scenie z Cassino Royal. I choć delikatnej urody Whishaw wydawał się najbardziej zniewieściałym Q w historii, to rzeczywistość przerosła filmowa fikcję. Przynajmniej w kwestii równouprawnienia.

 

Trzeba jedna zaznaczyć, że i twórcy filmów o najsłynniejszym agencie Jej Królewskiej Mości. Dokładali starań by walczyć z mizoginizmem w strukturach brytyjskiego wywiadu. Przez 20 ostatnich lat rolę szefowej całego MI6 grała Judi Dench, będąc zarówno szefową Bonda – granego przez Pierce'a Brosnana jak i Daniela Craiga. Także postać Moneypenny bardzo ewaluowała. Od kompletnie nieporadnej wpatrzonej w Bonda sekretarki, po graną przez Naomi Watts niezależną i pełną seksapilu agentkę.

 

Pytanie, czy Bonda też kiedyś stanie się kobietą pozostaje otwarte.

Zobacz też: „Vanity Fair” pokazało tegoroczną listę najlepszych aktorek. Kto był na poprzednich okładkach?

 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.