ZE ŚWIATA FILMU

Premiera The Other Lamb Małgorzaty Szumowskiej odbędzie się na Festiwalu Filmowym w Toronto

Czy to pierwszy krok w drodze po Oscara?

Weronika Kostyra 25 lipca 2019 14:44
Małgorzata Szumowska
Fot. East News

W programie tegorocznego Festiwalu Filmowego w Toronto, który odbędzie się we wrześniu, znalazł się najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej The Other Lamb. Będzie on wyświetlany w sekcji pokazów specjalnych. To największa produkcja w dorobku polskiej reżyserki. Jest to też jej pierwszy film anglojęzyczny. Festiwal Filmowy w Toronto jest najważniejszym festiwalem filmowym Ameryki Północnej. Często jest też pierwszym krokiem dla filmu w drodze po Oscara.  

„The Other Lamb” Małgorzaty Szumowskiej na Festiwalu w Toronto

The Other Lamb młodej dziewczyny, wychowanej w sekcie pod przewodnictwem Shepherda. Po świętym rytuale, któremu zostaje poddana, zaczyna mieć wizje. Rzeczywistość i wszystko, w co wierzyła do tej chwili, wydają jej się potem wątpliwe. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 11 lutego i powstają w Irlandii. Ich autorem jest Michał Englert.

To duże wyróżnienie dla najczęściej nagradzanej polskiej reżyserki. Jej film na festiwalu będzie miał swoją światową premierę i zostanie pokazany obok produkcji, takich jak Joker z Joaquinem Phoenixem, Ford v. Ferrari z Chrstianem Balem i Mattem Damonem czy Ból i blask Pedro Almodovara.

To kolejny międzynarodowy sukces Małgorzaty Szumowskiej. Na festiwalu w Berlinie jako pierwsza Polka zdobyła dwa Srebrne Niedźwiedzie za filmy Body/Ciało (w kategorii najlepsza reżyseria) i Twarz (najlepszy film – Grand Prix Jury). Jest też laureatką Europejskiej Nagrody Filmowej publiczności za Body/Ciało. W ubiegłym roku zasiadała w jury Festiwalu Filmowego w Wenecji. Na polskim gruncie zdobyła między innymi cztery Orły i dziewięć Złotych Lwów.

W swoich filmach nie boi się podejmować trudnych tematów. Bezkompromisowo i celnie uderza w kompleksy i obnaża maski społeczeństwa. W kraju często wywołuje burze, ale za granicą jest jednoznacznie ceniona.

Film The Other Lamb na ekrany polskich kin wejdzie w 2020 roku. 

Małgorzta Szumowska, Srebrny Niedźwiedź, Berlin 2018
Fot. East News

Małgorzata Szumowska
Fot. East News

Wideo

Podjęliśmy wyzwanie #1TBChallenge!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Izabela Janachowska o cudzie macierzyństwa i synku Christopherze, Dominika Tajner w pierwszym wywiadzie po rozstaniu z Michałem Wiśniewskim oraz Krystyna Demska-Olbrychska i Daniel Olbrychski o przepisie na udane małżeństwo.