Film The Other Lamb
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

The Other Lamb Małgorzaty Szumowskiej został entuzjastycznie przyjęty na Festiwalu Filmowym w Toronto

Czy to pierwszy krok w drodze po Oscara?

Weronika Kostyra 12 września 2019 11:33
Film The Other Lamb
Fot. Materiały prasowe

Najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej The Other Lamb znalazł się w programie tegorocznego Festiwalu Filmowego w Toronto. To najważniejszy festiwal filmowy Ameryki Północnej. Często jest też pierwszym krokiem dla filmu w drodze po Oscara. The Other Lamb był on wyświetlany w sekcji pokazów specjalnych. To największa produkcja w dorobku polskiej reżyserki. Jest to też jej pierwszy film anglojęzyczny. Pierwsze recenzje po pokazie są entuzjastyczne. Film zachwycił krytyków, którzy określili polską reżyserkę mianem „wizjonerki”.

„The Other Lamb” Małgorzaty Szumowskiej na Festiwalu w Toronto

To duże wyróżnienie dla najczęściej nagradzanej polskiej reżyserki. Jej film miał na festiwalu swoją światową premierę i został pokazany obok produkcji, takich jak Joker z Joaquinem Phoenixem, Ford v. Ferrari z Chrstianem Balem i Mattem Damonem czy Ból i blask Pedro Almodovara. 

The Other Lamb to historia młodej dziewczyny, wychowanej w sekcie pod przewodnictwem Shepherda. Po świętym rytuale, któremu zostaje poddana, zaczyna mieć wizje. Rzeczywistość i wszystko, w co wierzyła do tej chwili, wydają jej się potem wątpliwe. Zdjęcia do filmu powstawały w Irlandii. Ich autorem jest Michał Englert. Scenariusz napisała australijska scenarzystka Catherine S. McMullen. Przed ekranizacją został on nagrodzony prestiżowymi wyróżnieniami Black List i Blood List – są to nagrody dla najlepszego niezrealizowanego scenariusza oraz najlepszego scenariusza z gatunku thriller/dark fantasy/horror. W obsadzie The Other Lamb znaleźli się: Raffey Cassidy, Michiel Huisman oraz Denise Gough.

Po pokazie nie brakuje zachwytów krytyków. „Niezaprzeczalna uczta dla zmysłów. Jeden z najpiękniejszych wizualnie i najbardziej klimatycznych filmów roku” (Mina Takla, Awards Watch), „Oczaruje widzów i krytyków” (Dennis Harvey, Variety), „Prawdziwy horror o toksycznej męskości i nadużywaniu władzy. Szumowska jest reżyserską wizjonerką” (Allan Hunter, Screen Daily), czytamy w recenzjach.

To kolejny międzynarodowy sukces Małgorzaty Szumowskiej. Na festiwalu w Berlinie jako pierwsza Polka zdobyła dwa Srebrne Niedźwiedzie za filmy Body/Ciało (w kategorii najlepsza reżyseria) i Twarz (najlepszy film – Grand Prix Jury). Jest też laureatką Europejskiej Nagrody Filmowej publiczności za Body/Ciało. W ubiegłym roku zasiadała w jury Festiwalu Filmowego w Wenecji. Na polskim gruncie zdobyła między innymi cztery Orły i dziewięć Złotych Lwów.

W swoich filmach nie boi się podejmować trudnych tematów. Bezkompromisowo i celnie uderza w kompleksy i obnaża maski społeczeństwa. W kraju często wywołuje burze, ale za granicą jest jednoznacznie ceniona.

Film The Other Lamb na ekrany polskich kin wejdzie w 2020 roku. 

Małgorzta Szumowska, Srebrny Niedźwiedź, Berlin 2018
Fot. East News

Małgorzata Szumowska
Fot. East News

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.