Solid Gold
Fot. MAT. PRASOWE
ZE ŚWIATA FILMU

Film Solid Gold wraca do Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni!

„TVP rozwiązała umowę”

Weronika Kostyra 20 września 2019 14:54
Solid Gold
Fot. MAT. PRASOWE

Wiadomość o wycofaniu filmu Jacka Bromskiego Solid Gold z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni kilka dni temu zaskoczyła widzów i uczestników święta kina. Środowisko filmowe oraz reżyser nie kryli swojego oburzenia. „To jest dla mnie decyzja zupełnie niezrozumiała”, skomentował Jacek Bromski. Dzisiaj w rozmowie z Onet Film poinformował jednak, że film wraca jednak do rywalizacji o Złote Lwy. Co się zmieniło?

Film „Solid Gold” wraca na Festiwal Filmowy w Gdyni

We wtorek wieczorem dyrektor festiwalu Leszek Kopeć poinformował o decyzji Akson Studio, producenta filmu Solid Gold o jego wycofaniu z Konkursu Głównego. „Producent poprosił więc o wycofanie filmu z Konkursu Głównego oraz ze wszystkich pokazów towarzyszących”, powiedział. Było to zaledwie kilka godzin przez pokazem. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy w historii Festiwalu.

Jacek Bromski był przekonany, ze decyzja została podjęta na wniosek Telewizji Polskiej, która była koproducentem filmu. „Rozumiem, że skoro nie wyraziłem i nadal nie wyrażam zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami, TVP SA wywarła nacisk na producenta filmu, aby wycofać mój film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych, także z tych, na które bilety zostały już sprzedane. Bardzo żałuję, że festiwalowa publiczność nie będzie mogła zobaczyć filmu w nieocenzurowanej wersji”, napisał w oświadczeniu.

Dzisiaj w rozmowie z Onet Film Jacek Bromski ogłosił, że film powraca do rywalizacji, ponieważ TVP, która była współproducentem filmu, rozwiązała umowę. Oznacza to jednak, że producenci będą musieli zwrócić otrzymane dofinansowanie. TVP ogłosiło, że rozmowy na temat rozwiązania umowy są nadal prowadzone i „na ten moment żadne decyzje jeszcze nie zapadł”. Organizatorzy gdyńskiego festiwalu nie skomentowali sprawy.

O czym jest film „Solid Gold”

Tytuł Solid Gold sugeruje powiązanie ze słynną aferą Amber Gold. Jak czytamy w opisie dystrybutora, główną bohaterką filmu jest Kaja Miller, młoda, uczciwa policjantka. Po jednej z nieudolnie przeprowadzonych akcji zostaje porwana i zgwałcona. Uciekając zabija swoich oprawców, ale w raporcie zataja okoliczności i odchodzi z pracy. Kilka lat później ściąga ją były szef, wysoki oficer CBŚ. Grupa, którą dowodzi, ma rozpracować przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu. Śledztwo obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowanej. W rolach głównych wystąpili Marta Nieradkiewicz, Janusz Gajos i Andrzej Seweryn. 

Film Solid Gold
Fot. Materiały prasowe

Film Solid Gold
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.