Film Polityka
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Już za kilka dni premiera kontrowersyjnej Polityki Patryka Vegi

„To, co jest najmocniejsze w filmie, zostanie ujawnione dopiero na premierze”

Weronika Kostyra 2 września 2019 18:51
Film Polityka
Fot. Materiały prasowe

O najnowszym filmie Patryka Vegi stało się głośno, odkąd tylko reżyser ogłosił, czego będzie on dotyczył. Postanowił obnażyć kulisy pracy rządu w filmie pod tytułem Polityka. Każda kolejna informacja o szczegółach scenariusza wzbudza duże kontrowersje. Szczególnie szokuje ujawnienie kilku gotowych scen filmu. Reżyser ogłosił, że politycy robią wszystko, by zablokować premierę jego filmu. Premiera filmu ma odbyć się już za kilka dni, a kontrowersje nie cichną. Oto wszystko, co wiemy o Polityce…

Film „Polityka” Patryka Vegi: kontrowersje, obsada, premiera

Premiera filmu Polityka zaplanowana jest 6 września, ale dzieło już budzi wiele kontrowersji. Politycy Prawa i Sprawiedliwości, otwarcie nazywają scenariusz Patryka Vegi atakiem, a prezes klubu Jarosław Kaczyński wyraził swoje zaniepokojenie. Po ujawnieniu jednego z fragmentów nagranego już filmu pozew do sądu złożył były rzecznik MON, Bartłomiej Misiewicz. Uznał, że postać młodego urzędnika, którego łączy intymna relacja z przełożonym, jest bardzo do niego podobna. Domaga się w związku z tym wyjaśnień, zablokowania dystrybucji filmu, przeprosin oraz zadośćuczynienia w wysokości  1 miliona złotych.

Duże emocje budziły także kolejno ujawniane szczegóły obsady. Okazuje się, że w filmie Polityka zobaczymy całą plejadę polskich aktorów. Wcielą się oni w postaci nawiązujące do prawdziwych polityków. „W moim filmie zaś 80 procent scen i dialogów odwzorowuje rzeczywistość jeden do jednego. Film poprzedziła 18-miesięczna dokumentacja. W tym czasie spotkałem się z ponad setką polityków, którzy opowiedzieli mi o tym, jak wygląda ich świat”, powiedział Patryk Vega w rozmowie z VIVĄ! Dla aktorów tego typu rola to nie tylko wyzwanie, ale także dodatkowe konsekwencje. Jak dotąd najmocniej odczuł je Andrzej Grabowski, który zagra Jarosława Kaczyńskiego. Nie jest jednak wykluczone, ze także pozostali członkowie obsady będą musieli zmierzyć się z krytyką. Są to między innymi: Iwona Bielska jako Krystyna Pawłowicz, Janusz Chabior jako Antoni Macierewicz, Zbigniew Zamachowski jako Tadeusz Rydzyk, Ewa Kasprzyk jako Beata Szydło, Marcin Bosak jako Mateusz Morawiecki, Antoni Królikowski jako Bartłomiej Misiewicz, Zbigniew Suszyński jako Grzegorz Schetyna, a także Daniel Olbrychski, Maciej Stuhr, Tomasz Oświeciński i Anna Karczmarczyk.

Patryk Vega podkreśla, że jego celem jest pokazanie Polakom, co robią i jak zachowują się najważniejsi ludzie w kraju, kiedy gasną światła kamer i spadają maski oraz jak władza i dostęp do publicznych pieniędzy wpływa na osoby piastujące najwyższe urzędy i pełniące obowiązki wobec Narodu. Reżyser informował, że względu na tematykę filmu próbowano wywrzeć na niego nacisk, a nawet nie doprowadzić do premiery. „Komunikowano mi wprost, że ten film uderzy w określone frakcje polityczne i może mieć wpływ na wynik wyborów, dlatego namawiano mnie do przesunięcia premiery na po wyborach i składano różne intratne propozycje”, powiedział. Jeszcze na etapie produkcji mimo zachowania środków bezpieczeństwa, wykradziono scenariusz. Później, aby ochronić nagrany materiał, Patryk Vega montował go w Japonii. Zapowiedział,  że gdyby z jakichś względów premiera filmu Polityka nie odbyła się w kinach, on sam go udostępni w Internecie, zamieszczając na chińskich serwerach.

Jak publiczność zareaguje na film Polityka? O tym dowiemy się już 6 września. Patryk Vega zapowiada, że to, co zobaczymy na ekranach, będzie całkowitym zaskoczeniem. „Zaprezentowaliśmy w Internecie minutę filmu, a już wywołał wstrząs. W ciągu tygodnia w różnych mediach ukazało się ponad 780 publikacji na jego temat. Ale to, co jest najmocniejsze w filmie, zostanie ujawnione dopiero na premierze”, powiedział w rozmowie z VIVĄ!

Jesteście ciekawi? 

Film Polityka, Patryk Vega
Fot. Materiały prasowe

Film Polityka, Patryk Vega
Fot. Materiały prasowe

Film Polityka, Patryk Vega
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?