Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

Wenecja, Złoty Lew, Festiwal Filmowy w Wenecji
Fot. Getty Images
FESTIWAL FILMOWY W WENECJI

Głośne premiery i polskie akcenty... Rusza Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji!

Czego możemy się spodziewać po 76. edycji?

Weronika Kostyra 28 sierpnia 2019 07:25
Wenecja, Złoty Lew, Festiwal Filmowy w Wenecji
Fot. Getty Images

Właśnie zaczyna się 76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, czyli wielkie święto kina. Festiwal potrwa w dniach od 28 sierpnia do 7 września. Podczas jedenastu festiwalowych dni publiczność zobaczy prawie 70 nowych produkcji. Dwadzieścia jeden z nich walczy o prestiżową nagrodę Złotego Lwa. Na czerwonym dywanie nie zabraknie też spektakularnych kreacji gwiazd. Co jeszcze przed nami?

MFF w Wenecji: film otwarcia i najbardziej wyczekiwane produkcje

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji  to jedna z najstarszych i najważniejszych imprez w świecie kina. W tym roku na czele jury stanie argentyńska reżyserka Lucrecia Martel.

Filmem, który otworzy imprezę, jest Prawda w reżyserii zdobywcy Złotej Palmy w Cannes, Japończyka Hirokazu Koreedy. Wystąpili w nim Catherine Deneuve, Juliette Binoche i Ethan Hawke.

Duże zainteresowanie budzi film Historia małżeńska ze Scarlett Johansson i Adamem Driverem, który startuje w konkursie głównym. Swoją premierę w Wenecji ma też wielkie widowisko science-fiction, film Ad Astra. Brat Pitt gra w nim astronautę, który wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu swojego ojca, w którego wciela się Tommy Lee Jones. Na ekranie wystąpi z nimi także Liv Tyler.

Ważnymi wydarzeniami festiwalu będą też pokazy filmów Joker z Joaquinem Phoenixem i Robertem De Niro, a także The Laundromat. W jego obsadzie znaleźli się Meryl Streep, Gary Oldman, Antonio Banderas, Jeffrey Wright oraz Sharon Stone.

Jednym z filmów konkursowych jest najnowsza produkcja Romana Polańskiego. Oficer i szpieg to historia francuskiego oficera artylerii żydowskiego pochodzenia, Alfreda Dreyfusa, niesłusznie oskarżonego w 1894 roku o szpiegostwo na rzecz Niemiec. W związku z groźbą ekstradycji reżyser nie pojawi się na festiwalu. Połączy się jednak z jego uczestnikami podczas wideokonferencji.

Dla Polaków najważniejszym wydarzeniem festiwalu jest w pewnością pokaz nowego filmu Jana Komasy. Boże ciało zostanie pokazane jako jeden z dwunastu w ramach konkursu Giornate degli Autori, który zwraca uwagę na „wysokowartościowe kino, w którym pokazywana jest także dbałość o każdy szczegół – zwłaszcza innowację, oryginalność i niezależność”.

Jak wiadomo od pewnego czasu, honorowym Złotym Lwem Jury nagrodzony zostanie w tym roku hiszpański reżyser Pedro Almodovar, natomiast Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzyma aktorka Julie Andrews. 

76 festiwal filmowy w Wenecji, plakat

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.