Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

Wenecja, Złoty Lew, Festiwal Filmowy w Wenecji
Fot. Getty Images
FESTIWAL FILMOWY W WENECJI

Głośne premiery i polskie akcenty... Rusza Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji!

Czego możemy się spodziewać po 76. edycji?

Weronika Kostyra 28 sierpnia 2019 07:25
Wenecja, Złoty Lew, Festiwal Filmowy w Wenecji
Fot. Getty Images

Właśnie zaczyna się 76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, czyli wielkie święto kina. Festiwal potrwa w dniach od 28 sierpnia do 7 września. Podczas jedenastu festiwalowych dni publiczność zobaczy prawie 70 nowych produkcji. Dwadzieścia jeden z nich walczy o prestiżową nagrodę Złotego Lwa. Na czerwonym dywanie nie zabraknie też spektakularnych kreacji gwiazd. Co jeszcze przed nami?

MFF w Wenecji: film otwarcia i najbardziej wyczekiwane produkcje

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji  to jedna z najstarszych i najważniejszych imprez w świecie kina. W tym roku na czele jury stanie argentyńska reżyserka Lucrecia Martel.

Filmem, który otworzy imprezę, jest Prawda w reżyserii zdobywcy Złotej Palmy w Cannes, Japończyka Hirokazu Koreedy. Wystąpili w nim Catherine Deneuve, Juliette Binoche i Ethan Hawke.

Duże zainteresowanie budzi film Historia małżeńska ze Scarlett Johansson i Adamem Driverem, który startuje w konkursie głównym. Swoją premierę w Wenecji ma też wielkie widowisko science-fiction, film Ad Astra. Brat Pitt gra w nim astronautę, który wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu swojego ojca, w którego wciela się Tommy Lee Jones. Na ekranie wystąpi z nimi także Liv Tyler.

Ważnymi wydarzeniami festiwalu będą też pokazy filmów Joker z Joaquinem Phoenixem i Robertem De Niro, a także The Laundromat. W jego obsadzie znaleźli się Meryl Streep, Gary Oldman, Antonio Banderas, Jeffrey Wright oraz Sharon Stone.

Jednym z filmów konkursowych jest najnowsza produkcja Romana Polańskiego. Oficer i szpieg to historia francuskiego oficera artylerii żydowskiego pochodzenia, Alfreda Dreyfusa, niesłusznie oskarżonego w 1894 roku o szpiegostwo na rzecz Niemiec. W związku z groźbą ekstradycji reżyser nie pojawi się na festiwalu. Połączy się jednak z jego uczestnikami podczas wideokonferencji.

Dla Polaków najważniejszym wydarzeniem festiwalu jest w pewnością pokaz nowego filmu Jana Komasy. Boże ciało zostanie pokazane jako jeden z dwunastu w ramach konkursu Giornate degli Autori, który zwraca uwagę na „wysokowartościowe kino, w którym pokazywana jest także dbałość o każdy szczegół – zwłaszcza innowację, oryginalność i niezależność”.

Jak wiadomo od pewnego czasu, honorowym Złotym Lwem Jury nagrodzony zostanie w tym roku hiszpański reżyser Pedro Almodovar, natomiast Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzyma aktorka Julie Andrews. 

76 festiwal filmowy w Wenecji, plakat

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?