Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

Paweł Pawlikowski, Orły 2019
Fot. PAP
CANNES 2019

Paweł Pawlikowski w jury 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes

Sukces twórcy „Idy” i „Zimnej wojny”

Łukasz Kaliński 1 maja 2019 15:15
Paweł Pawlikowski, Orły 2019
Fot. PAP

Kolejny sukces Pawła Pawlikowskiego. Polskie kino będzie miało swojego reprezentanta podczas rozpoczynającego się 14 maja w Cannes prestiżowego festiwalu filmowego. I choć żaden polski film nie został zakwalifikowany do udziału w konkursie głównym festiwalu w Cannes, to właśnie Pawlikowski będzie jedną z osób, które zadecydują o tym, do kogo w tym roku trafią Złote Palmy. Przewodniczącym jury, w skład którego wejdzie Pawlikowski, będzie meksykański reżyser Alejandro González Iñárritu.

Pawlikowski w jury 72. festiwalu filmowego w Cannes

Skład tegorocznego jury festiwalowego został opublikowany przez organizatorów Cannes 2019 w mediach społecznościowych. O tym, że przewodniczącym jury będzie Iñárritu wiadomo było już od jakiegoś czasu. Obok Iñárritu i Pawlikowskiego w skład jury wchodzą jeszcze aktorki Elle Fanning i Maimouna N'Diaye; reżyserki i scenarzystki Kelly Reichardt i Alice Rohrwacher; twórca komiksów Enki Bilal oraz reżyserzy i scenarzyści Robin Campillo i Jorgos Lantimos. W ubiegłym roku Zimna wojna Pawlikowskiego brała udział w konkursie głównym festiwalu w Cannes. Polski reżyser został nagrodzony Złotą Palmą za najlepszą reżyserię. Dołączenie do składu jury festiwalu to prestiżowe wyróżnienie, którym może pochwalić się niewielu polskich twórców.

Przed kilkoma dniami opublikowana został również lista filmów, które w tym roku powalczą o Złotą Palmę. Festiwal w Cannes rozpocznie się 14 maja premierowym seansem najnowszego filmu Jima Jarmuscha The Dead Don’t Die. O miano najlepszego filmu festiwalu walczyć będą m.in. najnowsze filmy Pedro Almodóvara, braci Dardenne, Xaviera Dolana, Kena Loacha czy Terrence’a Malicka.

Pierwotnie liczono, że na festiwalu w Cannes swoją premierę będzie miał najnowszy film Quentina Tarantino Pewnego razu… w Hollywood. Reżyser nie zdążył jednak zakończyć prac nad filmem, by był gotowy do udziału w konkursie głównym. Nie jest wykluczone, że zostanie wyświetlony poza konkursem.

Paweł Pawlikowski
Fot. VALERIE MACON/East News
plakat Festiwalu Filmowego Cannes 2019
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.