Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

plakat Festiwalu Filmowego Cannes 2019
Fot. Materiały prasowe
CANNES 2019

Jest już oficjalny plakat 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes!

Jaka stoi za nim historia?

Łukasz Kaliński 16 kwietnia 2019 11:16
plakat Festiwalu Filmowego Cannes 2019
Fot. Materiały prasowe

Na trzy dni przed ogłoszeniem filmów, które będą rywalizować o Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, zaprezentowany został oficjalny festiwalowy plakat. Poświęcono go najwybitniejszej przedstawicielce Nowej Fali kina francuskiego Agnes Vardzie. Festiwal w Cannes rusza już za niecały miesiąc 15 maja. Potrwa do 25 maja.

Kim była Agnes Varda?

Agnes Varda to zmarła przed kilkoma tygodniami w wieku 90 lat reżyserka, która swoimi filmami wyznaczała nowe kierunki kina, co zaznaczono w wydanym przez organizatorów festiwalu komunikacie prasowym. Zdjęcie, które zostało użyte w fotomontażu do tegorocznego plakatu festiwalu w Cannes przedstawia Agnes Vardę stojącą na plecach technika. To zdjęcie z planu kręconego w sierpniu 1954 roku na południu Francji filmu Vardy La Pointe Courte. To właśnie nim zadebiutowała rok później na festiwalu w Cannes. W późniejszych latach aż trzynaście razy gościła tam jako filmowiec ze swoimi produkcjami. W 2005 roku była też członkinią Jury, a dziesięć lat później odebrała Honorową Złotą Palmę. Wielkim miłośnikiem jej twórczości jest obecny dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, Thierry Frémaux.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, ikoniczne zdjęcie użyte na plakacie podsumowuje wszystkie cechy Vardy: jej pasję, pewność siebie i figlarność. „Awangardowe, ale popularne, intymne i uniwersalne zarazem, jej filmy zawsze wyznaczały nowe kierunki. I tak właśnie, wysoko, na tej piramidzie, przyglądając się plaży w Cannes, młoda i wieczna Agnes Varda będzie inspirującym światłem 72. edycji festiwalu” – czytamy w oświadczeniu.

72. Festiwal Filmowy w Cannes: informacje

72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes wystartuje 15 maja. Wcześniej, bo w czwartek 18 kwietnia, poznamy filmy, które wezmą udział w konkursie głównym festiwalu. Wiadomo już, że festiwal otworzy najnowszy film Jima Jarmuscha The Dead Don’t Die (Martwi nie umierają). To trzynasty film fabularny Jarmuscha, w którym zobaczymy plejadę gwiazd. W obsadzie znaleźli się między innymi Bill Murray, Tilda Swinton, Iggy Pop, Adam Driver, Steve Buscemi, Tom Waits, Chloë Sevigny i Selena Gomez. Przewodniczącym jury konkursu głównego jest w tym roku meksykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy Alejandro González Iñárritu. Sekcji Un Certain Regard przewodniczyć będzie libańska aktorka i reżyser Nadine Labaki, a przewodniczącą jury sekcji Cinefondation i filmów krótkometrażowych będzie francuska reżyser i scenarzystka Claire Denis. 

Oficjalny plakat 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes

oficjalny plakat 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes
Fot. materiały prasowe

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Wydanie de Luxe VIVA!, a w nim: ANJA RUBIK o tym, jak się czuje w roli singielki i o planach na przyszłość. Intymna sesja KINGI KORTY z synkiem GREYSONEM i inspirująca rozmowa na temat późnego macierzyństwa. Skandalista i geniusz – ELTON JOHN. RODZINA KOKCZYŃSKICH, właścicieli Park Cafe w Konstancinie, o tym, jak stworzyć „fajne miejsce”.