Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

Film Mr. Jones, Agnieszka Holland
Fot. Materiały prasowe
BERLINALE

„Otwiera oczy”. Nowy film Agnieszki Holland Obywatel Jones zbiera pierwsze recenzje

„Jeden z lepszych filmów prezentowanych podczas tegorocznego Berlinale”

Weronika Kostyra 11 lutego 2019 15:44
Film Mr. Jones, Agnieszka Holland
Fot. Materiały prasowe

Nowy film Agnieszki Holland Obywatel Jones miał wczoraj swoją światową premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, Berlinale 2019. Film ma szansę zdobyć Złotego Niedźwiedzia. Po pokazie pojawiły się już pierwsze recenzje, a większość z nich jest bardzo pozytywna!

Pierwsze recenzje filmu „Obywatel Jones”

Obywatel Jones to opowieść o młodym walijskim dziennikarzu, który zostaje świadkiem tragedii Hołodomoru. Widzi to, czego nie miał zobaczyć – jak miliony ludzi umierają z głodu. Opisuje swoje doświadczenia, wbrew silnym naciskom Kremla. To między innymi dzięki jego publikacjom Zachód poznał prawdę o rozmiarze stalinowskich zbrodni na Ukrainie.

Krytycy podkreślają, że film jest dobry, ale przede wszystkim bardzo ważny. Łukasz Knap powiedział w rozmowie z PAP, że film „otwiera oczy”. „To nie strona artystyczna jest w nim najważniejsza. Ten film niesie przede wszystkim fantastyczny temat, który praktycznie nigdy nie był poruszany przez kino. Wydaje mi się, że to są fakty, o których właściwie już nikt nie pamięta”, czytamy.

Krytyk filmowy Alex Billington jest zdania, że Obywatel Jones to „jeden z lepszych filmów prezentowanych podczas tegorocznego Berlinale. Warty obejrzenia, zwłaszcza jako wyraźne porównanie do dzisiejszego stanu świata”, czytamy na jego Twitterze.

Sama reżyserka podkreśliła, że zależało jej na tym, by „ten film wywoływał refleksję nad tym, czym są media, czym jest dziennikarstwo, jak łatwo można manipulować prawdą i jak wygodnie nie dopuszczać jej do głosu”, w wywiadzie z wyborcza.pl.

W filmie zobaczymy także Krzysztofa Pieczyńskiego, Patrycję Volny, Michalinę Olszańską oraz Beatę Poźniak. Film Obywatel Jones do polskich kin trafi dopiero jesienią. 

Film Mr. Jones, Agnieszka Holland
Fot. Materiały prasowe

Film Mr. Jones, Agnieszka Holland
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.