Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

Lucrecia Martel, przewodnicząca jury Festiwalu Filmowego Wenecji
Fot. East News
FESTIWAL FILMOWY W WENECJI

Lucrecia Martel przewodniczącą jury 76. Festiwalu Filmowego w Wenecji

Co wiemy o argentyńskiej mistrzyni kina?

Weronika Kostyra 24 czerwca 2019 15:20
Lucrecia Martel, przewodnicząca jury Festiwalu Filmowego Wenecji
Fot. East News

Przed nami 76. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Ogłoszono, że na czele jury stanie argentyńska reżyserka Lucrecia Martel. Jest uznawana za jedną z najważniejszych autorek współczesnego kina. Ma na swoim koncie Nagrodę Specjalną festiwalu filmowego w Berlinie, a także nominacje do Złotego Niedźwiedzia oraz dwie do Złotej Palmy w Cannes. Festiwal Filmowy w Wenecji będzie trwał od 28 sierpnia do 7 września.

Kim jest Lucrecia Martel?

Filmem zajmuje się od 30 lat. Jako reżyserka zadebiutowała w 2001 roku filmem Bagno, który został nominowany do Złotego Niedźwiedzia. Lucrecia Martel należy do nurtu nazywanego Nowym Kinem Argentyńskim. Jej dzieła charakteryzują się minimalizmem i realizmem. Zazwyczaj głównymi bohaterkami są kobiety.

Nie podano jeszcze pełnego składu jury. Jego zadaniem będzie przyznanie  nagród Złotego i Srebrnego Lwa, a także nagrody dla najlepszego reżysera, aktorki i aktora oraz za najlepszy scenariusz.

Wiadomo już, że honorowym Złotym Lwem Jury nagrodzony zostanie w tym roku hiszpański reżyser Pedro Aldovar, natomiast Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzyma aktorka Julie Andrews. 

Lucrecia Martel
Fot. AFP/EAST NEWS

Wenecja, Złoty Lew, Festiwal Filmowy w Wenecji
Fot. Getty Images

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?