Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

Lucrecia Martel, przewodnicząca jury Festiwalu Filmowego Wenecji
Fot. East News
FESTIWAL FILMOWY W WENECJI

Lucrecia Martel przewodniczącą jury 76. Festiwalu Filmowego w Wenecji

Co wiemy o argentyńskiej mistrzyni kina?

Weronika Kostyra 24 czerwca 2019 15:20
Lucrecia Martel, przewodnicząca jury Festiwalu Filmowego Wenecji
Fot. East News

Przed nami 76. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Ogłoszono, że na czele jury stanie argentyńska reżyserka Lucrecia Martel. Jest uznawana za jedną z najważniejszych autorek współczesnego kina. Ma na swoim koncie Nagrodę Specjalną festiwalu filmowego w Berlinie, a także nominacje do Złotego Niedźwiedzia oraz dwie do Złotej Palmy w Cannes. Festiwal Filmowy w Wenecji będzie trwał od 28 sierpnia do 7 września.

Kim jest Lucrecia Martel?

Filmem zajmuje się od 30 lat. Jako reżyserka zadebiutowała w 2001 roku filmem Bagno, który został nominowany do Złotego Niedźwiedzia. Lucrecia Martel należy do nurtu nazywanego Nowym Kinem Argentyńskim. Jej dzieła charakteryzują się minimalizmem i realizmem. Zazwyczaj głównymi bohaterkami są kobiety.

Nie podano jeszcze pełnego składu jury. Jego zadaniem będzie przyznanie  nagród Złotego i Srebrnego Lwa, a także nagrody dla najlepszego reżysera, aktorki i aktora oraz za najlepszy scenariusz.

Wiadomo już, że honorowym Złotym Lwem Jury nagrodzony zostanie w tym roku hiszpański reżyser Pedro Aldovar, natomiast Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzyma aktorka Julie Andrews. 

Lucrecia Martel
Fot. AFP/EAST NEWS

Wenecja, Złoty Lew, Festiwal Filmowy w Wenecji
Fot. Getty Images

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.