Festiwale 2019

Festiwale

Festiwale 2019

Agnieszka Holland
Fot. FORUM
ZE ŚWIATA FILMU

Poruszające słowa Agnieszki Holland, odbierającej Srebrnego Niedźwiedzia! 

Wspomniała o nieżyjącym mentorze…

Marcin Marczak 19 lutego 2017 13:15
Agnieszka Holland
Fot. FORUM

Ta nagroda ma dla mnie tym większe znaczenie, że jej laureatem był w przeszłości Andrzej Wajda, jej przyjaciel i mentor”, mówiła Agnieszka Holland przy aplauzie publiczności. Dodała, że fakt otrzymania tej samą nagrody jest też dla niej zobowiązaniem, by kontynuować dzieło mistrza.

Agnieszka Holland o polskim kinie

Odnosząc się do charakteru przyznanej Pokotowi nagrody, którą jury Berlinale honoruje filmy otwierające nowe perspektywy sztuki filmowej, Holland zwróciła uwagę, że w minionych 20 latach twórcy filmów żyli w bezpiecznych, „komfortowych warunkach”, robiąc filmy dla określonej publiczności. „Większość reżyserów bała się opuścić to komfortowe pomieszczenie, bała się przebić szklany sufit”, tłumaczyła. Dodała, że filmem o myśliwych ginących w tajemniczych okolicznościach w lasach Kotliny Kłodzkiej wyszła ze swojego komfortowego pomieszczenia. „Wspaniale, że zostało to docenione przez widownię, niektórych krytyków i jury”, dodała.

Reżyserka powiedziała też, że boi się o przyszłość polskiego kina, które ma wiele talentów, ale dziś może stać się polem walki ideologicznej. „Modlimy się, by teraz nie przyszli politycy i nie zniszczyli tego”, zauważyła Holland w imieniu innych polskich filmowców.

Agnieszka Holland i Andrzej Wajda

Agnieszka Holland czuje się spadkobierczynią Andrzeja Wajdy nie bez przyczyny. W przeszłości była scenarzystką kilku filmów zmarłego w październiku reżysera. Spod jej pióra wyszły m.in. skrypty Bez znieczulenia, Danton, Miłość w Niemczech, czy Korczak. Pracowała też z Wajdą podczas realizowania słynnego Człowieka z marmuru. A kilka lat temu przeprowadziła też głośny wywiad z reżyserem o kinie w ramach cyklu Rozmowy poszczególne.  

Andrzej Wajda
Fot. East News

Agnieszka Holland i Kasia Adamik, Srebrny Niedźwiedź, festiwal w Berlinie, film „Pokot”
Fot. AFP/EAST NEWS

Wideo

Krystyna Janda o święcie kina: „Cannes? Ja tu przyjeżdżam do pracy!”

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Mama przy stole jest szczęśliwa”, mówią o MAGDZIE GESSLER jej dzieci – LARA GESSLER i TADEUSZ MULLER. „Ta tęsknota jest jeszcze gorsza niż na początku…”, wyznaje MAGDALENA ADAMOWICZ, żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska PAWŁA ADAMOWICZA. OLGA TOKARCZUK, noblistka z dredami. RAFAŁ i GRZEGORZ ZAWIERUCHA. Aktor i uczestnik „MasterChef” – na czym polega siła braci? EWA PACUŁA i NICOLE SALETA - jak nieuleczalna choroba determinuje ich życie.