Film Joker, Joaquin Phoenix
Fot. Materiały prasowe
O TYM SIĘ MÓWI

Wybitny Joker otrzymał Złotego Lwa! Kto jeszcze zachwycił jury Festiwalu Filmowego w Wenecji?

Poznaj resztę zwycięzców!

Ksenia Krasko 8 września 2019 09:18
Film Joker, Joaquin Phoenix
Fot. Materiały prasowe

Wielkie święto wielbicieli kina dobiegło końca – a my poznaliśmy zwycięzców 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji! Jury uznało, że główną nagrodę festiwalu otrzymać powinien film Joker w reżyserii Todda Phillipsa. Pomimo wielu kontrowersji, Srebrnego Lwa przyznano Romanowi Polańskiemu za film Oficer i szpieg. Kto jeszcze zdobył uznanie widzów? Sprawdź!

Festiwal Filmowy w Wenecji 2019: kto wygrał?

Festiwal Filmowy w Wenecji już za nami! W tym roku przewodniczącą jury była Lucrecia Martel, argentyńska reżyserka i scenarzystka filmowa. Wspierali ją prawdziwi znawcy kina – były wieloletni dyrektor festiwalu w Toronto Piers Handling, kanadyjska reżyserka i scenarzystka Mary Harron, francuska aktorka Stacy Martin, operator filmowy Rodrigo Prieto z Meksyku, a także reżyserzy Shin’ya Tsukamoto z Japonii i Paolo Virzi z Włoch.

O główną nagrodę walczyło 21 tytułów z całego świata. Statuetkę Złotego Lwa otrzymał wybitny Joker Todda Phillipsa. Kreacja aktorska Joaquina Phoenixa podbiła serca nie tylko jury, ale i widzów. Mówi się, że jest to pewny kandydat na przyszłorocznego Oscara.

Film Joker, Joaquin Phoenix
Fot. Materiały prasowe

Srebrnego Lwa otrzymał Roman Polański, za film Oficer i szpieg, pomimo skandalu, związanego z oskarżeniami wobec reżysera. Ze względu na sytuację prawną Polańskiego, nagrodę odebrała jego żona, Emmanuelle Seigner.

Festiwal Filmowy w Wenecji: lista nagrodzonych

Złoty Lew: Joker, Todd Phillips

Srebrny Lew Grand Prix Jury: Oficer i szpieg, Roman Polański

Srebrny Lew za najlepszą reżyserię: About Endlessness, Roy Andersson

Najlepsza aktorka: Ariane Ascaride za rolę w filmie Gloria Mundi

Najlepszy aktor: Luca Marinelli za rolę w filmie Martin Eden

Najlepszy scenariusz: Ji Yuan Tai Qi Hao, Yonfan

Nagroda Specjalna Jury: La mafia non è più quella di una volta, Franco Maresco

Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki: Toby Wallace za rolę w filmie Babyteeth

Przyznano również Złote Lwy za całokształt twórczości. W tym roku nagrodę odebrała Julie Andrews, znana przede wszystkim z roli tytułowej Mary Poppins, a także fantastyczny reżyser i scenarzysta Pedro Almodovar. 

Pedro Almodovar, Wenecja 2019
Fot. Mirco Toniolo/AGF/SIPA/SIPA/East News

Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.