Film Joker, Joaquin Phoenix
Fot. Materiały prasowe
O TYM SIĘ MÓWI

Wybitny Joker otrzymał Złotego Lwa! Kto jeszcze zachwycił jury Festiwalu Filmowego w Wenecji?

Poznaj resztę zwycięzców!

Ksenia Krasko 8 września 2019 09:18
Film Joker, Joaquin Phoenix
Fot. Materiały prasowe

Wielkie święto wielbicieli kina dobiegło końca – a my poznaliśmy zwycięzców 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji! Jury uznało, że główną nagrodę festiwalu otrzymać powinien film Joker w reżyserii Todda Phillipsa. Pomimo wielu kontrowersji, Srebrnego Lwa przyznano Romanowi Polańskiemu za film Oficer i szpieg. Kto jeszcze zdobył uznanie widzów? Sprawdź!

Festiwal Filmowy w Wenecji 2019: kto wygrał?

Festiwal Filmowy w Wenecji już za nami! W tym roku przewodniczącą jury była Lucrecia Martel, argentyńska reżyserka i scenarzystka filmowa. Wspierali ją prawdziwi znawcy kina – były wieloletni dyrektor festiwalu w Toronto Piers Handling, kanadyjska reżyserka i scenarzystka Mary Harron, francuska aktorka Stacy Martin, operator filmowy Rodrigo Prieto z Meksyku, a także reżyserzy Shin’ya Tsukamoto z Japonii i Paolo Virzi z Włoch.

O główną nagrodę walczyło 21 tytułów z całego świata. Statuetkę Złotego Lwa otrzymał wybitny Joker Todda Phillipsa. Kreacja aktorska Joaquina Phoenixa podbiła serca nie tylko jury, ale i widzów. Mówi się, że jest to pewny kandydat na przyszłorocznego Oscara.

Film Joker, Joaquin Phoenix
Fot. Materiały prasowe

Srebrnego Lwa otrzymał Roman Polański, za film Oficer i szpieg, pomimo skandalu, związanego z oskarżeniami wobec reżysera. Ze względu na sytuację prawną Polańskiego, nagrodę odebrała jego żona, Emmanuelle Seigner.

Festiwal Filmowy w Wenecji: lista nagrodzonych

Złoty Lew: Joker, Todd Phillips

Srebrny Lew Grand Prix Jury: Oficer i szpieg, Roman Polański

Srebrny Lew za najlepszą reżyserię: About Endlessness, Roy Andersson

Najlepsza aktorka: Ariane Ascaride za rolę w filmie Gloria Mundi

Najlepszy aktor: Luca Marinelli za rolę w filmie Martin Eden

Najlepszy scenariusz: Ji Yuan Tai Qi Hao, Yonfan

Nagroda Specjalna Jury: La mafia non è più quella di una volta, Franco Maresco

Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki: Toby Wallace za rolę w filmie Babyteeth

Przyznano również Złote Lwy za całokształt twórczości. W tym roku nagrodę odebrała Julie Andrews, znana przede wszystkim z roli tytułowej Mary Poppins, a także fantastyczny reżyser i scenarzysta Pedro Almodovar. 

Pedro Almodovar, Wenecja 2019
Fot. Mirco Toniolo/AGF/SIPA/SIPA/East News

Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.