Mężowie Elizabeth Taylor
Fot. ASSOCIATED PRESS/East News
WSPOMNIENIE

Miała siedmiu mężów i z każdym była na swój sposób szczęśliwa. Wszyscy mężczyźni Elizabeth Taylor

Legendarna aktorka miała burzliwe życie prywatne

Ksenia Krasko 22 października 2021 17:32
Mężowie Elizabeth Taylor
Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Dziesiątki znakomitych ról, wielka sława, status jednej z głównych gwiazd Hollywood... Elizabeth Taylor to po prostu legenda. Taką opinię ma nie tylko ze względu na sukcesy zawodowe, ale i prywatne. Prasa rozpisywała się o jej romansach, a było o czym pisać, ponieważ na ślubnym kobiercu stawała osiem razy i miała siedmiu mężów. Filmowa Kleopatra stwierdziła kiedyś: „Spałam tylko z tymi mężczyznami, z którymi wzięłam ślub. Jak wiele kobiet może powiedzieć to samo?”. Oto mężowie niezapomnianej Elizabeth Taylor.

Pierwszy mąż Elizabeth Taylor. Kim był Conrad Hilton Jr.?

Po raz pierwszy wzięła ślub w wieku zaledwie osiemnastu lat. Pan młody, Conrad Nicholson „Nicky” Hilton Jr., był spadkobiercą milionowej fortuny rodu Hiltonów (a przy okazji pra-wujkiem Paris Hilton). Związek pary rozwinął się bardzo szybko, i już po dwóch miesiącach ogłosili zaręczyny. Na wystawną uroczystość przybyło 700 gości, a suknię ślubną dla panny młodej wykonała słynna kostiumografka Helen Rose.

Ich ​​małżeństwo trwało krócej niż rok. Piękna Liz, jak wspominają biografowie, nie mogła pogodzić się ze skandalicznym zachowaniem młodego męża. Nicky nadużywał alkoholu, nie stronił od narkotyków, lubił hazard i flirtował z innymi kobietami. Nie podobało mu się też, że żona jest aktorką, a ona nie wyobrażała sobie, że porzuci świat filmu. Ich związek był więc skazany na niepowodzenie.

Chociaż managerowie gwiazdy nalegali, aby nie rozwodziła się dla dobra swojej reputacji, była nieugięta. Pamiątką po krótkim małżeństwie w latach 1950–1951 był pakiet udziałów w korporacji Hilton.

Mężowie Elizabeth Taylor: Conrad Nicholson "Nicky" Hilton Jr.

Mężowie Elizabeth Taylor: Conrad Nicholson
Fot. Album / EAST NEWS

Elizabeth Taylor i Michael Wilding: drugi mąż słynnej aktorki

Po roku samotności Taylor ponownie wzięła ślub. Jej wybrankiem został brytyjski aktor Michael Wilding, którego poznała kilka lat wcześniej. Był o dwadzieścia lat starszy i... żonaty. Zafascynował się piękną Liz i nie potrzebował dużo czasu, aby rzucić dla niej żonę. Tym razem ceremonia była skromna, aby nie przyciągać uwagi prasy. Aktorka nie miała nawet tradycyjnej sukni ślubnej.

ZOBACZ TEŻ: Wielka kariera i ogromna samotność Elizabeth Taylor

Drugie małżeństwo aktorki trwało pięć lat. Taylor urodziła mężowi dwóch synów, Michaela i Christophera, i umiejętnie łączyła życie rodzinne z graniem. Wszystko zaczęło się psuć, kiedy kariera Elizabeth nabrała tempa, a jej małżonek został w miejscu. Rozstali się w 1956 roku i już rok później Taylor znów była wolna.

Mężowie Elizabeth Taylor: Michael Wilding

Mężowie Elizabeth Taylor: Michael Wilding
Fot. EAST NEWS

Trzeci mąż Elizabeth Taylor. Michael Todd - kim był?

Po drugim rozwodzie Taylor nie pozostała przez długi czas panną i już wkrótce stanęła na ślubnym kobiercu u boku producenta Michaela Todda. Chociaż był o 24 lata starszy, to jak twierdziła sama aktorka, właśnie ze względu na dużą różnicę wieku to małżeństwo było dla niej najszczęśliwsze. Znajomości męża w Hollywood zapewniły Liz role w najbardziej dochodowych filmach, dzięki którym ostatecznie zyskała światową sławę.

W tym związku Taylor urodziła córkę Lizę i wydawało się, że odnalazła swojego jedynego. Niestety, po roku i kilku miesiącach małżeństwa, Michael „Mike” Todd zginął tragicznie w katastrofie prywatnego samolotu. Elizabeth miała być z nim na pokładzie, ale z powodu choroby została w domu. Załamana wdowa przez dłuższy czas szukała pocieszenia w alkoholu, aż znalazła się osoba, dzięki której znów poczuła się szczęśliwa.

Mężowie Elizabeth Taylor: Michael „Mike” Todd

Mężowie Elizabeth Taylor: Michael Todd
Fot. ullstein bild/ullstein bild via Getty Images

Mężowie Elizabeth Taylor: Eddie Fisher

Po pogrzebie Elizabeth nie mogła otrząsnąć się z żalu przez kilka miesięcy. O jej stan wyjątkowo niepokoił się piosenkarz Eddie Fisher, bliski przyjaciel zmarłego męża Taylor. I to on zaoferował jej wsparcie.

Fisher był wzorowym mężem i ojcem dwójki dzieci, ale nie mógł oprzeć się wdziękom pięknej Liz. Porzucił dla niej żonę Debbie Reynolds, również znaną aktorkę, a Taylor przyjęła jego wiarę, czyli judaizm. W maju 1959 roku para wzięła ślub w Las Vegas. Prasa okrzyknęła Elizabeth „niszczycielką rodzin”, ale nie wpłynęło to na jej status w Hollywood. Ona sama przyznała później, że wyszła za mąż z żalu, że straciła Todda.

ZOBACZ TEŻ: Tragiczna historia Judy Garland. Jaka była tak naprawdę?

Samochody, futra, biżuteria – Fisher spełniał wszystkie kaprysy swojej żony, przez co nazywano go „panem Taylor”. Ona nie kryła przed nim wybuchowego temperamentu i doprowadzała do publicznych skandali, ale on twierdził, że była jego jedyną prawdziwą miłością. Ich małżeństwo trwało pięć lat, do momentu, gdy w życiu Elizabeth pojawił się Richard Burton...

Mężowie Elizabeth Taylor: Eddie Fisher

Mężowie Elizabeth Taylor: Eddie Fisher
Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Elizabeth Taylor i Richard Burton: historia miłości

Elizabeth Taylor i Richard Burton poznali się na planie filmu Kleopatra. Zaczęli romansować, kiedy jeszcze nie byli wolni, więc próbowali ukrywać się przed prasą. Nie udało się, a po publikacji namiętnych zdjęć z ich wspólnych wakacji wybuchł skandal obyczajowy. Tak ogromny, że kilku kongresmanów USA domagało się zakazu powrotu pary do kraju... Burton musiał przeprosić. Podczas specjalnej konferencji prasowej obiecał nawet, że nie rozwiedzie się z żoną. Plotka głosi, że po tych słowach Taylor podjęła nieudaną próbę samobójczą.

Po premierze Kleopatry Richard Burton cofnął swoje słowa i ogłosił światu zaręczyny z Elizabeth. 15 marca 1964 roku para pobrała się w hotelu Ritz-Carlton w Montrealu i wkrótce została „najważniejszą parą gwiazd Hollywood”. Liz i Dick, jak nazywano ich w prasie, byli bohaterami pierwszych stron wszystkich tabloidów, a to za sprawą niepohamowanej pasji do siebie samych, drogich rzeczy, wystawnych przyjęć i alkoholu.

Relacja pary była określana jako „wybuchowa”. Bardzo się kochali, ale byli o siebie niesamowicie zazdrośni. Ostatecznie, pomimo wielu prób, nowych początków i wspólnej opieki nad adoptowaną córką Marią, Taylor i Burton rozwiedli się po dziesięciu latach małżeństwa.

Elizabeth Taylor i Richard Burton wzięli ślub dwa razy

Mężowie Elizabeth Taylor: Richard Burton
Fot. PHOTOSHOT/REPORTER
 

Nie był to jednak koniec ich historii. W 1975 roku postanowili... jeszcze raz się pobrać. Wkrótce stało się jasne, że drugie małżeństwo również zakończy się niepowodzeniem. W 1976 roku znów się rozwiedli, tym razem na zawsze. Liz twierdziła, że im nie wyszło, ponieważ „za bardzo się kochali”. Pomimo zerwania aktorzy utrzymywali przyjacielski kontakt, dlatego Elizabeth przeszła załamanie po śmierci byłego męża w 1984 roku.

Mężowie Elizabeth Taylor: Richard Burton

Mężowie Elizabeth Taylor: Richard Burton
Fot. EAST NEWS

Relacja Elizabeth Taylor i Johna Warnera, szóstego męża aktorki

Elizabeth Taylor po raz siódmy wyszła za mąż już cztery miesiące po rozwodzie z Richardem Burtonem. Liz została żoną polityka Johna Warnera z Wirginii. Brała udział w jego kampanii wyborczej, dzięki czemu dostał się do Senatu.

ZOBACZ TEŻ: Trudne dzieciństwo, błyskawiczna kariera i tajemnicza śmierć... Jak wyglądało życie Marilyn Monroe?

Wkrótce aktorka zdała sobie sprawę, że nie czuje się szczęśliwa w tym związku. Nowy mąż nie był fanem jej dorobku artystycznego i nie podziwiał jej, do czego była przyzwyczajona. Poświęcał się swojej pracy, a Taylor, jak przyznała po latach, była tym po prostu znudzona. Do tego stopnia, że ponownie sięgnęła po alkohol. Po sześciu latach para rozstała się w spokojnej atmosferze, bez wzajemnych wyrzutów i oskarżeń.

Mężowie Elizabeth Taylor: John Warner

Mężowie Elizabeth Taylor: John Warner
Fot. EAST NEWS

Ostatni mąż Elizabeth Taylor. Kim był Larry Fortensky?

Robotnika budowlanego Larry’ego Fortensky’ego poznała w klinice odwykowej na początku lat 90. Różnica wieku między przyszłymi małżonkami wynosiła dwadzieścia lat, ale w przypadku słynnej Liz nikogo to już nie szokowało. Ślub zorganizował Michael Jackson, bliski przyjaciel aktorki. Pobrali się na ranczu Neverland.

To małżeństwo było dla Elizabeth bardziej ucieczką od samotności, niż okazaniem uczucia. Media donosiły też, że Taylor i Fortensky zawarli umowę przedmałżeńską, zgodnie z którą on miał otrzymać milion dolarów, jeśli ich małżeństwo przetrwa pięć lat. Dokładnie tyle czasu byli ze sobą, aż w 1996 roku się rozstali.

Po tym rozwodzie Elizabeth Taylor wyznała, że jest zmęczona małżeństwami. I chociaż planowała poślubić niemal trzydzieści lat młodszego agenta filmowego Jasona Wintersa w 2010 roku, ostatecznie do ślubu nie doszło.

Legenda Hollywood zmarła 23 marca 2011 roku. W ostatnich latach życia rzadko pojawiała się publicznie, być może dlatego, że miała poważne problemy ze zdrowiem. A być może dlatego, że świadomie wybrała samotność... 

Źródło: Tatler, Marie Claire, Elle

Mężowie Elizabeth Taylor: Larry Fortensky

Mężowie Elizabeth Taylor: Larry Fortensky
Fot. Sonia Moskowitz/IMAGES/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…