Film Dzięki Bogu
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

W kinach Dzięki Bogu – oparty na faktach film o pedofilii we francuskim kościele

Premiera 20 września

Łukasz Kaliński 12 września 2019 12:44
Film Dzięki Bogu
Fot. Materiały prasowe

Oparty na faktach nowy film François Ozona (8 kobiet, Basen, Podwójny kochanek) miał swoją światową premierę na Berlinale, gdzie otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia – Wielką Nagrodę Jury. Film wywołał jeszcze większy szum we Francji, gdzie obejrzało go niemal 1,5 mln widzów. Od 20 września będą mogli zobaczyć go widzowie w Polsce.

„Dzięki Bogu”. Opis fabuły

Bohaterami Dzięki Bogu są trzej mężczyźni, którzy postanawiają zmierzyć się z demonami przeszłości. Próbują postawić przed wymiarem sprawiedliwości księdza, który molestował ich w dzieciństwie i wciąż pracuje w strukturach kościelnych. Alexandre (Melvil Poupaud, znany z takich filmów, jak Na zawsze Laurence Xaviera Dolana, Czas, który pozostał Ozona czy Nad morzem Angeliny Jolie) mieszka w Lyonie z żoną i pięciorgiem dzieci. Jest przykładowym katolikiem. Pewnego dnia przez przypadek odkrywa, że kapłan, który go wykorzystał kiedy był harcerzem, nadal pracuje z nieletnimi. Postanawia podjąć działania. Wkrótce dołączają do niego dwie inne ofiary księdza: François (Denis Ménochet) i Emmanuel (Swann Arlaud). Jednak konsekwencje ich odważnej decyzji nie pozostaną bez szwanku. (opis dystrybutora)

O filmie „Dzięki Bogu”

Miesiąc po premierze w Berlinie, 7 marca br. arcybiskup Lyonu Philippe Barbarin (jeden z niechlubnych bohaterów filmu) został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu za tuszowanie pedofilii. O czynach księdza Bernarda Preynata, jednego z kapłanów swojej diecezji, który ostatecznie wykorzystał 80 chłopców (tyle przypadków zgłoszono), francuski Kościół wiedział od 1991 roku od rodzin ofiar. W styczniu 2016 roku ksiądz Preynat został oskarżony i umieszczony pod nadzorem sądowym za napaść na tle seksualnym. Proces Preynata ma się odbyć do końca roku. 4 lipca br. został on wydalony ze stanu duchownego. – To ważna decyzja – mówi o pozbawieniu Preynata kapłaństwa Alexandre Dussot-Hezez, jedna z ofiar księdza, którego w filmie Ozona gra Melvil Poupaud. – Dotychczasowe przypadki pokazują, że molestujący księża są często przenoszeni do innych diecezji. Jeśli zachowują możliwość celebracji, ciągle posiadają władzę nad ludźmi.

– Film Ozona zawiera ważną lekcję dla Polaków, bo pokazuje, co się dzieje, kiedy sprawa tuszowania kościelnej pedofilii wyjdzie na jaw w państwie, które jest niezależne od Kościoła, jak Francja – mówi Agata Diduszko-Zyglewska, autorka książki Krucjata polska i współautorka mapy kościelnej pedofilii i raportu o tuszowaniu pedofilii przez polskich biskupów. – Takie państwo staje w obronie dzieci. W Polsce, gdzie uprzywilejowany Kościół katolicki jest ponad prawem, państwo chroni przed odpowiedzialnością biskupów, pobłaża sprawcom i porzuca własne dzieci – oskarża.

Zwiastun filmu „Dzięki Bogu”

– Na początku chciałem zrobić film o męskiej kruchości. W swoich filmach stworzyłem już wiele silnych postaci kobiecych. Tym razem chciałem zwrócić swoją uwagę na mężczyzn, którzy wyraźnie cierpią i przeżywają stany zwyczajowo przypisywane kobietom. Pierwszym pomysłem na tytuł był tak naprawdę Płaczący mężczyzna – mówi reżyser François Ozon. – Potem natrafiłem na sprawę Preynata. Pierwotnie rozważałem wykorzystanie tego niezwykłego materiału do napisania sztuki, potem pomyślałem, że lepiej zrealizować film dokumentalny. Kiedy zacząłem konkretnie rozmawiać o moim projekcie z ofiarami, czułem ich rozczarowanie i dystans wobec pomysłu na film dokumentalny. Wielokrotnie udzielali już wywiadów w mediach, występowali w reportażach telewizyjnych i dokumentach. Zaintrygowało ich to, że zwrócił się do nich twórca fabularny. Wyobrażali sobie film w stylu Spotlight.

– Pragnąłem przede wszystkim opowiedzieć osobiste historie mężczyzn molestowanych jako dzieci z ich punktu widzenia – z perspektywy ofiar. Z większą swobodą potraktowałem opowieści ich bliskich, pozostając przy tym wiernym ich doświadczeniom i duchowi ich świadectw. Dlatego właśnie zmieniłem ich nazwiska, tworząc zarazem fikcyjnych bohaterów. W odróżnieniu od nich, kardynał Barbarin i ojciec Preynat pojawiają się w filmie pod swoimi nazwiskami. (…) Każdą część filmu reżyserowałem zgodnie z osobowością głównego dla niej bohatera. Aby zilustrować „krucjatę” Alexandre'a, reżyseruję skromnie i w konwencjonalny sposób. Wykorzystałem tu sporo tylnego oświetlenia i gry ze światłocieniem. Kiedy bohaterem jest François, rytm filmu staje się bardziej rwany. Tę część ogląda się jak film akcji, ponieważ bohater walczy, by skandal wyszedł na światło dzienne i aby udało się dać ofiarom głos. Ton staje się bardziej melodramatyczny wraz z przybyciem Emmanuela, który walczy o przetrwanie w sprawie sądowej, która mu ciąży. Najważniejszą rzeczą, która mi przyświecała, było zawsze trzymać się punktu widzenia bohaterów, towarzyszyć ich wysiłkom z tak bliska, jak tylko było to możliwe – kończy.

Dzięki Bogu w kinach od 20 września. 

Plakat filmu Dzięki Bogu:

plakat filmu Dzięki Bogu
Fot. Against Gravity/materiały prasowe

TAGI #film #kino

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.