Paweł Pawlikowski
Fot. VALERIE MACON/East News
ZE ŚWIATA FILMU

Czy Paweł Pawlikowski zdobędzie dziś nagrodę BAFTA?

Nie byłby to pierwszy raz...

Weronika Kostyra 10 lutego 2019 10:49
Paweł Pawlikowski
Fot. VALERIE MACON/East News

Film Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego został nominowany do nagród BAFTA w aż czterech kategoriach. To jego kolejny sukces po tym, jak został doceniony na festiwalu w Cannes. Od tamtej pory zdobywa wszystkie najważniejsze nagrody krajowe i wiele międzynarodowych.

Czy Paweł Pawlikowski odbierze nagrodę BAFTA?

Film Zimna wojna nominowano w czterech kategoriach: Najlepszy reżyser, Najlepszy film zagraniczny, Najlepszy scenariusz oryginalny i Najlepsze zdjęcia. Konkurencja jest naprawdę mocna. Największym rywalem jest doceniana na całym świecie Roma, lecz w kategorii Najlepszy film zagraniczny znajduje się łącznie pięć filmów, z którymi zmierzy się Zimna wojna.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Paweł Pawlikowski  jest nominowany do nagrody przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. W 2015 roku reżyser odebrał statuetkę dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego za film Ida. Dziesięć lat temu zdobył Nagrodę im. Alexandra Kordy dla najwybitniejszego brytyjskiego filmu roku za film Lato miłości. Z kolei w 2001 roku otrzymał Nagrodę im. Carla Foremana dla najlepiej rokującego debiutanta w brytyjskim filmie za film Ostatnie wyjście.

Nie da się ukryć, że o filmie Zimna wojna jest głośno na całym świecie, a lista jego nagród i wyróżnień jest coraz dłuższa. Mimo że nie dostał żadnej nominacji do Złotego Globu, odniósł niedawno sukces na rozdaniu Europejskich Nagród Filmowych, zdobywając aż pięć statuetek. Dostał także trzy nominacje do Oscarów.

Czy tym razem także zostanie nagrodzony? Dowiemy się już dzisiaj wieczorem. Trzymamy kciuki! 

Fot. Getty Images

Paweł Pawlikowski ze Złotą Palmą, Cannes 2018
Fot. East News

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.