Film Cała prawda
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Cała prawda o Szekspirze to pełna zgryźliwego humoru opowieść rodzinna o Szekspirze

W kinach od 3 maja

Łukasz Kaliński 29 kwietnia 2019 14:44
Film Cała prawda
Fot. Materiały prasowe

Wyreżyserowany przez Kennetha Branagha film Cała prawda o Szekspirze to efekt fascynacji reżysera postacią najsłynniejszego dramaturga wszech czasów. W swoim najnowszym dziele Branagh przedstawia powszechnie znane wydarzenia z życia mistrza, próbując uzupełnić luki w jego biografii na podstawie dzieł tworzonych w ostatnich trzech latach życia poety. Cała prawda o Szekspirze w kinach od 3 maja.

„Cała prawda o Szekspirze”. Opis fabuły

W 1613 roku, po wielkim pożarze, który strawił budynek Globe Theatre podczas prac nad pierwszą inscenizacją sztuki Szekspira All is True (Życie Henryka VIII), załamany artysta wraca do Stratford. Pracując przez ostanie dwadzieścia lat w Londynie, nieczęsto miał okazję spotykać swych najbliższych – żonę Annę (Judi Dench) oraz córki – Judith (Kathryn Wilder) i Susannę (Lydia Wilson), toteż ich reakcja na jego powrót wcale nie jest entuzjastyczna. Szekspir, zrozpaczony śmiercią syna Hamneta (Sam Ellis), stara się odnaleźć równowagę, pracując nad ogrodem poświęconym synowi. (opis dystrybutora)

O filmie „Cała prawda o Szekspirze”

Długa nieobecność Szekspira w domu rodzinnym sprawia, że Anna ponownie będzie musiała stawić czoła upokorzeniu, jakie spotkało ją ze strony męża. Powodem miłosne sonety Szekspira, które nie były pisane z myślą o niej. Annie nie podoba się również planowana wizyta earla Southampton (Ian McKellen), któremu Szekspir jest w pełni oddany. Ze śmiercią Hamneta nie może pogodzić się też jego siostra bliźniaczka Judith, która obwinia się o to, że przeżyła brata. Jej relacji z długo nieobecnym ojcem nie ułatwia fakt, że Szekspir zawsze faworyzował syna. Poeta lepiej dogaduje się z drugą córką Susanną, ale gdy ta wkrótce zostaje oskarżona o zdradę męża, w powietrzu wisi obyczajowy skandal. A Szekspir zaczyna być szantażowany przez jednego z mieszkańców Startfordu.

– To raczej mało zbadany okres w życiu Szekspira, a bardzo wiele się wtedy wydarzyło. Oczywiście, wiele z tego, co o nim wiemy, to spekulacje, ale na podstawie tego, co wiemy na pewno, można odtworzyć te wydarzenia – mówi Branagh. – Wszystkie późne sztuki Szekspira opowiadają o utracie dzieci albo niemożliwości ich pogodzenia się z rodzicami. Napisał mnóstwo sztuk na temat utraty dziecka. W utworze Życie i śmierć króla Jana pojawia się np. smutny passus „Smutkiem wypełnia się pokój od nieobecności mego dziecka”. W tych późnych sztukach powraca także wątek pragnienia scalenia rodziny, odnowienia jej, odbudowania. Napisał też wiele sztuk, których bohaterami są bliźnięta. Wszystko to wydaje się bardzo osobiste.

Zwiastun filmu „Cała prawda o Szekspirze”

Branagh, razem ze scenarzystą filmu Benem Eltonem pokazują pogłębiony, kompleksowy portret człowieka, który swoimi dziełami nadał literaturze nowy bieg. To jednak nie tylko opowieść rodzinna, ale i historia detektywistyczna oraz subtelna refleksja nad poświęceniem życia sztuce. – Zacznij myśleć o emeryturze Szekspira, rzucił w rozmowie telefonicznej Ken – wspomina Ben Elton początki pracy nad scenariuszem. – Oto człowiek rozmyślający nad upływem czasu, swoją spuścizną. Nad swoim miejscem w rodzinie, o miejscu rodziny w jego życiu. To ktoś, kto wraca w miejsce, gdzie wcale nie jest szczególnie oczekiwany, jest kimś trochę obcym – taki był punkt wyjścia do naszego filmu.

Cała prawda o Szekspirze w kinach od 3 maja. 

Plakat filmu Cała prawda o Szekspirze

plakat filmu Cała prawda i Szekspirze
Fot. United International Pictures/materiały prasowe

zdjęcie z filmu Cała prawda i Szekspirze
Fot. United International Pictures/materiały prasowe

TAGI #film #kino

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.