Film Piłsudski
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Borys Szyc jako marszałek Józef Piłsudski w filmie Michała Rosy Piłsudski

W kinach od 13 września

Łukasz Kaliński 9 września 2019 11:29
Film Piłsudski
Fot. Materiały prasowe

Niepodległościowy miesiąc w polskim kinie – niedługo na ekrany wejdą też Legiony Dariusza Gajewskiego – rozpoczyna wyreżyserowany przez Michała Rosę Piłsudski. W tytułowej roli zobaczymy w nim Borysa Szyca, któremu na ekranie partnerują między innymi Magdalena Boczarska, Maria Dębska, Józef Pawłowski, Jan Marczewski i Tomasz Schuchardt. Piłsudski w kinach od 13 września.

„Piłsudski”. Opis fabuły

Rok 1901 rok, szpital psychiatryczny w rosyjskim zaborze. Jednym z pacjentów jest więzień polityczny Józef Piłsudski (Borys Szyc). Polskie podziemie niepodległościowe przygotowuje ucieczkę słynnego już działacza. Piłsudski zostaje uwolniony, nie dane mu będzie jednak rodzinne szczęście u boku żony (Magdalena Boczarska). Kolejne burzliwe lata naznaczone będą rewolucyjnymi wydarzeniami, przemocą i zdradą. Piłsudski musi manewrować na grząskim gruncie – między zachowawczą biernością Polskiej Partii Socjalistycznej a agresją wobec zaborców, skutkującą odwetem. Zbliża się rok 1914, a wraz z nim szansa na niepodległą Polskę. (opis dystrybutora)

O filmie „Piłsudski”

Piłsudski to przede wszystkim opowieść o człowieku. Skomplikowanym, natchnionym, upartym. O jego życiowych wyborach – nie zawsze właściwych, o desperackiej potrzebie działania, o podróży ze szczytu w przepaść – pozornie bez możliwości powrotu. Będzie to film pełen zwrotów akcji, z wyrazistym, idącym krok przed wszystkimi bohaterem – mówi reżyser Michał Rosa. I dodaje: – Mam nadzieję, że Piłsudski stanie się przyczynkiem do refleksji nad trudem odzyskiwania niepodległości. Trudem. Oto wobec wielkich graczy w Europie, sił jawnych i ukrytych, opcji internacjonalistycznych z jednej strony i ugodowych z drugiej, w 1918 zdarzyło się coś, co nie miało prawa się wydarzyć. Dzięki człowiekowi, który w swojej walce o niepodległość bywał bardzo samotny i zapłacił za nią wysoką cenę.

– Kiedy pojawił się pomysł, żeby w roli Piłsudskiego obsadzić Borysa Szyca, przyznaję, miałem duże wątpliwości – mówi Michał Rosa. Początkowo reżyser szukał młodszego aktora, jednak nie znalazł nikogo, kto miałby odpowiednią charyzmę do zagrania Marszałka. – Po kilku rozmowach oraz po pierwszej charakteryzacji zobaczyłem w nim bohatera, którego szukałem. Borys na planie jest Józefem Piłsudskim

Zwiastun filmu „Piłsudski”

Ważną rolę w filmowej opowieści pełnią dwie silne kobiety życia Józefa Piłsudskiego. Maria Piłsudska (Magdalena Boczarska) i Aleksandra Szczerbińska (Maria Dębska). O Piłsudskim mówiono, że zawsze był kochliwy i podatny na kobiece wdzięki. Jednak nie każda dama była w stanie zawrócić mu w głowie. Nieodmiennie fascynowały go kobiety silne, przepojone ambicją i oddane wielkim ideałom. Aby zrobić na nich wrażenie, był gotów skoczyć choćby w ogień.

Nieznacznie starszą od siebie Marię Juszkiewiczową poznał, gdy sam był wrakiem człowieka. Po pięciu latach na Syberii – gdzie trafił, gdy został włączony przez brata w przygotowania do zamachu na cara – był schorowany, brakowało mu przednich zębów wybitych przez rosyjskich żołnierzy. Zadurzył się w kobiecie, wokół której ogniskowało się środowisko rewolucjonistów i o której względy zabiegała chmara adoratorów. Maria wprowadziła go w szeregi socjalistów, zapoznała z liderami młodego ruchu, ręczyła za jego lojalność i poglądy. Za sprawą tej kobiety Piłsudski wszedł do PPS-u, został publicystą Przedświtu i Robotnika, a w przyszłości – jednym z liderów partii. Ślub wzięli w 1899 roku.

Ola Szczerbińska miała w sobie równie wiele pasji. Dla Piłsudskiego była piękną, obrotną i nieustraszoną podkomendną. Młodsza od niego o 15 lat pomagała przywódcy przygotowywać napady, zamachy i szkolenia bojowe. Kiedy w 1907 roku on niespodziewanie wyznał jej miłość, była zszokowana. Chcąc nie chcąc, Ola została „tą drugą”. A Piłsudski, będąc sobą, nawet nie ukrywał romansu przed zrozpaczoną Marią.

Piłsudski w kinach od 13 września. Promującą film piosenkę To nie miało prawa się stać skomponowali Ørganek i O.S.T.R. 

Plakat filmu Piłsudski:

plakat filmu Piłsudski
Fot. materiały prasowe/Next Film

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?