Film Piłsudski
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Borys Szyc jako marszałek Józef Piłsudski w filmie Michała Rosy Piłsudski

W kinach od 13 września

Łukasz Kaliński 9 września 2019 11:29
Film Piłsudski
Fot. Materiały prasowe

Niepodległościowy miesiąc w polskim kinie – niedługo na ekrany wejdą też Legiony Dariusza Gajewskiego – rozpoczyna wyreżyserowany przez Michała Rosę Piłsudski. W tytułowej roli zobaczymy w nim Borysa Szyca, któremu na ekranie partnerują między innymi Magdalena Boczarska, Maria Dębska, Józef Pawłowski, Jan Marczewski i Tomasz Schuchardt. Piłsudski w kinach od 13 września.

„Piłsudski”. Opis fabuły

Rok 1901 rok, szpital psychiatryczny w rosyjskim zaborze. Jednym z pacjentów jest więzień polityczny Józef Piłsudski (Borys Szyc). Polskie podziemie niepodległościowe przygotowuje ucieczkę słynnego już działacza. Piłsudski zostaje uwolniony, nie dane mu będzie jednak rodzinne szczęście u boku żony (Magdalena Boczarska). Kolejne burzliwe lata naznaczone będą rewolucyjnymi wydarzeniami, przemocą i zdradą. Piłsudski musi manewrować na grząskim gruncie – między zachowawczą biernością Polskiej Partii Socjalistycznej a agresją wobec zaborców, skutkującą odwetem. Zbliża się rok 1914, a wraz z nim szansa na niepodległą Polskę. (opis dystrybutora)

O filmie „Piłsudski”

Piłsudski to przede wszystkim opowieść o człowieku. Skomplikowanym, natchnionym, upartym. O jego życiowych wyborach – nie zawsze właściwych, o desperackiej potrzebie działania, o podróży ze szczytu w przepaść – pozornie bez możliwości powrotu. Będzie to film pełen zwrotów akcji, z wyrazistym, idącym krok przed wszystkimi bohaterem – mówi reżyser Michał Rosa. I dodaje: – Mam nadzieję, że Piłsudski stanie się przyczynkiem do refleksji nad trudem odzyskiwania niepodległości. Trudem. Oto wobec wielkich graczy w Europie, sił jawnych i ukrytych, opcji internacjonalistycznych z jednej strony i ugodowych z drugiej, w 1918 zdarzyło się coś, co nie miało prawa się wydarzyć. Dzięki człowiekowi, który w swojej walce o niepodległość bywał bardzo samotny i zapłacił za nią wysoką cenę.

– Kiedy pojawił się pomysł, żeby w roli Piłsudskiego obsadzić Borysa Szyca, przyznaję, miałem duże wątpliwości – mówi Michał Rosa. Początkowo reżyser szukał młodszego aktora, jednak nie znalazł nikogo, kto miałby odpowiednią charyzmę do zagrania Marszałka. – Po kilku rozmowach oraz po pierwszej charakteryzacji zobaczyłem w nim bohatera, którego szukałem. Borys na planie jest Józefem Piłsudskim

Zwiastun filmu „Piłsudski”

Ważną rolę w filmowej opowieści pełnią dwie silne kobiety życia Józefa Piłsudskiego. Maria Piłsudska (Magdalena Boczarska) i Aleksandra Szczerbińska (Maria Dębska). O Piłsudskim mówiono, że zawsze był kochliwy i podatny na kobiece wdzięki. Jednak nie każda dama była w stanie zawrócić mu w głowie. Nieodmiennie fascynowały go kobiety silne, przepojone ambicją i oddane wielkim ideałom. Aby zrobić na nich wrażenie, był gotów skoczyć choćby w ogień.

Nieznacznie starszą od siebie Marię Juszkiewiczową poznał, gdy sam był wrakiem człowieka. Po pięciu latach na Syberii – gdzie trafił, gdy został włączony przez brata w przygotowania do zamachu na cara – był schorowany, brakowało mu przednich zębów wybitych przez rosyjskich żołnierzy. Zadurzył się w kobiecie, wokół której ogniskowało się środowisko rewolucjonistów i o której względy zabiegała chmara adoratorów. Maria wprowadziła go w szeregi socjalistów, zapoznała z liderami młodego ruchu, ręczyła za jego lojalność i poglądy. Za sprawą tej kobiety Piłsudski wszedł do PPS-u, został publicystą Przedświtu i Robotnika, a w przyszłości – jednym z liderów partii. Ślub wzięli w 1899 roku.

Ola Szczerbińska miała w sobie równie wiele pasji. Dla Piłsudskiego była piękną, obrotną i nieustraszoną podkomendną. Młodsza od niego o 15 lat pomagała przywódcy przygotowywać napady, zamachy i szkolenia bojowe. Kiedy w 1907 roku on niespodziewanie wyznał jej miłość, była zszokowana. Chcąc nie chcąc, Ola została „tą drugą”. A Piłsudski, będąc sobą, nawet nie ukrywał romansu przed zrozpaczoną Marią.

Piłsudski w kinach od 13 września. Promującą film piosenkę To nie miało prawa się stać skomponowali Ørganek i O.S.T.R. 

Plakat filmu Piłsudski:

plakat filmu Piłsudski
Fot. materiały prasowe/Next Film

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.