balet dla dorosłych ile kalorii można spalić?
Fot. adobe.stock.com
Styl życia

Balet dla dorosłych robi furorę wśród gwiazd Hollywood

Co jest w nim tak wyjątkowego? I czy pozwala schudnąć?

Aleksandra Trendak 6 czerwca 2022 13:30
balet dla dorosłych ile kalorii można spalić?
Fot. adobe.stock.com

Wiele małych dziewczynek marzy o tym, aby zostać baletnicą. Perfekcyjna, smukła sylwetka, niezwykłe rozciągnięcie i delikatne, pełne gracji ruchy to tylko kilka efektów ubocznych regularnych baletowych treningów. Wbrew pozorom można go ćwiczyć w każdym wieku, a balet dla dorosłych zdobywa coraz większą popularność. Także wśród największych gwiazd Hollywood i modelek. Na treningi z tańca baletowego chodzą m.in. Natalie Portman, Zoey Deschanel, Lily Aldride i Doutzen Kroes. Co musisz wiedzieć przed pierwszymi zajęciami i dlaczego warto postawić na tą formę treningów? 

ZOBACZ TEŻ: Poznaj rodzaje jogi dopasowane do Twoich potrzeb!

Jak zacząć swoją przygodę z baletem?

Czy widziałaś kiedyś występ baletowy na żywo? Czy poczułaś zachwyt patrząc na wirujące tancerki, których każdy ruch jest niezwykle lekki i precyzyjny? Czy zastanawiałaś się kiedyś, ile wysiłku potrzeba, żeby osiągnąć taki poziom perfekcji? Baletnice muszą przejść długą drogę, aby osiągnąć taką idealną formę i kontrolę nad ciałem. Za ich pięknymi występami kryje się wiele godzin i lat treningów, w czasie których nieustannie pracowały nad idealnym rozciągnięciem, siłą i wyczuciem rytmu. Aby rozpocząć edukację w tym kierunku trzeba zacząć w wieku trzech lub czterech lat. Potem może być już późno. Szczególnie, jeśli marzy się o zostaniu primabaleriną. Ale balet nie jest sportem zamkniętym i nastawionym tylko na młode osoby – dorośli także mogą go ćwiczyć.

Coraz więcej szkół baletowych wprowadza do swoich ofert zajęcia z tańca klasycznego, ponieważ jest to świetna baza dla tancerzy i entuzjastów innych stylów, chociażby jak hip-hop, taniec współczesny lub towarzyski. Można go też traktować po prostu jako formę ruchu, zamiast klasycznego fitnessu. Wbrew pozorom, każdy może ćwiczyć balet, bez względu na wiek. Trzeba tylko się upewnić, że nasz stan zdrowia pozwala na tego rodzaju wysiłek, obciążenie mięśni oraz rozciąganie.

balet dla dorosłych odchudza?
Fot. adobe.stock.com

Pierwsze zajęcia baletu

Zajęcia z tańca klasycznego rozpoczynają się od krótkiej rozgrzewki, która ma przygotować ciało na dalsze ćwiczenia. Następnie przechodzi się do ćwiczeń przy drążku – pedagog zawsze na początku pokazuje sekwencję lub pojedyncze ruchy oraz wylicza tempo, aby wszyscy wykonywali figury w jednym rytmie. Początki mogą być trudne, ponieważ ilość informacji jest ogromna, a koordynacja oraz znajomość nazw znikoma. Nie należy się jednak tym stresować, tylko dać sobie czas na przyzwyczajenie. Z każdymi zajęciami będzie tylko łatwiej!

Należy też pamiętać, że za piękną postawą, świetną koordynacją i niezwykłym rozciągnięciem baletnic stoją lata pracy i treningów. Nie warto narzucać na siebie zbyt dużej presji, tylko korzystać jak najlepiej z zajęć, które przynoszą wiele korzyści. Oto niektóre z nich:

  • poprawa samopoczucia
  • polepszenie koordynacji
  • smuklejsza sylwetka
  • rozciągnięte mięśnie
  • poprawienie koncentracji i samodyscypliny

czy na balecie dla dorosłych się chudnie?
Fot. adobe.stock.com

Jaki strój wybrać na balet? 

Większość małych dziewczynek marzy pięknej tiulowej spódnicy i różowych, wiązanych pointach na stopach, dzięki którym poczuje się jak prawdziwa primabalerina. Jednak strój baletnic w czasie występów na scenie i na treningu bardzo się różni. Na sali treningowej należy mieć obcisłe body lub inny bardzo przylegający do ciała kostium (np. do gimnastyki lub wystarczy sportowy top), elastyczne rajstopy lub legginsy oraz baletki. Warto zaznaczyć, że pointy i baletki to nie jest ten sam typ obuwia. Pointy to specjalne buty usztywniane za pomocą drewna na samych czubkach, dzięki czemu można stanąć w nich idealnie na palcach. Natomiast baletki to miękkie buty najczęściej wykonywane z elastycznej skóry, przeznaczone do ćwiczeń. Wchodzenie na pointy jest bardzo trudne i wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego na samym początku nie warto ich kupować, pedagog w odpowiednim momencie wprowadzi je do treningów.

now trend balet dla dorosłych
Fot. adobe.stock.com

Dlaczego stój na balet musi być tak obcisły i dopasowany do ciała? Ma to na celu zapewnić jak największą swobodę ruchów oraz to, by pedagog w trakcie zajęć mógł jak najlepiej zobaczyć pracę naszego ciała. Dodatkowo w czasie treningu należy zadbać o odpowiednią fryzurę – mocny, ścisły kucyk lub koczek będą idealne, bo dzięki nim długie włosy nie będą przeszkadzać podczas zajęć.

Nigdy nie jest się za starym na balet. Dużo osób uważa, że przez swoją „nieidealną" sylwetkę lub brak gracji nie nadaje się na tego typu zajęcia, ale są w błędzie. Powoli odchodzi się od stereotypu anorektycznej baletnicy, ponieważ profesjonalne szkoły baletowe bardzo dbają o zdrowie i wyżywienie swoich podopiecznych. Idąc na zajęcia warto pamiętać, że ich celem nie jest dostanie się do zawodowej grupy tancerzy i występy w najlepszych teatrach na świecie, tylko poprawa kondycji, uelastycznienie i wzmocnienie ciała oraz dobre samopoczucie. Regularne ćwiczenia baletowe w dorosłym wieku mogą dodać niezwykłej pewności siebie, dodać gracji oraz stworzyć przestrzeń do pozytywnego myślenia o treningach i swoim ciele. Zapiszesz się na balet? 

Balet
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.