Aleksander Fogiel
Fot. archiwum Filmu / Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

Zagrał w takich dziełach jak „Krzyżacy” czy „Sami Swoi”. Oto historia Aleksandra Fogla

Był inspiracją dla swoich dzieci i wnuków, którzy poszli w jego ślady

Karol Sowa 12 sierpnia 2023 08:44
Aleksander Fogiel
Fot. archiwum Filmu / Forum

Aleksander Fogiel zagrał w ponad stu produkcjach. Był inspiracją dla swoich dzieci i wnuków, którzy poszli w jego ślady. Zasłynął między innymi dzięki takim produkcjom jak: „Krzyżacy” czy „Sami Swoi”. Prowadził również drugie życie, które ukrywał. W wywiadzie dla polskiegoradia.pl wyznał: „Miałem inne podejście do aktorstwa niż aktorzy charakterystyczni. Zbyszek Cybulski był genialny, ale grał zawsze siebie, ja wolałem ukryć się za rolą”. Poznajcie jego sekrety...

Aleksander Fogiel — dorastanie, droga do aktorstwa

Aleksander Fogiel był niezwykle utalentowany. Zauważył to Bronisław Dąbrowski, który zaproponował mu rolę w „Życiu Galileusza”. Później docenił go nawet Aleksander Ford, który dał mu angaż w „Krzyżakach”. Co ciekawe, aktor na początku nie chciał zagrać w kultowej już produkcji, ponieważ nie był do niej przekonany. Reżyser go jednak namówił. Powiedział, że Galileusza w teatrze będzie mógł grać przez 10 lat, a rola Maćka z Bogdańca już nigdy nie wróci.  Co ciekawe, Aleksander Fogiel był też stryjecznym bratem słynnego wokalisty Mieczysława Fogga. Ulubieniec widzów, poza tym nie pochodził z rodziny artystycznej.

Urodził się 24 lutego 1910 roku. Pochodził z rodziny kolejarskiej. Przyszły aktor ukończył Technikum Kolejowe w Siedlcach oraz kurs w Miejskiej Szkole Rysunku i Zdobnictwa w Warszawie. Zadebiutował w teatrze Wojska Polskiego, gdzie wcześniej pracował na stanowisku scenografa.  

Z czasem wrócił do rodzinnej miejscowości, gdzie w teatrach wojskowych był scenografem, aktorem i reżyserem. Pracował też na kolei. Po zakończeniu wojny został zatrudniony we wrocławskich, częstochowskich, szczecińskich, poznańskich, łódzkich i gorzowskich teatrach. Co więcej, pełnił funkcję dyrektora w pięciu teatrach. Wyreżyserował też 68 sztuk, zaprojektował 38 scenografii i wykreował 378 ról teatralnych oraz ponad 100 filmowych. Poza filmem „Krzyżacy” zagrał między innymi sołtysa w „Samych Swoich”. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Małgorzata Niemirska dwa razy wychodziła za mąż, jej pierwszym wybrankiem był aktor Andrzej Makowiecki

Aleksander Fogiel, 30.11.1959 rok

Aleksander Fogiel
Fot. INPLUS/East News

Aleksander Fogiel — przez lata prowadził drugie życie, które ukrywał

Artysta był w związku z Celiną Dąbrowska. Z nią doczekał się dwóch synów — Andrzeja, który urodził się w 1941 roku oraz Waldemara, który przyszedł na świat w 1943 roku. Oboje poszli w ślady ojca. Starszy z nich został aktorem i śpiewakiem, natomiast młodszy zajmował się tańcem, reżyserią ruchu scenicznego oraz choreografią. Co więcej, Waldemar zmarł tragicznie w październiku 1976 roku. To był ogromny cios dla rodziny. Z kolei wnuk ulubieńca widzów w latach 90. Zagrał między innymi w: „Radio Romans”, „Bank nie z tej ziemi” czy „Czterdziestolatek. 20 lat później”.  

Nie każdy też wie, że Aleksander Fogiel miał romans z tancerką — Lucyną Łakomówną. Ich miłość była utrzymywana w sekrecie przez wiele lat. Co więcej, z nią doczekał się kolejnego dziecka – syna Tomasza Fogla, który urodził się w 1953 roku.  

W 1985 roku zmarła żona aktora. Wtedy już oficjalnie był w związku z Lucyną, jednak z decyzją o zaręczynach czekał aż 10 lat. Było to kilka miesięcy przed śmiercią ulubieńca widzów. Przypomnijmy, że Aleksander Fogiel odszedł 17 stycznia 1996 roku w wieku 86 lat. Jego ciało zostało wówczas pochowane na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi.  

CZYTAJ TEŻ: 

Mariusz Dmochowski uchodził za kobieciarza. Ale nie mógł żyć bez żony, Aleksandry

 

Aleksander Fogiel, 07.12.1973 rok

Aleksander Fogiel
Fot. AST NEWS

Aleksander Fogiel, 24.11.1964 rok

Aleksander Fogiel
Fot. East News

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?