Viva.pl

EKSLYZWYNE VIDEO

Skolimowski, Polański, Holland wspominają polskie momenty w Cannes kiedyś i dziś! EKSKLUZYWNE VIDEO

W ciągu 70-letniej historii festiwalu kilka razy do głównej nagrody nominowane były polskie filmy. Niestety, tylko dwa razy Złota Palma trafiła w polskie ręce. W 1981 roku nagrodzono film Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza”, a w 2002 „Pianistę”, Romana Polańskiego. W tym roku w prestiżowej sekcji "Cannes Classic 2017" można było zobaczyć odnowiony film Wajdy. Ze Złotą Palmą dla najlepszej aktorki wyjechała z Cannes Krystyna Janda. W 1990 roku doceniono jej rolę w „Przesłuchaniu”. Do Cannes po nagrody jeździli Wojciech Jerzy Has z filmami "Sanatorium pod klepsydrą" i "Jak być kochaną", Jerzy Kawalerowicz, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland ("Aktorzy prowincjonalni").

Zobacz też: Za kulisami festiwalu filmowego w Cannes EKSKLUZYWNE VIDEO

Polacy nagrodzeni w Cannes

Roman Polański w 2002 roku został nagrodzony za film "Pianista". Poza tym nominowany był jeszcze dwukrotnie - w 1976 roku za "Lokatora" i "Wenus w futrze" w 2013 roku.  Jego nowy film, "Prawdziwa historia", został pokazany w trakcie tegorocznego festiwalu poza konkursem. 

Krzysztof Kieślowski trzy razy był nominowany do Złotej Palmy. Wyróżniono "Krótki film o zabijaniu", który w 1988 roku otrzymał "jedynie" Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI). Choć "Podwójne życie Weroniki" Złotej Palmy nie dostało, to poprzedni filmy otrzymał dwie nagrody specjalne. W 1994 roku "Trzy kolory: czerwony" bezskutecznie walczył o główną nagrodę, ale skończyło się niestety jedynie na nominacji.

Zobacz też: W 10 dni goście wypijają 350 tys. kieliszków szampana! Tych 9 rzeczy nie wiecie o festiwalu w Cannes

W materiale filmowym wspominamy polskie akcenty podczas kolejnych edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Te kiedyś i te dziś. Za pomoc w realizacji materiału dziękujemy Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej.

Wideo

Jaki jest sekret stylu Brigitte Macron?

Polecamy

Top