• JG

Barciś, Sołtysik, Maciejewski w krótkim filmie o Kieślowskim - w 20. rocznicę śmierci reżysera

W niedzielę 13 marca mija 20 lat od śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Jak go wspominają artyści i dziennikarze? Zobaczcie nasz „Krótki film o Kieślowskim” z udziałem Artura Barcisia, Andrzeja Sołtysika i Łukasza Maciejewskiego.

 

Andrzej Sołtysik: „Kieślowski potrafił skupić wokół siebie taką drużynę. Drużynę pierścienia”.

Artur Barciś: „Należał do rzadkiego typu ludzi, którzy nie mówią niepotrzebnych wyrazów”.
Łukasz Maciejewski: „Dzięki metafizyce obecnej w jego późniejszych filmach, Kieślowski idealnie trafił w swoje czasy”.

 

Jubileuszowe imprezy z okazji 20. rocznicy śmierci Kieślowskiego

Muzeum Kinematografii w Łodzi zorganizowało wystawę "Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi", prezentującą czarno-białe zdjęcia wykonane przez artystę w czasie jego studiów na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. A w warszawskim Kinie Kultura odbędzie się jednodniowa retrospektywa wczesnych filmów reżysera.

 

Kieślowski to jeden z największych twórców polskiego i europejskiego kina. Był reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych scenarzystą, autorem sztuk teatralnych, pedagogiem. Wśród jego największych dzieł wymienia się: "Amatora", "Przypadek", "Krótki filmu o zabijaniu", "Dekalog" i trylogię "Trzy kolory". Jest laureatem prestiżowych nagród - m.in. Złotego Lwa w Wenecji i Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie. Reżyser zmarł przedwcześnie, z powodu choroby serca, w wieku 55 lat.
 

Polecamy także: "Ważne jest mieć poczucie, że nie zmarnowałem ani jednego roku" Andrzej Żuławski w wywiadzie dla VIVY!

Polub nas na FB

Lubicie filmy Krzysztofa Kieslowskiego?