FESTIWAL FILMOWY

Iggy Pop i Cicciolina w jednym filmie! 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival już w maju!

Piotr Wojtasik 1 maja 2017 11:00

14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival odbędzie się od 12 do 21 maja w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni, 15-21 maja w Bydgoszczy oraz 11-14 maja w Lublinie. Filmy zostaną zaprezentowane w ramach sekcji, które pomogą wybrać projekcje według interesujących widzów tematów. W Warszawie filmy będą walczyć aż o 10 nagród, o których zadecydują wybitni jurorzy. 

W tym roku filmy zostały pogrupowane w 11 sekcji filmowych - w tym dwie nowe sekcje: Chiński sen o potędze nr 1? na świecie, czyli Państwie Środka, oraz Doc Dance, – 5 filmów o tańcu, m.in. „Bobbi Jene” o protegowanej Ohada Naharina, znanego jako Mr Gaga, z telawiwskiego Batsheva Dance Company. „Nie tacy sami” to filmy psychologiczne, „Historie intymne” pokazują jak blisko kamera może podejść do człowieka, „Człowiek w kinie” to dzieła dotyczące obrony praw człowieka, sekcja „Życie pod nadzorem” ukazuje nowe technologie i realne koszty, jakie ponosimy za ich użytkowanie, „Klimat na zmiany” to filmy poruszające temat ekologii.

W sekcji „Muza i wena” zobaczycie filmy o muzyce i sztuce. „Fetysze i kultura” to zbiór filmów, które ukazują współczesną kulturę przez pryzmat fetyszy. Filmy prezentowane w sekcji Miejsca pozwalają odkryć trudno dostępne przestrzenie – dosłownie, jak w przypadku filmów, które zabierają widza w dalekie wyprawy. Albo w przenośni – kiedy pozwalają spojrzeć na dobrze znane miejsca z zupełnie innej perspektywy. „Bohaterowie są wśród nas” to filmy o wyjątkowych ludziach (jak tytułowi „Amatorzy w kosmosie” Maxa Kestnera).

Iggy Pop, Marina Abramović, Cicciolina i Madonna

Kolejną uwielbianą przez polską publiczność gwiazdą jest Ulrich Seidl – widzowie tegorocznej edycji festiwalu zobaczą jego najnowsze „Safari”, w którym Seidl portretuje austriackich myśliwych, zażywających „uroków” mordowania zwierząt w afrykańskim rezerwacie.

Kyoko Miyake w „Idolkach z Tokio” („Tokyo Idols”) obrazuje fenomen popularności dziewczyńskich zespołów w Japonii, zgłębiając zjawisko społecznej obsesji na punkcie kobiecej seksualności. A w „Przeżyć - metoda Houellebecqa” („To Stay Alive - A Method”) Erik Lieshout, Arno Hagers i Reinier van Brummelen przedstawiają na ekranie spotkanie wielkiego francuskiego pisarza z zafascynowanym jego twórczością… Iggy’im Popem, tworząc błyskotliwy i poruszający „feel-good movie” na temat cierpienia.

Jak co roku festiwal Millennium Docs Against Gravity zaprasza do podróży do odległych zakątków świata. Yuri Ancarani w „Wyścigu. Antropologii współczesnej pustyni” („The Challenge”) towarzyszy sokolnikom na pustyni w Katarze w ich przygotowaniach do zawodów. W nagrodzonych na tegorocznym festiwalu w Sundance „Maszynach” („Machines”) Rahul Jain opowiada o koszmarnych warunkach pracy ludzi zatrudnionych w jednej z fabryk włókienniczych w Indiach. „Ostatni w Aleppo” („Last Men in Aleppo”) Ferasa Fayyada (najlepszy film dokumentalny Sundance 2017 oraz główna nagroda na festiwalu CPH: DOX 2017 w Kopenhadze) to obraz przedstawiający wolontariuszy „Białych Hełmów” przeszukujących gruzy zniszczonego syryjskiego miasta w nadziei na odnalezienie żywych osób.

„Marina Abramović w Brazylii” („Marina Abramović in Brazil. The Space In Between” reż. Marco Del Fiol) to zapis podróży artystki, która u południowoamerykańskich szamanów i znachorów poszukuje remedium na dręczące ją problemy.

Na spotkania z publicznością przyjadą znani goście, m.in. Cicciolina we własnej osobie (bohaterka filmu „Cicciolina. Skandal to ja” Alessandro Melazziniego), Bernard-Henri Lévy (czołowy francuski intelektualista i reżyser filmu „Peszmergowie. Walczący z ISIS”), Siergiej Loznitsa („Austerlitz”, „Szczęście ty moje”) Andreas Dalsgaard („Ludzi wymiar”, „The War Show”), Bady Minck („MappaMundi”, „Na początku było oko”; reżyserka udzieli wykładu mistrzowskiego), Helena Třeštíková („Mallory”, „Prywatny wszechświat”; także wykład mistrzowski) oraz Guido Hendrikx („Obcy w raju” - według festiwalu IDFA w Amsterdamie „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”).

14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival odbędzie się od 12 do 21 maja w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni, 15-21 maja w Bydgoszczy oraz 11-14 maja w Lublinie. Od 19 do 21 maja w 20 miastach w całej Polsce (m.in. w Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie, Szczecinie, Elblągu, Ełku i Katowicach) będzie można zobaczyć wyselekcjonowane filmy festiwalowe w ramach cyklu Weekend z Millennium Docs Against Gravity Film Festival.

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, żeby robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Wideo

Jak wyglądają przygotowania do sesji?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Gwiazdą VIVY! jest Karolina Szostak. Zobacz, co jeszcze w nowym numerze!