ze świata urody

Trend: vegan. Także w kosmetykach!

Jak rozpoznać i gdzie kupić wegańskie kosmetyki?

Marta Cieplak 1 czerwca 2018 10:02
Kosmetyki wegańskie
Fot. adobe.stock.com

Dbasz o zwierzęta i nie wyobrażasz sobie, żeby kosmetyki, które stosujesz były na nich testowane i zawierały w sobie składniki pochodzenia zwierzęcego? Szukaj produktów przeznaczonych specjalnie dla wegan! Są bardzo bezpieczne dla skóry i uczulają zdecydowanie rzadziej niż te tradycyjne.

Bezpieczne dla Ciebie i dla... zwierząt

Określa się je jako produkty cruelty-free. Na ich etykiecie nie znajdziesz żadnych komponentów pochodzenia zwierzęcego. Posiadają certyfikaty ekologiczne, których symbole zamieszczane są na opakowaniach. To nie tylko oznaczenia przyznawane przez światowe organizacje, takie jak PETA czy NAVS, ale również, od 2011 roku przez Fundację VIVA!

Pamiętaj jednak, że wegańskie nie zawsze oznacza ekologiczne! Jeśli przy produkcji używa się konserwantów niedozwolonych w produktach ekologicznych, ale niebędących odzwierzęcymi, to peeling czy szampon będą nadal przyjazne dla wegetarian i wegan.

Jak to działa?
By zagęścić kosmetyk, najczęściej używa się żelatyny spożywczej, pozyskiwanej z kości. Podobne właściwości żelujące ma pektyna z jabłek. Jeśli jednak potrzebne jest rozrzedzenie kosmetyku, bez obaw można posłużyć się oliwą z oliwek i odstawić łój wołowy.

Tego się wystrzegaj! Bezpieczne zamienniki
W kremach przeciwzmarszczkowych głównymi składnikami są kolagen i elastyna, czyli białka odzwierzęce. Na szczęście można je bez trudu zastąpić ekstraktem z alg lub krwawniku.

Podobnie jest przypadku keratyny, brutalnie pozyskiwanej z ptasich pazurów. W naturalnych szamponach i odżywkach wymieniana jest na rumianek i aloes.
 
Lanolina, czyli wosk zwierzęcy, to popularny komponent przy produkcji aptecznych kremów do pielęgnacji. Niestety, to tłuszcz odzwierzęcy pozyskiwany od lam, królików czy owiec. Zamiast niej doskonale sprawdza się olejek z arniki górskiej.

Gdzie kupić wegańskie produkty?
Wszędzie! :) Nie musisz szukać specjalnych sklepów. Wystarczy, że uważnie przeczytasz skład kosmetyku na opakowaniu lub zrobisz przed zakupami mały research w internecie. W drogeriach stacjonarnych i internetowych znajdziesz masę polskich marek, które w swojej polityce firmy uwzględniają zakaz stosowania odzwierzęcych dodatków.

Czy wyjątkowe składniki determinują wysoką cenę?
Mit! Wszystko zależy od jakości wykorzystanych składników. Przekłada się to oczywiście na cenę. By kosmetyki były wystarczająco dobrymi odpowiednikami, wcale nie trzeba wydawać dużych pieniędzy. 

ciało
Fot. Adobe.Stock.com

Kosmetyki wegańskie
Fot. Fotolia

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Krystyna Janda opowiada o tym, jak nie poddać się losowi i robić to, co się kocha