Barbara Łubko 24 września 2017 13:00
1/7
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Paweł Kowalczyk
1/7

Porzucone miasto, w którym czas się zatrzymał… Czy to jeszcze możliwe we współczesnym świecie? Jak najbardziej! Wystarczy wybrać się w podróż w głąb amerykańskiego stanu Kalifornia. Długa podróż po bezdrożach zaprowadzi do Bodie - prawdziwego miasta duchów!
 


Dziś Bodie przeraża i… zachwyca! Miasto wygląda jak plan filmowy horroru - rozrzucone pozostałości maszyn i nieczynne samochody są dosłownie wszędzie, opuszczone domy straszą wnętrzami, w których ciągle stoją pokryte grubą warstwą kurzu meble i sprzęty.

Masz odwagę wybrać się na spacer po Bodie? Zapraszamy do galerii!
Zobacz, jak żyli mieszkańcy i dowiedz się, jaki sekret skrywa Bodie!

Zobacz także: Te atrakcje turystyczne zniszczyli… turyści!

2/7
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Paweł Kowalczyk
2/7

Miasto założono w 1876 roku. Jak wiele innych miejscowości na terenach zachodnich stanów USA, Bodie powstało w czasie gorączki złota. W 1859 roku odkryto złoża w jego okolicach i poszukiwacze tego cennego kruszcu zaczęli się tu osiedlać. Niestety już w 1880 roku okazało się, że dużo większe złoża złota znajdowały się na innych terenach - osadnicy z Bodie opuszczali więc miasto i tam podążali. Pomimo przeciwności Bodie nadal tętniło życiem, a liczba jego mieszkańców wynosiła w 1880 roku około 7000 osób, które ciągle rozbudowywały miasto…
Zobacz także: Urlop idealny? Oto 6 miejsc, gdzie jesienią i zimą pogoda jest gwarantowana!

3/7
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Barbara Łubko
3/7

Bodie przez lata tętniło życiem! Dla pracujących przy wydobyciu złota mężczyzn odpoczynek w saloonie to podstawa. W „najlepszych czasach” w Bodie było ich podobno ponad 50, a część z tych przybytków pełniła też rolę domów publicznych!

Dziś spacerując po Bodie, można przyjrzeć się jednym z barów. Kto skusi się na drinka przy barze?

Zobacz także: 7 hitów designu, które  po prostu trzeba znać!

4/7
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Barbara Łubko
4/7

W Bodie można zajrzeć nawet do porzuconego sklepu wielobranżowego - to miejsce, w którym mieszkańcy zaopatrywali się we wszystkie potrzebne produkty.
 

Jak to możliwe, że wnętrza nie zostały rozkradzione teraz, kiedy miasteczko stoi opustoszałe? Ilość turystów w Bodie nie jest duża - miasto znajduje się przecież na pustkowiu. Poza tym chyba żaden turysta nie miałby odwagi zabrać z Bodie czegokolwiek! Powód?

 

Dotknie go klątwa Bodie!

Kto zabierze z miasteczka choćby kamień, będzie prześladowany przez duchy zmarłych mieszkańców miasteczka!Zobacz także: Urządzasz mieszkanie? Oto 5 najgorętszych trendów sezonu!

5/7
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Barbara Łubko
5/7

Budzące przerażenie wnętrza domów mieszkalnych wyglądają jakby czas się w nich zatrzymał. Mieszkańcy Bodie nie otaczali się luksusem - żyli prosto i korzystali z najbardziej podstawowych sprzętów.

W Bodie wszystko wygląda tak, jak zostawili to mieszkańcy, który nie zabierali ze sobą zbędnego dobytku. Niektóre elementy wnętrz zostały zaaranżowane (przyjrzyj się książkom na szkolnych ławach!), ale zostało to zrobione w umiejętny sposób.Zobacz także: Gdzie mieszkała polska artystokracja? Zobacz bajkowe posiadłości!

6/7
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Paweł Kowalczyk
6/7

W 1910 w Bodie mieszkało zaledwie 698 osób! Wydobycie złota zmalało, w 1917 roku zamknięto nawet linię kolejową Bodie Railway. Co ciekawe, w tym samym czasie Bodie zyskało w prasie miano „ghost town”/„miasta duchów”. Jako że w latach 20. coraz popularniejsze stały się podróże samochodem, wielu ciekawskich Amerykanów zaczęło odwiedzać Bodie! W 1942 roku ostatnia kopalnia i punkt pocztowy zostały zamknięte. Tak skończyła się kilkudziesięcioletnia historia miasteczka.


Zobacz także: PRL znów jest modny… Ile teraz kosztują meble z epoki?

7/7
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Paweł Kowalczyk
7/7

W latach 40. XX wieku Bodie zagroziła fala kradzieży!
 

Opustoszałe miasto było łatwym łupem dla złodziei. W mieście mieszkały wtedy zaledwie 3 osoby! Na szczęście w latach 60. Bodie zyskało status parku historycznego. W mieście przetrwało 170 zabudowań. Dziś ta liczba zmalała do 110, ale Bodie wciąż prezentuje się fascynująco!
 

Zobacz także: 5 najpiękniejszych miejsc w Wenecji. Zobacz je, zanim zatoną!

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, żeby robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Wideo

Makijaż glow, który doda ci blasku

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Magdalena Boczarska o filmowych i niefilmowych rolach życia. Mariola Bojarska-Ferenc z synem Aleksem opowiadają, jak celebrują życie i posiłki. Oszołom, obibok… Tak mówiono o Miśku Koterskim. To się zmieniło, gdy się zakochał i został ojcem.